Ubuntu görsel açıdan Mac'i geçecek

Başlatan joomlabeyi, 26 Temmuz 2008 - 14:08:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Linux = İşletim sistemi için para ödemezsiniz, bir çok programı ücretsizdir.
Windows = İşletim sistemi paralıdır, ücretsiz programları da Linux kadar olmasa da boldur.
OSX = İşletim sistemi paralıdır, programlarının büyük çoğunluğu paralıdır ve ücretsiz program çok azdır.

Benim gözümden böyle görünüyor. Bol para isteyen bir sistem OSX.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

esrama

aynshtein
1. eğer ilk paragrafın doğruysa bence windows tartışmasız en iyi işletim sistemi olur (birkaç istisna dışında)
2.Paralı veya parasız olması şirekin politikasıdır o doğru. am sen ücretsizi mi ücretliyimi ? açık kaynaklısınımı kapalısınımı tercih edersin ?
3. windosu belki bir yıl kapanmadan çalışmaz (1gün bile dayanmaz o :) ) ama linux dayanır . ve aynı kararlılıktaki linux ücretsiz !
4. compiz falan saymazsak demişsin. zaten linux dağıtımları senin karşına güzel vaziyette çıkmak için bir gayret göstermez. onları senin yüklemeni kendi zevkine göre ayarlamanı bekler.ki bu çok rahatça  (iyi dağıtımlar için) yapılabiliyor. benim formattan sonra ubuntuyu kafama göre ayarmam çok çok kısa bir zaman alıyor. ama mac sana kısıtlı alternatifler sunuyor. ilk açılışta gözüne iyi geldi diye, görsellik açısından mac iyi oluyorsa diyecek bir lafım olamaz ...
Ama bence eğer programlarla karşılaştıracaksak hepimiz boşuna yazışıyoruz... hibçir sonuca varamayacaz :) hep aynı şey olur zaten !

iKo

Ubuntu'yu 2-3 yıldır takip ediyorum, başlarda bilgisayarıma kurup bir kaç hafta içinde kaldırdım şimdi bir sonraki sürümü merakla bekliyorum. Çok kısa zamanda çok aşama kaydettiler ve çok daha büyüyeceklerine inanıyorum...

Evet Mac görsel açıdan çok iyi olabilir ama bunun üstesinden gelebilecek bir İşletim Sistemi varsa bu da Ubuntu'dur.

Sanırım biraz daha zamana ihtiyacları var ama her şey yolunda gidiyor...

En kısa zamanda Mac'le yarışırken göreceğiz...

tuxmagic

mac bir balon zengin isi herseyi para gorsel olsa ne olacak onu beslemeye para yetmiyor

garafatma

Lünux ilk başlarda son kullanıcıya hitap eden bir işletim sistemi değilki? (lütfen yanlış biliyorsam düzeltin, doğrusunu öğrenmek işime gelir :) ) linux benim bildiğim daha çok sunucu gibi bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
MacOS temelinden beri grafikerlere, müzik studyolarına vs...vs... hizmet amaçlı kullanılmaktadır, görselliği olması onu cazip kılacaktır ki bırakın birazcık olsun.

Programlara gelince,

synapticten ubuntu studio ile ilgili ne kadar paket varsa kurun, kısacası ubuntunuzu studio ya çevirin, ne kadar profesyonel seçeneklerle karşılaşacağınızı göreceksiniz, grafik, müzik ve video araçlarında..

ama programlarla karşılaştırma yapmak tabiki saçma. öncelikle işletim sisteminin güvenliğine bakmak gerekir ki hepimiz biliyoruz...
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

tuxmagic

havada karada ubuntu maci her acidan gecer istedigin gibi al ozellestir kullan gelistirmeye destek ol var mi boyle baska bir sistem yok

eren

@tuxmagic Haksızlık etmeyin MacOSX o kadar da kötü bir sistem değil.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

tuxmagic

haksizlik ettigimi dusunmuyorum mac bence bir balondan ibaret ve ubuntu her acidan maci gecer

Bedreddin

Biraz daha somut bir şey söyleyin o zaman. Şu yüzden iyidir bu yüzden iyidir gibi. MacOSX kötü bir sistem değildir. MacOSX, geliştirici firmanın etkisiyle tekelci ve gereksiz pahalı bir sistemdir doğru, ama kötü değildir.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

raskolnikov

Alıntı yapılan: Verbatim - 23 Ocak 2009 - 16:48:40
Biraz daha somut bir şey söyleyin o zaman. Şu yüzden iyidir bu yüzden iyidir gibi. MacOSX kötü bir sistem değildir. MacOSX, geliştirici firmanın etkisiyle tekelci ve gereksiz pahalı bir sistemdir doğru, ama kötü değildir.
İlave olarak mac-Osx de unix tabanlı bir işletim sistemidir. Onun için kötü olabileceğini zannetmiyorum ama son kullanıcıyı fazlasıyla düşündükleri için linux kullanıcılarına hitap etmiyor.
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

Bedreddin

Açıkçası bana fazlasıyla hitap ediyor :D Ama ne o kadar para verebilirim, ne de tekelci bir firmaya o kadar para veririm. Eğer Apple'ın ticari anlayışı böyle olmasaydı da daha rekabetçi bir yol izleseydi, elime para geçer geçmez alırdım herhalde bir MacBook.
      bu hasret bizim!

heartsmagic

@tuxmagic, lütfen Türkçeyi özenle kullanmaya çalış. Noktalama işaretleri ve güzel bir Türkçe olmadan yazdıklarını okumak çok zor oluyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Mac'i sadece magazalarda bilgisayarlari kurcalarken kullandim. Yani aslinda kullanmadim :) Ama yine de gordugum kadariyla (benim) şu an kullandigim kubuntu gorsel açidan mac'ten daha guzel.

tuxmagic

@heartsmagic bizde bukadar ogrenebildik ne edersin lisede dersler bos geciyodu benim sucum deil ogretmen olsa ogrenirdik ama yoktu bende anca bukadar ogrendim

heartsmagic

Alıntı yapılan: tuxmagic - 25 Ocak 2009 - 00:46:13
@heartsmagic bizde bukadar ogrenebildik ne edersin lisede dersler bos geciyodu benim sucum deil ogretmen olsa ogrenirdik ama yoktu bende anca bukadar ogrendim

En azından noktalama işaretleri kullan ki okurken güçlük çekmemiz daha az bir seviyeye insin.

