Gnome ve Beraberinde Gelen Uygulamalar

Başlatan Externalslim, 06 Ocak 2016 - 11:00:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Externalslim

Herkese selamlar,

Ubuntu 14.04.03 LTS üzerinde GNOME kurdum ve beraberinde belli uygulamalar geldi. Unity'yi kendimce daha kullanışlı buldum ve GNOME'u kaldırmaya karar verdim.

sudo apt-get purge gnome-shell-*

ile kaldırma işlemini gerçekleştirdim ve reboot ettim. Giriş ekranım şuan UNITY, arayüz de UNITY fakat GNOME ile birlikte gelen Satranc, Mahjong vs. gibi uygulamalar kaldı.
Acaba kendilerinden kurtulma şansım var mıdır?

Yardımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

neynefes

Kurtulma şansınız var. GNOME kurulumunu nasıl yaptınız?

matrax_41

@Externalslim, Unity sadece kabuk. Ubuntu da gnome kullanıyor. Sadece gnome shell değil de unity kullanıyor.

O oyunları kaldırmak istiyorsanız paketlerini kaldırmalısınız. Örneğin, mahjongg oyununu gnome-mahjongg paketi sağlıyormuş.

Externalslim

@neynefes

kurulumu

apt-get install gnome

şeklinde gerçekleştirdim.

@matrax_41

bir yazı okumuştum, "gnome ile birlikte gelen uygulamaları kaldırırken, aynı dosyaları kullanan başka programlar etkilenebilir" şeklindeydi. (sadece bir örnek, doğru olmayabilir: satrançı kaldırınca java da kalkıyo X birşey kullanılamıyo ... gibi gibi.)
bu sebeple alelade bir şekilde kaldırmak istemedim.

matrax_41

Bir paketi kaldırırken ona bağlı olan paket varsa onlar da kaldırılır. Zaten kaldırmak istediğinde silinecek tüm paketleri listeler apt-get. Yani sen x paketini kaldırırken y paketi de kaldıracaksa sana x ve y paketleri kaldıralacak şeklinde uyarır.

Externalslim

@matrax_41

O zaman soruyu şu şekilde çeviriyorum kusuruma bakmayın, acemilikten fakat kullanım devamlılığını sağlamaktan bunlar :)

y paketini etkilemeden x paketini kaldırabilir miyim, yöntemi nedir :)

matrax_41

Burada y paketi x paketinin bir bağımlılığı oluyor. Yani x paketi kurulabilmesi için y paketine ihtiyaç duyuyor. X paketini kaldırdığın için y paketine de başka bir paket ihtiyaç duymazsa kaldırılır.

Asıl sorun sistem genelinin bağımlı olduğu çekirdek paketler. Örnek olarak çekirdek(kernel) paketi. Çekerdeği kaldırırsan sistem çalışmaz mesela. Burada kaldırılan paketlerin ne işe yaradıklarını bilmek gerekiyor. apt-get show paketadi şeklinde bir komut yürütürsen paketin ne işe yaradığı ile ilgili bilgileri görebilirsin.

Externalslim

@matrax_41

Teşekkür ederim ilginize,

dosya sistemi ve altyapı işine daha detaylı bir mesai harcamalıyım anlaşılan. Çözmek istiyorum yapıyı.

İyi forumlar.

heartsmagic

Bağımlılık meselesi anlatılmış güzelce zaten. Burada esasında sen Gnome kurmuyorsun tam olarak, Gnome Shell kuruyorsun, Gnome için bir kabuk yani. Unity de örneğin Gnome kullanır, temel paketler kurulu. Bu durumda sakın sistemde Gnome diye aratıp bulunan paketleri kaldırma :) Sana sonradan kurulan paketler lazım. Ha deyince kaldırmak mümkün değil, önce tespit etmemiz lazım.

Şu komutu yürüt:

less /var/log/apt/history.log

Muhtemelen şöyle bir satır göreceksin:

Start-Date: 2016-01-06  01:46:08
Commandline: apt-get install alpine
Install: alpine:amd64 (2.20+dfsg1-1), mlock:amd64 (2007f~dfsg-4, automatic), alpine-doc:amd64 (2.20+dfsg1-1, automatic)
End-Date: 2016-01-06  01:46:11

Ben burada örneğin apt-get install alpine komutu ile aşağıda bilgileri verilen paketleri kurmuşum. Sende bu gnome için olacak. Emin değilen ne yapacağından ilgili bölümü buraya aktar, bizler de bakalım.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.