Ses ayarı her açılışta değişiyor.

Başlatan Horoz, 18 Haziran 2016 - 13:26:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Horoz

Allah rızası için bir tek cevap veren bile olmamış ya ? Konuyu çok saptırmışsınız soru ayarları kaydetmek sanırım ? Ben şu anda 16.01 LTS kullanıyorum şu an ve ilk sürümü kullanmaya başladığımdan beridir bu konuda tek sorunum var bilgisayarım her açılışında ses son seviyede oluyor Ubuntu bu lanetli sorunu çözemiyor ya da ben ? Eğer bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olun tek dileğim bilgisayarımı açtığımda ses seviyesi kapattığım gibi olsun yeter :D

Not: Mesaj uygun bir bölümde olmadığı için konu altından bölünüp buraya alınmıştır. (neynefes)
Mamá ! Yo paso de todo ! :P

kartal

Konuyu açan arkadaş kurulum yapmadan canlı olarak kullanıyormuş ve yardımcı olmak için gerekli cevaplar verilmiş
Sizin sorununuz aynısı  mı? bir tek ses mi?

neynefes

3 yıl önceki başlığı yeniden canlandırmak ve serzenişte bulunmak pek uygun olmamış. Lütfen uygun bölüme yeni bir konu açın, orada inceleyelim olayı.

Horoz

Alıntı yapılan: kartal - 18 Haziran 2016 - 14:02:55
Konuyu açan arkadaş kurulum yapmadan canlı olarak kullanıyormuş ve yardımcı olmak için gerekli cevaplar verilmiş
Sizin sorununuz aynısı  mı? bir tek ses mi?

evet benim sorunum sadece ses. ve her defasında aynı sorun bakın bu konuya cevap verdikten sonra 3 kez yeniden başlattım ve her seferinde ses seviyesi en sonda açılıyor bilgisayar ? ne yaptıysam çözemedim bu sorunu acaba benim kullanıcı hesabımdan mı kaynaklanıyor dicem ama? bilemiyorum ...

kartal

@neynefes'in belirttiği gibi "Ses Kartları" bölümüne yeni bir başlık açın ki benzer sorun yaşan olursa konuya ulaşım kolay olsun
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=16.0

EK:amixer cset iface=MIXER,name="Master Playback Volume" 60 >/dev/null
Komutunu uygulayıp yenii açacağınız başlığa sounucunu yazarsınız
Kaynaklar:http://askubuntu.com/questions/57238/wrong-audio-volume-at-boot
http://askubuntu.com/questions/129460/workaround-for-volume-settings-going-to-maximum-after-reboot

neynefes

@kartal, başlığı ayırıp yeni bir konu haline getirdim. Buradan devam edebilirsiniz.

heartsmagic

Şuradaki çıktıları görebilir miyiz?
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39008.0

Makinenin marka ve modeli nedir ayrıca? Alsa ile ses seviyesini kayıt edip o şekilde yükletebiliriz esasında fakat normal şartlar altında bunu yapmamıza gerek olmaması lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Horoz

horoz@horoz:~$ lspci | grep Audio
00:05.0 Audio device: NVIDIA Corporation MCP61 High Definition Audio (rev a2)
horoz@horoz:~$ grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*
Codec: Realtek ALC662 rev1
horoz@horoz:~$ lsmod | grep snd
snd_hda_codec_realtek    81920  1
snd_hda_codec_generic    77824  1 snd_hda_codec_realtek
snd_hda_intel          36864  3
snd_hda_codec         135168  3 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel
snd_hda_core           73728  4 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel
snd_hwdep              16384  1 snd_hda_codec
snd_pcm               106496  3 snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_core
snd_seq_midi           16384  0
snd_seq_midi_event     16384  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            32768  1 snd_seq_midi
snd_seq                69632  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         16384  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              32768  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    81920  16 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device
soundcore              16384  1 snd
horoz@horoz:~$ aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: NVidia [HDA NVidia], aygıt 0: ALC662 rev1 Analog [ALC662 rev1 Analog]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
horoz@horoz:~$

Horoza derman lütfen. Eski dostum masaüstü bilgisayar :

işlemci : AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4000+
anakart: Base Board Information
--Başka--
Manufacturer: ASUSTeK Computer INC.
--Başka--
Product Name: M2N68-AM SE2
--Başka--
Version: Rev X.0x

Fakat yalnız bu makinede değil geçen yıl G41-M combo anakart olan bir bilgisayarda ubuntu 14.04 kullanmıştım yine aynı sorun vardı yönetici hesabıyla giriş yapıyordum ve tam denetimim olmasına rağmen yine aynı şekilde her açılışta ses seviyesi en yüksek şekilde oluyordu ? o cihazda bu durum kendi kendine düzelmişti ama bu sefer olmadı 16.04 ün ilk hatasını bu şekilde gördüm ben. hayırlısı...  :-\

