[Çözüldü] ubuntu/linux kaynak kodları görmek

Başlatan mjeste, 27 Ağustos 2015 - 00:46:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mjeste

doğru yerdemi açtım bilmiyorum yoksa kusurabakmayın.

programlama dillerinin makinalarla ilgisini anlamamakla beraber linux'a geçince(ubuntu, kali linux , vb ..) aklımdaki soru işaretlerinin biteceğini inanmıştım ki   hüsran tekrar hüsran..
sagodan "ben ben hüsrana komşuyum" şarkısını dinliyorum.hayır tehlikeli bir insan  da değilim niye kimse bilge vermiyor. nereye yazsam   "acele etmeyin öğrenirsiniz" tarzı   şeyler söyleniyor.

neredeyse bütün hack forumlarında üyeliğim var : "öfs"-"öfs214"mjeste"mjeste214" bunlar benim görürseniz   ;D  zaten ubuntumada bişeyler oldu yazılım paketi  uygulamasından uygulama indiriken "güvenilir olmayan paket " gibi şeyler söylüyor.  tora girmeye çalışmıştım ondan oldu kesin. ubuntuya geçince mutlu olduğum tek şey   terminala  python yazınca  hemen pythonun gelmesi. ne hayallerim vardı güya kaynak kodlara bakacaktım inceleyecektim kendi programımı yapacaktım. bu işe girişenlerin çoğu hack merakından giriyor bunuda herkes bildiğinden. yeni olan herkese lamer muamelesi yapılıyor. bir keresinden ddos attack programı indirdim ama kullanmadım sırf kendim yapmadım başkası yapttı diye virüs korkusundan değil inatçıyımdır biraz. sonra dayanamadım bi siteye  ping attım sonra kapattım. dedim adam o kadar uğraşmıştır sitesi için ne gerek var diye.neyse f

forumda dolaşırken şu yorumu gördüm "açık kaynak gibisi yok okuyup değiştirebiliyoruz" gibisinden aklıma şunlar geliyor:

1- tahmin ettiğiniz üzere ....nerde bu kodlar !!?
2-değiştirmek derken hangi dille pythonla mı ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: mjeste - 27 Ağustos 2015 - 00:46:12
doğru yerdemi açtım bilmiyorum yoksa kusurabakmayın.

Yanlış yerde ama ziyanı yok taşırız.

Alıntı Yap
programlama dillerinin makinalarla ilgisini anlamamakla beraber linux'a geçince(ubuntu, kali linux , vb ..) aklımdaki soru işaretlerinin biteceğini inanmıştım ki   hüsran tekrar hüsran..
sagodan "ben ben hüsrana komşuyum" şarkısını dinliyorum.hayır tehlikeli bir insan  da değilim niye kimse bilge vermiyor. nereye yazsam   "acele etmeyin öğrenirsiniz" tarzı   şeyler söyleniyor.

Söz doğru, aceleye gerek yok kullandıkça, yavaş yavaş öğrenilir Linux. Zaten emek vermeden, ha deyince öğrenilen bir şey var mıdır? Yok, mesele "hack" meselesi ise bu forumda acele de olsa, yavaş da olsa destek verilmez. Linux içinse kapı sonuna kadar açık.

Alıntı Yap
zaten ubuntumada bişeyler oldu yazılım paketi  uygulamasından uygulama indiriken "güvenilir olmayan paket " gibi şeyler söylüyor.  tora girmeye çalışmıştım ondan oldu kesin.

Hayır, Ubuntu'na bir şey olmadı ve Tor kullandığın için başına bu gelmedi. Orada sana diyor ki "Bak, benim sana sağladığım kaynaklar haricinde farklı bir yerden bir şeyler kuruyorsun, güvenilirliğini garanti edemem bu nedenle kendisi benim için 'güvenilir olmayan' pakettir". Edindiğin yerden eminsen sorun yok, dilediğin gibi kurabilirsin.

Alıntı Yap
ne hayallerim vardı güya kaynak kodlara bakacaktım inceleyecektim kendi programımı yapacaktım.

Bakarsın ve bir programlama dili biliyorsan kendi uygulamanı da yazarsın, milyonlarca insanın yaptığı gibi.

