Ubuntu grub ekranı sorunu

Başlatan sknrk, 14 Kasım 2015 - 10:59:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sknrk

Merhaba sevgili forum üyeleri 3 gün önce bilgisayarıma format attım ve win 10 kurdum. Windows kurduktan sonra ubuntuyu da yanına kurdum fakat klasik olarak grub ekranı gelmiyor. Forumdaki grub 2 yeniden kurulum adlı konudaki olayı da denedim fakat grub-install /dev/sda
aşamasında cannot find efi directory diye bir hata alıyorum. Daha önceden grub sorununu çözmüştüm. Bilgisayarım Lenovo B570e. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

tlg

UEFI modunda mı kurulum yaptınız normal modda mı?
Boot Repair denediniz mi?

sknrk

Alıntı yapılan: tlg - 14 Kasım 2015 - 11:36:34
Ubuntuyu usbye yukledikten sonra baska bir sey alanini secerek onceden ayrilmis alani sectim( 30 gb ubuntu 8 gb swap).  Boot repair denemedim.

neynefes

Wikimizdeki boot-repair başlığını inceleyin. Takıldığınız bir yer olursa yine yardımcı oluruz.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

sknrk

Alıntı yapılan: neynefes - 15 Kasım 2015 - 17:15:45
Wikimizdeki boot-repair başlığını inceleyin. Takıldığınız bir yer olursa yine yardımcı oluruz.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair
Alıntı yapılan: tlg - 14 Kasım 2015 - 11:36:34
Dediginiz gibi boot repair yaptim ve Windows onyukleyicisi silindi. Grubu yada Windows onyukleyicisini geri getirme cozumu nedir ? Bilgisayarimda hicbir sey acilmiyor suan.

neynefes

Boot-repair windows kaydını silmez. Siz başka birşeyler yapmadığınızdan emin misiniz?

ata1

@neynefes nin dediği gibi hatalı bir şey yapılmıştır . windows cd ile onarın geri gelecektir .win önyükleme

sknrk

Alıntı yapılan: eral - 20 Kasım 2015 - 17:26:22
@neynefes nin dediği gibi hatalı bir şey yapılmıştır . windows cd ile onarın geri gelecektir .win önyükleme
Alıntı yapılan: neynefes - 20 Kasım 2015 - 16:51:05
Boot-repair windows kaydını silmez. Siz başka *bir şeyler yapmadığınızdan emin misiniz?
Yanlış bir şey yapmadigima eminim daha ne soyleyeyim bilmiyorum win 10 usbden onarmayi denedigimde oda hata verdi suan hicbir isletim sistemine giremiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Kasım 2015 - 18:07:30

Hizli yardim ederseniz sevinirim buradan baska bir yerden yardim alamam cunku.

ata1

Boot repairi yeniden deneyin grub ekranına ulaşabilirsek windows için yeniden çözümleri ele alırız

sknrk

Alıntı yapılan: eral - 20 Kasım 2015 - 18:35:15
Boot repairi yeniden deneyin grub ekranına ulaşabilirsek windows için yeniden çözümleri ele alırız
Internetim yok ve boot repair yapamam elimde suan 15 04 ve win 10 usbsi var lutfen suan yapabileceklerimi soyleyin.

ata1

windows için yapılabilecekler

Windows 7 diskini optik sürücünüze takarak sisteminizi onu kullanarak açın. Yükleme ekranı geldiğinde, "Repair your computer" seçeneğini seçin, yine size bir kaç seçenek sunan bir ekran gelecektir. O ekranda "Command Prompt""u seçerek devam edin ; Siyah ekranda, Bootrec.exe /fixmbr yazın sonra da Bootrec.exe /fixboot yazın (ki sağlam olsun. =) )

http://www.webveze.com/2011/linuxu-sildikten-sonra-acilmayan-windowsu-tamir-edin/

Repair your computer  Bilgisayarını tamir et yada onar

Command Prompt : Komut istemi yada komut satırı

sknrk

Alıntı yapılan: eral - 20 Kasım 2015 - 19:12:40
windows için yapılabilecekler

Windows 7 diskini optik sürücünüze takarak sisteminizi onu kullanarak açın. Yükleme ekranı geldiğinde, "Repair your computer" seçeneğini seçin, yine size bir kaç seçenek sunan bir ekran gelecektir. O ekranda "Command Prompt""u seçerek devam edin ; Siyah ekranda, Bootrec.exe /fixmbr yazın sonra da Bootrec.exe /fixboot yazın (ki sağlam olsun. =) )

http://www.webveze.com/2011/linuxu-sildikten-sonra-acilmayan-windowsu-tamir-edin/

Repair your computer  Bilgisayarını tamir et yada onar

Command Prompt : Komut istemi yada komut satırı
Malesef olmadi

-DıLgEş-

Grub kurulu mu? Windowstan sonra ubuntu kurduğunuza göre kurulu olmalı... Kurulu ise usb üzerinden ubuntuyu dene deyin ve terminale geçince;

sudo upgrade grub

Tabii bunun için grub kurulu olmalı..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ata1

tamam şöyle yapalım ubuntu live iso lie açalım ve şu çıktıyı paylaşın terminali açmak için ctrl+alt+t

fdisk -l

sknrk

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 20 Kasım 2015 - 19:55:40
Grub kurulu olsa windowsa yada ubuntuya girerim zaten kurulu degil

