Temel Yazılımlar

Başlatan Çağrı07, 12 Ağustos 2014 - 00:30:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çağrı07

Evet arkadaşlar biliyorsunuz ki her geçen gün bir çok kişi Linux'a geçiş yapıyor.
Yeni gelenler dahil herkesin bilgilenmesi amacıyla tavsiye edilen programın kısaca açıklaması, komutları dahil yazalım ve hepimiz bilgilenelim

Preload
  Bu yazılım kullanıcıların hangi yazılımları çalıştırıcağını kestirir RAM içerisine ekleyerek hızlı çalışmalarını sağlar. Belleğe aşırı yüklenme yapmaz. Zamanla gözle görülür bir hızlanma sağlanır.
sudo apt-get install preload

Bleachbit
  Bu yazılım kullanıcıların sistemde kullanılmayacak olan gereksiz dosyaları (Bozuk masaüstü dosyaları, önbellek, çöp vb) tek tık ile silmemize yarayan yazılımdır.
Yazılım yöneticisinden ''seçkin'' kısmından rahatça bulunur.
sudo apt-get install bleachbit

Audacious
  Windows ortamından linux'a geçen kişinin ilk Winamp'a benzer aradığı bir programdır. En büyük özelliği arayüzü Winamp'a benzer olmasıdır.
sudo apt-get install audacious
  Ayrıca Audacious yazılımına arayüz paketi isterseniz (Aynı Winamp arayüzü gibi) kendim upload ettiğim şu https://www.dropbox.com/s/3l9m1op18ijotzk/Skins_All_in_One.zip adresinden birçok arayüz indirebilirsiniz

Curlew
  Bu yazılım birçok formatı birçok formata çevirebilen yazılımdır. (Benim görüşüm Windows'da ki format factory yada tvc benzeridir ancak yetersizdir)
PPA deposundan kurulur yazılım yöneticisine yoktur, tanıtmak (eklemek) gerekir.
sudo add-apt-repository ppa:noobslab/apps
sudo apt-get update
sudo apt-get install curlew

Gnash
  Hareketli resimleri (.Swf veya .gif vb uzantılı) oynatmak için yeterlidir. Sade bir arayüze sahiptir. Türkçe dil desteği yoktur.
Kurmak için http://community.linuxmint.com/software/view/gnash bu adresten install demek yeterlidir.

Gparted
  Bu yazılım HDD'yi bölümlendirmemize ve USB Kalem belleklerimizi biçimlendirmeye , bölümlemeye yarayan disk yönetim yazılımıdır. Bu yazılımı kullanabilmek için ''Root'' olmanız gerekir
Sudo apt-get install gparted

Opera
  Bu yazılım aynı Mozilla Firefox gibi tarayıcıdır. Hızlı ve genel itibariyle sadedir.
İndirme Bağlantısı
http://www.opera.com/download/guide/?os=linux

Chromium-Browser (Google Chrome )
  Windows ortamında ki ''Google Chrome'dur. Arayüz aynı arayüzdür. Hızlı ve sadedir. Windows'a aşinalığı olan herkesin ilk aradığı tarayıcı yazılımlarından biridir.
sudo apt-get install chromium-browser

Deluge
  Hepimizin sevdiği torrent indirme programıdır.
Yazılım yöneticisinden ''seçkin'' kısmından rahatça bulunur
sudo apt-get install deluge

Evet benden bu kadar buyrun gerisi size kalmış arkadaşlar  tavsiyenizi lütfen kısaca açıklamaları, komutları dahil yazalım ve hepimiz bilgilenelim
:)
Yaşlanıyorum...

umutubuntu

@Çağrı07 bir yerden mi kopyalayıp yapıştırdın?

Çağrı07

Merak etmeyiniz orjinal alıntı bizzat benim yazımdır  :)

Sadece üyesi olduğum başka siteden alıntı yaptım ve bizzat benim yazımdır
Yaşlanıyorum...

umutubuntu

O halde Opera'nın depolarda mevcut olmadığını bilmeniz gerekiyordu.

Çağrı07

Ben bir linux mint 17 Cinnamon kullanıcısıyım ve bizzat opera'yı depodan kurudum ?
Yaşlanıyorum...

umutubuntu

Alıntı yapılan: Çağrı07 - 12 Ağustos 2014 - 00:39:53
Ben bir linux mint 17 Cinnamon kullanıcısıyım ve bizzat opera'yı depodan kurudum ?
Opera Ubuntu depolarında mevcut değil malesef. Verdiğiniz ya da vereceğiniz komutların Ubuntu üzerinde de çalışıp çalışmadığını kontrol ederek yayınlarsanız kuracak kişilerde yanılmamış olur. Paylaşım için teşekkürler.

Çağrı07

Özür dilerim. Opera Web Tarayıcısının resmi sitesi eklenmiştir.
Yaşlanıyorum...