Bedreddin

bu hasret bizim!

empax

Herkesin kullandigi MS'yi es gecerek sunlari soyleyebilirim,

MS'yi biraktiktan sonra, illegal olarak ilk MacOS x86 denemeye kalkistim. Hemen hemen 10 gun surdu ama basarili olamadim. Yani MacOS deneyimim, Kurulum ekranindan oteyi gecmedi.MacOS icin pek bir sey soyleyemem. Daha sonra Linux maceram basladi...
Pardus,Turkix,Ubuntu, Mandriva ve tekrar Ubuntu... Mandivayi denemeden once Ubuntu bundan sonraki yol ortagim gibi gorunmustu.Daha sonra Mandrivayi denedim ve aradigim budur dedim. sebebi hareket eden pencereler ve gorsellik.Fakat Mandriva, Ubuntunun verdigi performansi hissetirmedi. Bu sefer ne olursa olsun Ubuntu deyip Tekrar kurdum. Hele birde Compizon icadini duyduktan sonra daha ne istiyebilirdim ki ?  Gorsellik ve Performans cok iyi ama program acisindan yetersiz kaldigi taraflar oluyor(Sebep MS programlarina alistigim icindir..Zamanla alisiriz). Linux'dan yana tek derdim, halen ogrenme safasinda oldugum icin hakkinda bilgi sahibi olmadigim konularda zorlaniyor olmamdir. Zorlansamda Ubuntuda Kararliyim...Zamaninda MS icin caba sarfettik, simdi Linux icin sarfederiz. :)

Sunu eklemek isterim; Linux ile illegal yazilim kullanmak zorunda kalmadigim icin daha bir mutluyum. :)

iyi forumlar..
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

xwes

Alıntı yapılan: empax - 26 Ocak 2009 - 06:34:32
Sunu eklemek isterim; Linux ile illegal yazilim kullanmak zorunda kalmadigim icin daha bir mutluyum. :)

gerçekten de bu onemli bir etken. Bir ara ubuntunun yanina windows kurayim dedim arkadaşlar için. Kurar kurmaz illegal yollara başvurmak zorunda kaldim. Yok ser numarasi yok krek derken, off bu ne ya deyip sildim tekrar windowsu ve yine sadece ubuntu ile devam ettim. Insanin bilgisayarinin komple kendisine ait oluşu ozgur hissettiriyor.

kahraman masa esat

Kesinlikle muhteşem bir duygu. Yeni bir kullanıcıyım ama sipariş ettiğim cdmi ev arkadaşımın bana uzattığındaki mutluluğumu hiç unutmucam. Etiketleri hemen çıkarıp dizüstüne yapiştırmam, sıradan bir pakete sevgilimmiş gibi sarılmam inanılmazdı. Artık Windowstan tamamen kurtuldum ve kesinlikle umrumda değil. Belki de bir işletim sistemine ( aslında işletim sistemi demek haksızlık olur, farklı bir kültür) bu derece bağlanmam komik olabilir ama bi mesajım da "ubuntum" diye bahsetmişim =) . Velhasıl, ben bu veledi çok sevdim.

Bir gerçekte şu ki burası olmasa sadece bir kullanıcı olarak ubuntuya uyum sağlamam bu kadar kolay olmazdı.

anarchia

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 27 Ocak 2009 - 02:10:05
Bir gerçekte şu ki burası olmasa sadece bir kullanıcı olarak ubuntuya uyum sağlamam bu kadar kolay olmazdı.
benim için de çok geçerli bir görüş :)

matafleur

Linuxman.

Daha kararlı bir masaüstü yöneticisinin olması beni mutlu ederdi.Umarım ilerde olur.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

heartsmagic

Alıntı yapılan: Linuxman. - 13 Şubat 2009 - 23:30:38
Daha kararlı bir masaüstü yöneticisinin olması beni mutlu ederdi.Umarım ilerde olur.

Gnome, KDE 3.x, XFCE, LXDE, Fluxbox, Openbox, ....

Bunların kararlı sürümleri kararlıdır.

xwes

linux masaustu yonetcileri aslinda oldukça kararlilar ama çok esnek olduklari için surekli uzeerlerinde degişiklikler yapiyoruz ve kendimiz bozuyoruz. Şahsen ben bilgisayarimi bir rahat biraksam uzun sure sorunsuz devam ediyor ama rahat durmuyorum habire degişiklik, habire ekle-çikar e haliyle stabilite biraz bozuluyor. Bir duşunelim windowsun masaustu yoneticisine hiç dokunabiliyor muyuz ki rahatsiz rahatsiz (unstable) olsun?

erginemr

Alıntı yapılan: xwes - 14 Şubat 2009 - 03:33:15
...
Bir duşunelim windowsun masaustu yoneticisine hiç dokunabiliyor muyuz ki rahatsiz rahatsiz (unstable) olsun?

Ki bu haliyle bile unstable. Explorer çökmelerini, BSOD'ları hatırlayın...