Grub kurulu mu? Windowstan sonra ubuntu kurduğunuza göre kurulu olmalı... Kurulu ise usb üzerinden ubuntuyu dene deyin ve terminale geçince;

sudo upgrade grub

Tabii bunun için grub kurulu olmalı..
Malesef grub yuklu degil

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Kasım 2015 - 20:20:22

Alıntı yapılan: eral - 20 Kasım 2015 - 19:56:52
tamam şöyle yapalım ubuntu live iso lie açalım ve şu çıktıyı paylaşın terminali açmak için ctrl+alt+t

fdisk -l
Ubuntu (30gb) swap (8gb) ve win dosyalari var

ata1

kurulum için kullanılan iso yazılı cd yada flash takılarak live linux ile açılır ve çıktı verilir . çıktıya bakmalıyız boot bölümü var ise uefi bölümü sağlam mı silinmiş mi ki
ona göre yol gösterelim

sknrk

Alıntı yapılan: eral - 20 Kasım 2015 - 20:25:37
kurulum için kullanılan iso yazılı cd yada flash takılarak live linux ile açılır ve çıktı verilir . çıktıya bakmalıyız boot bölümü var ise uefi bölümü sağlam mı silinmiş mi ki
ona göre yol gösterelim
Usbyi ararken soyleyeyim demistim bir dakika

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Kasım 2015 - 20:49:56

Alıntı yapılan: eral - 20 Kasım 2015 - 19:56:52

fdisk -l
Dediginiz
fdisk -l
yaptim fakat bana
fdisk: cannot open /dev/loop0: Permission denied
fdisk: cannot open /dev/sda: Permission denied
fdisk: cannot open /dev/sdb: Permission denied
fdisk: cannot open /dev/sdc: Permission denied

sonucunu verdi.
Bende
sudo fdisk -l
yaptim buradan cikan sonuc ise
Disk /dev/loop0: 1 GiB, 1101672448 bytes, 2151704 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk /dev/sda: 298.1 GiB, 320072933376 bytes, 625142448 sectors
Disklabel type: gpt
Disk identifier: C384B103-3946-43C2-9DF5-7569C7B946B5

Device         Start       End   Sectors   Size Type
/dev/sda1       2048    923647    921600   450M Windows recovery environment
/dev/sda2     923648   1128447    204800   100M EFI System
/dev/sda3    1128448   1161215     32768    16M Microsoft reserved
/dev/sda4   77826048 385026047 307200000 146.5G Microsoft basic data
/dev/sda5  385026048 625141759 240115712 114.5G Microsoft basic data
/dev/sda6    1161216  47347711  46186496    22G Linux filesystem
/dev/sda7   59754496  77826047  18071552   8.6G Linux swap
/dev/sda8   47347712  59754495  12406784   5.9G Linux swap

Partition table entries are not in disk order.
Disk /dev/sdb: 386 MiB, 404750336 bytes, 790528 sectors
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xcd96f825

Device     Boot Start    End Sectors   Size Id Type
/dev/sdb1        1624 790527  788904 385.2M  6 FAT16

Disk /dev/sdc: 1.5 GiB, 1619001344 bytes, 3162112 sectors
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xab251f28

Device     Boot Start     End Sectors  Size Id Type
/dev/sdc1  *     1624 3162111 3160488  1.5G  c W95 FAT32 (LBA)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Kasım 2015 - 20:51:14

Ubuntuyu yeniden kurarken hatayla 2 tane swap alani yapmisim :)

heartsmagic

Internet sağlaman yararına olacaktır, eğer sağlayamıyorsan yapılabilecekler azalıyor. Boot Repair deneyemiyorsan bizlerin Linux tarafı için önerebileceği fazlaca bir şey yok. İletilerinden UEFI ile kurulum yapıp yapmadığın dahi anlaşılmıyor ne yazık ki. Eğer UEFI ile yapmışsan Boot Repair şart, yok yapmadıysan ve yanlış bilmiyorsam BIOS tarafından işletim sistemi seçebiliyorsun. Seçip Windows'a girebilirsin.

Bunları yapamıyorsan Windows'un EFI düzeltme yollarını araştıracaksın. Onları da bizim forumda bulman pek mümkün değil. Google'dan çıkacak sonuçları değerlendirmelisin. Örnek:
http://wind8apps.com/windows-8-uefi-boot/
http://superuser.com/questions/460762/how-can-i-repair-the-windows-8-efi-bootloader

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sknrk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Kasım 2015 - 21:15:20
Internet sağlaman yararına olacaktır, eğer sağlayamıyorsan yapılabilecekler azalıyor. Boot Repair deneyemiyorsan bizlerin Linux tarafı için önerebileceği fazlaca bir şey yok. İletilerinden UEFI ile kurulum yapıp yapmadığın dahi anlaşılmıyor ne yazık ki. Eğer UEFI ile yapmışsan Boot Repair şart, yok yapmadıysan ve yanlış bilmiyorsam BIOS tarafından işletim sistemi seçebiliyorsun. Seçip Windows'a girebilirsin.