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2016 - 07:08:52

Alıntı yapılan: kartal - 18 Haziran 2016 - 16:40:36
@neynefes'in belirttiği gibi "Ses Kartları" bölümüne yeni bir başlık açın ki benzer sorun yaşan olursa konuya ulaşım kolay olsun
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=16.0

EK:amixer cset iface=MIXER,name="Master Playback Volume" 60 >/dev/null
Komutunu uygulayıp yenii açacağınız başlığa sounucunu yazarsınız
Kaynaklar:http://askubuntu.com/questions/57238/wrong-audio-volume-at-boot
http://askubuntu.com/questions/129460/workaround-for-volume-settings-going-to-maximum-after-reboot

BU ALSA MİXER İÇİN YAZILMIŞ SANIRIM. Bu bende işe yaramadı tekrar tekrar denedim ama olmuyor. Bir de -----Playback Volume" 60------ bu yine yüksek bir seviye buradaki 60 yerine 10 yazarsanız bilgisayarınız düşük bir sesle açılacaktır ;) ben de işe yaramadı ama kullanılabilir çünkü komut uygulandığında çalışıyor. Yeniden başlattığımda ses yine aynı en yüksek seviyede.

Alıntı yapılan: neynefes - 18 Haziran 2016 - 14:11:21
3 yıl önceki başlığı yeniden canlandırmak ve serzenişte bulunmak pek uygun olmamış. Lütfen uygun bölüme yeni bir konu açın, orada inceleyelim olayı.

BİR DE BU KONUYU BEN AÇMADIM SADECE SORUYA CEVAP VERMİŞTİM BU SIKINTININ YÜKÜNÜ BENİM SIRTIMDAN ALIRSAN SEVİNİRİM @neynefes KARDEŞ ? Benim verdiğim yanıtı konu olarak buraya almışsınız.

heartsmagic

Yönetici hesabı dediğimiz nedir? Kurulumda tanımlanan kullanıcı mı yoksa bir şekilde root'u mu etkinleştirdin masaüstü için?

Horoz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Haziran 2016 - 07:34:09
Yönetici hesabı dediğimiz nedir? Kurulumda tanımlanan kullanıcı mı yoksa bir şekilde root'u mu etkinleştirdin masaüstü için?

Yok sadece kurulumda tanımlanan kullanıcı yani şu anda hesap türüm sadece yönetici. Hiç bir şey anlamıyorum her açılışta ses seviyesi max. Ama diğer her şey kapatmadan önce bıraktığım gibi duruyor.

neynefes

Ben sizin kardeşiniz değilim bu bir; 3 yıl önce 12.04 ile alakalı bir başlığa mesaj geçiyorsunuz bu da iki.. Mesajınızı buraya konu olarak ayırdığımda ilk mesaja not düştüm. Sırtınıza nasıl bir yük yükledim acaba?

Horoz

Alıntı yapılan: neynefes - 19 Haziran 2016 - 09:27:11
Ben sizin kardeşiniz değilim bu bir; 3 yıl önce 12.04 ile alakalı bir başlığa mesaj geçiyorsunuz bu da iki.. Mesajınızı buraya konu olarak ayırdığımda ilk mesaja not düştüm. Sırtınıza nasıl bir yük yükledim acaba?

a a ne kadar düşüncesiz. cevap verdikten sonra tarihi görmüştüm bu benim hatam. ama size serzenişleri dile getirmeniz gibi dert yanmanız için sakız olmam da sizin insanlık ayıbınız. kardeş kelimesi aynı ırktan yaratıklar olduğumuz için yoksa sana sahiplenecek değilim senden hiç hoşlanmadım.

illedelinux

@Horoz herkes senin hitap şekline uyacak diye bir şart yok, bunu öğrenin!
İkincisi bir yönetici sizi uyardıgında onu sevip-sevmemenin bir önemi yok, bilmediginiz konularda saygı göstermeyi öğrenin!
Bunlar sadece forum kuralı değil, her yerde ve her zaman geçerli kurallardır, bunu da aklınızda bulundurun!
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Horoz

@illedelinux bilmediğim konu hakkında net bir cümle yazar mısın yoksa konuyu takip etmeden mi yorum yapıyorsun ? bir yönetici beni uyarmadı ben bir yöneticiyi uyardım konu açmışım gibi davrandı bana ve ben de durumu düzeltmesini istedim fakat o yine de anlamadı sence sorun bende  mi ? 12.04 ile alakalı bir sorun 16.04 de aynı sorun bu zaman kavramını saf dışı bırakır amacım sizlerle tartışmak değil zamanımı boşa harcıyorsunuz lütfen konuyu uzatmayın.

ata1

yapman gerekeni bildiğim halde sana yanıt yazmayacağım bu da benim kararım. Konuşma tarzınızı sevmedim  ;D

@neynefes gibi kibar birisine bence bu tarz gider yapman hoş değil

illedelinux

Bakın burada forum kurallarına uymayan büyük yazıyla yazıyorsun
Alıntı YapBİR DE BU KONUYU BEN AÇMADIM SADECE SORUYA CEVAP VERMİŞTİM BU SIKINTININ YÜKÜNÜ BENİM SIRTIMDAN ALIRSAN SEVİNİRİM

Ardından Yine büyük yazıyla yazmakla kalmıyor bir de sonuna soru işareti koyuyorsun, bu dolaylı olarak hakaret içerir.
Alıntı Yap@neynefes KARDEŞ ?