Alıntı Yap
forumda dolaşırken şu yorumu gördüm "açık kaynak gibisi yok okuyup değiştirebiliyoruz" gibisinden aklıma şunlar geliyor:

1- tahmin ettiğiniz üzere ....nerde bu kodlar !!?
2-değiştirmek derken hangi dille pythonla mı ?

1. Nerede olması gerekiyorsa orada.
Örneğin Linux çekirdeğinin kendisini mi arıyorsun: http://kernel.org
Bir uygulamanın kaynak kodlarını mı arıyorsun?
a. Kendi sitesinde vardır muhtemelen, rahatlıkla bulabilirsin.
b. Depolarda olan bir uygulamaysa eğer depolardan da indirebilirsin:
apt-get source gedit
al sana Gedit uygulamasının kaynağı.
Not: Kaynak depoların açık olması gerekir.

2. Hangi dille yazılmışsa o uygulama o dille düzenleme, ekleme yapabilirsin. Tek bir dil yok ki özgür yazılım dünyasında.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

parduscix

uygulamaların çalıştırılabilir ( yada ikili formatta ) olmayan dosyalarını da doğrudan görebilirsin (mesela gir /usr/share/ dizinine çoğu o şekilde [istisnalar var tabi ki])

mjeste

çok teşekkür ederim  cevaplarımı aldım  :) :) ilgilendiğiniz için sağolun  :)   

ayrıca

"güvenilir olmayan paketlerin kurulumunu gerektirir" diyor bende onar'a  basıyorum tamam a tıklıyorum . sonra  sürücüler yükleniyor diyor ama gene aynı uyarıyı veriyor geri aynı işlemleri yapıyorum bu böle sürüp gidiyor  :-[

ve tekrar denedim olmadı   

terminalle software-center  sildim , geri yükledim olmadı.  VLC indirecektim indiremiyorum allahtan Synaptic vardı indirdim ondan ama mesela                    "ubuntu kısıtlı ilaveleri" var onu Synapticle  bulamadım ki bulsamda    software-center nolacak . acaba sürümünden mi kaynaklanıyor. burdaki forumu ve  yabancı forumlara baktım gene bi ilaç bulamadım.  terminale   "software-center" komutunu girdim  orda tam hatırlamyıroum ama  (13.10) gibi * bir şey yazıyordu sofrware-centerin yanında.  sudo apt-get upgrade software-center yazdım  kafandan attım komutu  ama olmadı gene .

bide bu  sistem ayarlarında  yazılım&güncelleştirme ayarları var site  adersi falan acaba onlardan alakası olablir mi. "watap8" gibi * bir şey var  "ppa"  onuda yaptım  olmadı. yaninda  main- diğerinde main(kaynak kodu) olanlar tikledim. 14.04 lts kullanıyorum
hayır ben sabrederim de abim öle değil  başladı böle  işmi olur   win8 kuralım diye. hayır laptop benim olacak  hala karışıyor. win8 de ne var diyorum.ubuntunu gördük diyor

tamam hallettim gibi

burda veya diğer indireceğim  programlardaki ayrıntılar kısmına tıklıyorum ve ordaki dosyaları  terminale kopyalayıp öyle yüklüyorum  çok şükür   gimp2  falan indirdim. ama hala software-centeri kullanamıyorum neyse  artık .d

yeni konu açacaktım ama spam olmasın diye burdan devam ettim

heartsmagic

Yeni konu açsan daha güzel olur. Zira forumda farklı sorunları farklı başlıklarda konuşarak düzeni korumaktayız.
Bu başlığı açma sebebin olan soruların cevaplarını aldığını düşünüyorsan: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

NoCoder

Çözüldü mü bilmiyorum ancak yardımcı olmak istedim.
İndirdiğin Dosyanın İçinde Shell Code Olabilir.
veya İndirdiğin Dosyada Eğer Saldırı Kodları Bulunuyorsa Bununla İlgili Ayarları yapmalısın ki eğer sanal bir ortam değilse ( Azure, Server vb.  ) Bunu Tavsiye Etmem Çünkü Güvenliğin Pasif Kalacaktır.

İyi Çalışmalar Dilerim.