Bunları yapamıyorsan Windows'un EFI düzeltme yollarını araştıracaksın. Onları da bizim forumda bulman pek mümkün değil. Google'dan çıkacak sonuçları değerlendirmelisin. Örnek:
http://wind8apps.com/windows-8-uefi-boot/
http://superuser.com/questions/460762/how-can-i-repair-the-windows-8-efi-bootloader
Oncelikle interneti yarin sabah saglayacagim ve boot repairi yeniden deneyecegim. Ayrica size ubuntunun isosunu indirip oradan kurulumu yaptigimi bu isler hakki da bir fikrim olmadigini belirttim. Verdigim bilgilere bakarak uefi mi diye anlarsiniz diye dusunuyordum. Cunku bu islerden anlamayan biri olarak uefi kurulumun ne oldugunuda bilmiyorum ve sadece normal kurulum yaptigimi belirtiyorum. Windows kurtulsa bile suanlik benim icin yeter grub icin cesitli cozumleri zamanla deniyebiliriz. Yardimlariniz icin tesekkurler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Kasım 2015 - 21:27:07

Kisacasi suan exiting pxe rom hatasi aliyorum ve hicbir onyukleyici olmadigi icin hicbir isletim sistemini kullanamiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Kasım 2015 - 22:00:57

İnternet sağlayarak boot repaire girdim fakat grub duzelmedi sadece win 10 duzeldi.

heartsmagic

Şimdi, Ubuntu ISO'su zaten aynı sadece UEFI de kurulum yöntemi değişiyor:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Kurulum

Burada kıstas şu, varsa bir başka işletim sistemi makinede ve UEFI ile kurulmuşsa Ubuntu da UEFI ile kurulmalı. Onun aşamaları da yukarıdaki maddede anlatılıyor. BIOS üzerindeki değişiklikler ve ardından Boot Repiar kullanımını içeriyor kabaca. Eğer her şey düzgün giderse Grub ile hem Ubuntu hem de Windows'a erişebilmen lazım. Şu an sadece Windows 10 düzeldiyse BIOS tarafındaki değişikliklere bir göz gezdir.

sknrk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Kasım 2015 - 00:36:08
Şimdi, Ubuntu ISO'su zaten aynı sadece UEFI de kurulum yöntemi değişiyor:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Kurulum

Burada kıstas şu, varsa bir başka işletim sistemi makinede ve UEFI ile kurulmuşsa Ubuntu da UEFI ile kurulmalı. Onun aşamaları da yukarıdaki maddede anlatılıyor. BIOS üzerindeki değişiklikler ve ardından Boot Repiar kullanımını içeriyor kabaca. Eğer her şey düzgün giderse Grub ile hem Ubuntu hem de Windows'a erişebilmen lazım. Şu an sadece Windows 10 düzeldiyse BIOS tarafındaki değişikliklere bir göz gezdir.
Win 10 düzeldi fakat boot repair çalıştırdığımda yeniden aynısı olacak diye korkuyorum. Aynı zamanda tekrar yapsam da klasik olarak yine geri gelmeyecek çünkü aynı işlemi yapmak bir şeyi değiştirmez diye düşünüyorum. BIOS ayarlarına gelince hiçbir bilgim yok ve Windows 10 UEFI ile mi yüklendi onu bile bilmiyorum. Kısacası Boot Repair'i 2. kez falan deniyorum ve BIOS ayarları hakkında da bir şey bilmiyorum. Gerçekten şu bilgisayarda Ubuntu yüklerken insan sinir hastası oluyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Kasım 2015 - 13:54:48

Şuan ubuntu yüklü fakat çalıştıramıyorum. :( :( :(

ata1

1 WinMD5Sum programını web sitesinden indirin ve kurun.  http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Md5_kontrol%C3%BC  indirilen isoyu kontrol edin
2 http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Kurulum kurulum hazırlığı
3 http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_kurulum_rehberi  kurulum rehberi
4 BIOS ekranındayken BIOS ayarlarına girerek açılış önceliğini sabit disk yerine DVD ya da USB belleğe getirmeniz gerekiyor.

2. sistem var ise  win 8 ve üzeri ise uefi kurulum gerekir
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu  size şöyle uefi kurulum rehberi vereyim

sknrk

O zaman ubuntuyu uefi olarak tekrar kurmam lazim

ata1

evet eliniz de windows 10 olduğundan uefi kurulum yapmanız sağlıklı olacaktır

heartsmagic

UEFI kurulumunda fazlaca bir şey değişmiyor ki, mevcut kurulu sistemi de ayağa kaldırabilmen lazım yanlış bilmiyorsam. BIOS tarafındaki ayarlamalar ve üzerine Boot Repair, hepsi bu olmalı.