wine doğru duzgun calısmıyor?

Başlatan XemreG, 20 Eylül 2008 - 14:36:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XemreG

Selamlar,

Pc format attım sırf 64bit Ubuntu denemek için önceden de denemiştim ve cok sorunla karsılaşmıştım. Ama busefer gerçekten hem performans hemde ısınma gibi problemleri ortadan kaldırdığı için gerçekten çok güzel geldi bana. Neyse konumuza gelelim Ubuntu 32bit te ekran kartımı tanımıstı 64 bit de de tanıdı fakat benim gozum hala alısamadı bi sorun var hissediliyor ama nedir ne değildir bi fikrim yok bu nedenlede wine çalıştırdığımda direk sayfa 2 ye bolunuyor en sağ alttaki işlemler ortada falan gorunuyor ve herşey birbirine giriyor renkler vs. gibi bunun ekrankartı surucusunden olduğunu dusunuyorum. Sizce sorunum nedir ve nasıl hallederim. Bu arada goruntu kartım 3d desteği açık suan compiz kullanabiliyorum bunlarda hiçbisorun yok wine ile goruntukartını zorllamicak şeyleride acabiliyorum mirc dos oyunları vs..

atomkarinca

Bu sorun olduğunda ekran görüntüsü alıp buraya koyabilir misiniz?

XemreG

garip ama simdi printscreenle resim çektim ve daha sonra kaydete tıklamak için baya uğraştım oturumu kapatıp açtım ekranın duzelmesi için resme bi baktım duzgun cok garip bi durum bana cektiğim resim gibi gostermiyor ama? Resim kusursuz benim gördüklerimle alakası yok..

atomkarinca

Aynı sorunları compiz kapalıyken yaşıyor musun?

XemreG

Evet, hepsini denedim ve de bişey farkettim, bir uygulamayla cakısıyor olabilir. Wine dışında windows emulator gibi bir şey daha calısıyor sanırım. 2si calısınca bunu yapıyor olabilir ama daha yeni kurdum ubuntumu, yani 0 dan hiçbişey kurmadan direk benim için onemli olanları kurdum. Wine, virtualbox ve codecler baska bir şey kurmadım. Hepsini de synaptic'den kurdum baska bir uygulama da acılıyor olabilir mi? Gerçi terminalden wine ile de calıstırdım aynı sonucu aldım. Gerçekten cok ilginç bir durum.. Ama Ubuntu'yu kullanıcı oturumu kapat dediğimde, bir uygulamayı sonlandırıyor, duzeliyor ve oyle gidiyor ekran.. Bu arada söylemeyi unuttum programı calıstırdıktan sonra bir daha programı kapatsan bile normale donmuyor ekran. Yani her şey birbirine girmiş kare kare kalıyor..

atomkarinca

XemreG, sakin olabilirsin :) Görünüm (Appearance) bölümünden Compiz'i kapatıp bu sorunları yaşayıp yaşamadığını kontrol edebilir misin?

XemreG

Evet biraz futbol maçı anlatırmıs gibi olmus sanırım :)

Görünüm menusu nerdedir? Tercihler ve Yönetim 2 sindede yok ama masaustune sağ tıklayıp arkaplanı değiştir dedikten sonra "Görsel Efectler" sekmesine tıklayıp hiçbiri olarak ayarlıyorum. Yani bunu denedim olmadı.. Bide bunu kısayoldan yapmak için compiz-swich kulanıyorum ayrıca :)

Erdal

tema bolumuna gir son sekmeye gel oradan compiz kapaniyor

XemreG

Alıntı yapılan: XemreG - 21 Eylül 2008 - 01:04:55
Evet biraz futbol maçı anlatırmıs gibi olmus sanırım :)

Görünüm menusu nerdedir? Tercihler ve Yönetim 2 sindede yok ama masaustune sağ tıklayıp arkaplanı değiştir dedikten sonra "Görsel Efectler" sekmesine tıklayıp hiçbiri olarak ayarlıyorum. Yani bunu denedim olmadı.. Bide bunu kısayoldan yapmak için compiz-swich kulanıyorum ayrıca :)

:) Ben de oradan bahsediyorum. Son sekme Görsel Efectler ve 3 secenek var. Ben de "hiçbiri" olarak işaretliyorum.. Anlamadığım sadece opengl isteyen seylerde sanırım sorun cıkıyor ya da directx. Garip doğrusu hiç kimse de boyle bir sorun yasamamıs gibi :) 32 bitte açılan oyun burada açılmıyor.