aMule kurdum ama ayarları nasıl yapmam gerekiyor!

Başlatan Krazky, 04 Mayıs 2010 - 00:57:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Krazky

Sevgili arkadaşlar aMule kurdum ama ayarları hakkında hiç bir bilgim yok. Forumdan ve başka kaynaklardan baktım ama sağlıklı bir sonuç alamadım. aMule'den iyi sonuç alabilmek için standart ayarlar nasıl yapılır? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

if

Amule ya da eMule'de önemli olan yüksek ID almaktır. Böylelikle istenilen kaynaktan istenilen hızda dosya aktarımı yapmak münkün olmakta. Bunu gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları bilgisayarınıza göre yapmanız yeterlidir.

Preferences>Connections menüsüne giriniz.

"Standart Client TCP Port" ve "Exteded Client UDP Port" kutularının içine isterseniz ilk ekran görüntüsündeki sayıyı girersiniz isterseniz başka sayı gireilirsiniz, 4 haneli olduktan sonra değişen bir şey olmaz. *

*Düzeltme: Bu iletime göz atınız.

Bunun yanında "Bir dosya için en fazla kaynak" sayısı ve "Bağlantı Limiti" (Max. Source Per File ve Connection Limit) girdilerini de artırmanız da fayda var.

Yapmanız gereken bir diğer ayar ise "İndirme"(Download) ve "Yükleme"(Upload) limitleridir. İndirme limiti yükleme limitine doğru orantılı olarak kısıtlanmıştır yani; yükleme limitini artırırsanız indirme limitiniz artar. Ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere ben de yüklemele limiti 10 kb/s olarak sınırlandırılmıştır. İsterseniz bunu düşürebilirsiniz.

Sıradaki adım TCP ve UDP portlarına girdiğimiz sayıları modemimiz aracılığıyla gerekli izini verip yönlendirmek. Bunun için modemimizin IP adresini internet servis sağlayıcınızın adres çunuğuna girmelisiniz. Ardından pencerenin sol tarafındaki seçeneklerden "NAT"'a tıklayıp "Port Yönlendirme"'yi seçmelisiniz. Eğer port yönlendirme açık değilse açınız. (port yönlendirme her modemde nat başlığı altında olmayabilir) Karşınıza aşağodaki gibi bir ekran gelecek.

"Uygulama" başlığı altına istediğiniz bir ismi yazabilirsiniz.

"Hedef IP" adresi başlığı altına bilgisayarınızın IPsini girmelisiniz.

"Protokol tipine" TCP&UDP olarak seçiniz.

WAN ve Hedef LAN portları başlıkları altına aMule'nin TCP ve UDP portlarına yazdığınız 4 haneli sayıyı girmelisiniz. Etkin olarak işaretledikten sonra "Kaydet" deyip çıkınız ve aMule'yi baştan başlatınız.

Bu ayarlar dışında başka ayar pek yapmam ben. Seçtiğim server genelde eDonkey Serven No2'dir. Sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Krazky

Sevgili arkadaşım, alakan için teşekkür ederim. Verdiğin ayarlarları denedim ama halen Kad:Bağlanıyor diye bekliyor öyle...

if

Alıntı yapılan: Krazky - 04 Mayıs 2010 - 02:27:50
Sevgili arkadaşım, alakan için teşekkür ederim. Verdiğin ayarlarları denedim ama halen Kad:Bağlanıyor diye bekliyor öyle...

Rica ederim, size yardımcı oluyorsam ne mutlu bana.

Bir sunucuya bağlanırken üzerine çift tıklıyorsunuz değil mi?

Yukarıdaki ayarları kontrol ederken aşağıdaki ayarları da uygulayıp programı baştan başlatınız.

Yine Preferences>Servers(Özellikler>Sunucular) menüsünden "Sunucu listesini başlangıçta otomatik güncelle" (Auto-update server list at startup),"Bir sunucuya bağlanırken sunucu listesini güncelle" (Update server list when connecting to a server) seçeneklerini seçiniz.

Krazky

Uyarı: Düşük ID alıyorum. Sanırım sorun burda...

if

Alıntı yapılan: Krazky - 04 Mayıs 2010 - 02:44:49
Uyarı: Düşük ID alıyorum. Sanırım sorun burda...

TCP ve UDP portlarına girdiğimiz sayıları yüksek ip almak için girmiştik. Eğer doğru girilirse düşük ip almamanız gerekirdi. Buna sebebiyet verecek adımları sıralayım: TCP ve UDP ayarlarından sonra aMule'yi kapatıp açtınız mı? Eğer dinamik ip kullanıyorsanız bilgisayarınızın şuanki ipsi ile port yönlendirme işleminde girdiğiniz ip eşleşiyor mu? Eğer yine olmazsa aMule ve modem ekran görüntülerini buraya eklerseniz çözmeye çalışırım.

Krazky

Tamam en iyisi resim eklemek..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Mayıs 2010 - 03:03:54

if

Ayarlarınız doğru. "ED2K Bilgileri" altından "Yüksek ID" yazıyor mu?

Krazky

Evet yazıyor. Ama bir müzik indiremiyorum nedense!

if

Alıntı yapılan: Krazky - 04 Mayıs 2010 - 03:25:36
Evet yazıyor. Ama bir müzik indiremiyorum nedense!

"Yüksek ID" yazıyorsa işlemleri doğru yapmışız:) Müzik indirememenizin bir çok sebebi olabilir. İndirmeye çalıştığınız dosyayı sunan bilgisayar(lar) şu an için kapalı olabilir; indirmeye çalıştığınız dosya sadece bir kişide varsa ve Türkiye'den bir bilgisayarda ise çok yavaş indirebilir; aynı dosyayı indirmek isteyen birnlerce kişi vardır ve siz sırada bekliyor olabilirsiniz. İndirmek istediğiniz iki dosyaya da baktım ve "Bekliyor" olarak gösteriliyor. Bu demek oluyorki sizi sıraya almış veya o bilgisayar şu an kapalı. Başka dosyalar indirmeye çalışır mısınız?

