Pardus 2008.2 ve depolar

Başlatan hasansahin, 12 Mart 2009 - 10:14:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

Merhaba,
Dün arkadaş bir dostumun PC.sine pardus 2008.2 kurduk. Ben Pardus'ta birkaç sıkıntı gördüm. Pardus ve depoları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmadığım için size sorayım dedim.
Wine,virtualbox ve playonlinux üçlemesi yapmak istedik ama depoda wine 1.1.8 sürümü var. Şu an güncel versiyonu 1.1.16 ve bu sürümü pardus'a kurmanın tek yolu kaynak koddan derlemek. Ama onuda yapamadık çünkü wine derlemeniz için freetype,freeglut,Mesa gibi geliştirme paketlerine ihtiyacınız var ama depolarda hiçbiri yok.
(Bu paketler olmaksızın wine derlerseniz ama OpenGL ve 3D desteklerinden mahrum kalırsınız)
Bizde pardus ve katkı deposu var. Acaba başka depolardamı eklememiz lazım? Virtualbox ve playonlinux'un da eski sürümleri var. Bu sebeple biraz hayal kırıklığına uğradık.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

egitimist

Resmi depoda olmayan pisi paketlerinin barındırıldığı gayrı resmi depo olan: http://paketler.pardus-linux.org/users-2008/ deposudur. Bu depoda da aradığınız paketler yok. Resmi depo sorumlularına bir mail göndermenizi öneriyorum.

eren

2008 için artık fazla güncel paket beklemeyin, 2009 çalışmaları başladı ve tüm enerji o yönde kullanılıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasansahin

Ama bu paketler pardus'un hiçbir versiyonunda yer almamış. Bu durum beni gelecek sürüm içinde biraz ümitsiz bırakıyor. Yeni sürümde olup olamayacağını nasıl öğrenebiliriz?
Albert Einstein.

eren

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 12 Mart 2009 - 16:47:08
Ama bu paketler pardus'un hiçbir versiyonunda yer almamış. Bu durum beni gelecek sürüm içinde biraz ümitsiz bırakıyor. Yeni sürümde olup olamayacağını nasıl öğrenebiliriz?

Öğrenemezsiniz. Paket politikası biraz belirsiz yürüyor. Hata Listesine paket isteği yapabilirsiniz ya da gönüllü paket yapan arkadaşlar var genelde basit paketleri yapıyorlar.

Wine Bağımlılıkları

libXcursor libXrandr libXi libXmu libXxf86vm glut giflib alsa-lib audiofile cups sane-backends libgphoto2 openldap-client gnutls unixODBC cabextract

Wine güncellemesi için bu paketlerinde güncellenmesi lazım ve bu başlı başına bir iş demek. Paketle Fatih Aşıcı ilgileniyor isterseniz onunla iletişim kurabilirsiniz. Resmi e-posta adresi fatih@pardus.org.tr

Ben müsait olunca bakmaya çalışırım, test makinesinde paket işleri için Pardus kurulu, çalıştırabilirsem paketini yollarım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasansahin

Hiçbir aciliyeti yok. Zaten deneme için kurmuştuk ve öylece duruyor.
Ama bu konuda beklentisi olan arkadaşlar olabilir, belki onların işine yarar.
Albert Einstein.

eren

Maalesef paket beni aşıyor. Fatih'in çalışmalarına baktım bir sürü yama hazırlamış 1.1.8 yamalarını 1.1.16 için kullanmaya kalktım ancak olmadı. Pardus'un yamalanması gerekiyor.

Kısacası gönüllü paketçilerin (ben dahil) yapabileceği bir paket değil. Temel sistemi hazırlayanların uğraşması lazım. Bağımlılık derdi çok fazla, bir bağımlılık paketlenirken başkasını istiyor ve böyle gidiyor.

Fatih Aşıcı ile görüşüp paketin güncellenmesini istemek en mantıklısı.