Krazky

Hayır aynı ama bunu çözeceğim elbet.

Arkadaşım sana ne kadar çok teşekkür etsem az. Dakikalarca ilgilendin hemde nerdeyse sabah olacak... Çok teşekkür ederim. Bu sorunu mutlaka çözeceğim ama şimdi uyumam gerek, gerçekten çok uykum geldi... Yardımın için yine teşekkür ederim. Hoşçakalın!

if

Alıntı yapılan: Krazky - 04 Mayıs 2010 - 03:53:26
Hayır aynı ama bunu çözeceğim elbet.

Arkadaşım sana ne kadar çok teşekkür etsem az. Dakikalarca ilgilendin hemde nerdeyse sabah olacak... Çok teşekkür ederim. Bu sorunu mutlaka çözeceğim ama şimdi uyumam gerek, gerçekten çok uykum geldi... Yardımın için yine teşekkür ederim. Hoşçakalın!

Ben de uyyacağıma dair bir ileti giriyordum ki siz girmişiniz:) İnceliğiniz için teşekkür ederim. Herhangi bir sorununuzu buraya yazarsanız uyanınca bakarım inşallah:) Hayırlı geceler.

kaspara

ne kadar aradıysam bir türlü bulamadım.
highid alamıyorum.
modemde portlar açık
windowstaki gibi static ip mi alamam gerekiyor alınıyorsa nasıl alınıyor?
ağ ayarlarına giriyorum ama karışık bulamadım bir türlü
teşekkürler

stratovarius

ağ göstergesine sağ tıkla bağlantıları düzenleye tıkla. Oradan kablolu yada kablosuz hangisini kullanıyorsan seç gözüken bağlantı ismine tıkla sağda düzenle var ipV4 kısmından windowsdaki gibi sabit ip ayarlamanı yap.

bytan

Veya /etc/network/interfaces dosyasını alttaki gibi düzenleyerek ağı yeniden başlatmalısın:

Alıntı Yapauto lo eth0
iface eth0 inet static
address xxx.xxx.xxx.xxx
netmask xxx.xxx.xxx.xxx
gateway xxx.xxx.xxx.xxx

sudo /etc/init.d/networking restart
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kaspara

ne yaptıysam olmuyor aynı portları windowsta deniyorum sorunsuz highid alıyorum
söylenen bütün yolları denedim olmadı.
yinede teşekkür ederim. başka bir yol var mı acaba? :)

bytan

Olmadı derken? Sabit ip mi alamadın yoksa sabit ip highid için çözüm olmadı mı?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

kaspara

bytan

İlginç bir çözüm de olsa sorunu aşmış:

http://forum.amule.org/index.php?topic=17001.msg90795#msg90795

Buradaki işlemleri de takip ettiysen sorunsuz ve UPnP de etkinleştirilmişse düzgün çalışması gerekiyor.

PF @ ST

kaspara

sayın bytan

yardımların için teşekkür ederim sorunu çözdüm

bu sorunla karşılaşan arkadaşlar için;

sanırım sorun iptablesten kaynaklanıyormuş

sudo apt-get install firestarter

açık olan portlara izin vermek gerekiyormuş, sabit ip almaya gerek yok

sudo iptables -A INPUT -p tcp --dport 4711 -j ACCEPT
sudo iptables -A INPUT -p udp --dport 4712 -j ACCEPT
çözüldü

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkürler. Portlar normalde açıktır aslında. Acaba daha önce ufw ile bir işlem yapılmış mıydı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaspara

@heartsmagic
yeni bir linux kullanıcısıyım. ubuntu kuralı 1 hafta olmadı. o yüzden dediğiniz gibi bir işlem yapmadım. ne olduğunu da bilmiyorum :) ama bir şeyleri kurcalarken yanlışlık yapmış olabilirmiyim bilmiyorum.

heartsmagic

Sen kurmadıysan ve bir şey yapmadıysan sorun senden dolayı değildir. Demek ki aMule için böyle bir ihtiyaç var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

billypostman

Benim de sorunum var bu konuda, windows'ta firewall yüzünden ayarları tam yapamamıştım burada firewall da yok, neden olmuyor anlamıyorum.
Amule açılırken çıkan uyarı şu:

Alıntı YapPort 1000 is not available!

This means that you will be LOWID.

Check your network to make sure the port is open for output and input.

Amule'de ve modemde TCP portunu: 1000
UDP portunu da 1100 olarak ayarladım. Windows'da çalışan şey ubuntu da neden çalışmıyor?

sudo iptables -L

Ayrıca bu kodun çıktısı da aşağıdaki gibi:

Alıntı YapChain INPUT (policy ACCEPT)
target     prot opt source               destination         
ACCEPT     tcp  --  anywhere             anywhere            tcp dpt:1000
ACCEPT     udp  --  anywhere             anywhere            udp dpt:1100
ACCEPT     tcp  --  anywhere             anywhere            tcp dpt:1000
ACCEPT     udp  --  anywhere             anywhere            udp dpt:1100

Chain FORWARD (policy ACCEPT)

Chain OUTPUT (policy ACCEPT)

if

Benim hatam var aslında.Dört haneli bir TCP ve UDP için dört haneli sayı girin dedim ama ben hep 4xxx gibi bir sayı girerim. TCP ve UDP değerlerini 4227 felan yapıp tekrar dener misiniz?