Aynı ağır ithamlara burada da devam ediyorsun
Alıntı Yapama size serzenişleri dile getirmeniz gibi dert yanmanız için sakız olmam da sizin insanlık ayıbınız. kardeş kelimesi aynı ırktan yaratıklar olduğumuz için yoksa sana sahiplenecek değilim senden hiç hoşlanmadım.

Ve
Yöneticinin uyarısına tepki gösteriyorsun, yetmiyor benim yol göstermeme de tepki gösteriyorsun.
Peki nasıl yapalım, Ubuntu forumu sizin anlayışınıza göre mi dizayn edelim? Ya da sizin prensiplerinize mi riayet edelim?
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Horoz

@illedelinux pardon beyefendi soru işaretinin hakaret içerebileceğini hiç düşünmemiştim çünkü bu çok saçma bir durum burada seninle tartışmak istemiyorum neden konuyu uzatıyorsun ? yöneticiye de16.04ğil de bu sayfanın resmi sahibine bile kısasa kısas şeklinde cevap verebilirim bu benim ve senin en doğal hakkındır. fakat sen haklarını aşıyorsun ileri gitme artık burası tartışma sayfası değil. yönetici bana ağır ithamda bulunduysa ben de ona karşı aynı davranışta bulunabilirim ki bunda hiç bir sorun yok.yani yönetici arkadaşın yapması gereken bu mudur '' aa siz ne yaptınız tarihi geçmiş ama cevaplanamamış soruya cevap yazdınız ? bu ne kadar absürt bir durum! yönetici olarak size şiddetle haykırıyorum ! '' burada kendimde gördüğüm tek sorun büyük harf kullanmam bu da forum kurallarında yazıyor olmalı sanırım bunu okumamıştım. lütfen beni suçlamayı kes ve formuna devam et arkadaşım yöneticinin gelmesini bekliyorum ben zaten oldu mu anlıyor musun beni %

ata1

nedir senin en doğal hakkın bizlere de açıkla horoz yazıp gelip insanlara horozlanman mı senin en doğal hakkın tönetime seçilmiş kişiler ister konuyu siler isterse böler nasıl uygun düşüyor ise bu onlara verilen yetki ben yönetici olmasamda kıdemli bir forum üyesi olarak yaşının 14 -16 olacağını varsayarak konuyu ve yönetici arkadaşları eleştirmen ve alaycı tavrın foruma uygun olmadığı kanısındayım. erken öten horozuda keserler bunu unutmayın.

Horoz

Alıntı yapılan: ata1 - 19 Haziran 2016 - 18:18:59
nedir senin en doğal hakkın bizlere de açıkla horoz yazıp gelip insanlara horozlanman mı senin en doğal hakkın tönetime seçilmiş kişiler ister konuyu siler isterse böler nasıl uygun düşüyor ise bu onlara verilen yetki ben yönetici olmasamda kıdemli bir forum üyesi olarak yaşının 14 -16 olacağını varsayarak konuyu ve yönetici arkadaşları eleştirmen ve alaycı tavrın foruma uygun olmadığı kanısındayım. erken öten horozuda keserler bunu unutmayın.

ayıptır bu yaptığınız kimseyi eleştirmiyorum ben tavrınıza bakın. kıdem tartışması yapıyorsunuz burada. yöneticiniz benim hatamı kullanarak pirim yaparken tek kelime bile yazmadım. horozun kim olduğunu ekran başında bilemezsiniz adımla ilgili kelime kullanmasanız iyi olur. konunun silinmesini bekliyorum daha öncede söylediğim gibi yöneticiyi bekliyorum. bakın orada email adresim yazıyor. cevap vermek istemiyorum. yorumlarınızı kendinize saklayın. yargılamanız için teşekkür ederim.

bugra9

@Horoz, her iletinde tartışmak istemiyorum yazıyorsun ama yine her iletinde birisine cevap hakkı doğuracak sözler söylüyorsun. Açıkça her iletin bir sataşma durumu içeriyor.

Örneğin son iletinde,
Alıntı Yapyöneticiniz benim hatamı kullanarak pirim yaparken tek kelime bile yazmadım.
cümlesi kurmuşsun. "yöneticiniz" kelimesi de "pirim" sözcüğü de senin sadece sataşmak istediğin için kullandığın sözcükler. Olmayan bir durumu olmuş gibi yansıtmanın ardında yanlış anlaşılma olduğunu hiç düşünmüyorum.

Eğer istemediğin/anlamadığın bir durum oluşmuşsa kibarca nedenini sorarsın. Bunun yerine başkalarının hoşuna gitmeyecek sözcükler kullanmak doğru değil.
Eğer birçok kişi senin tavrına eleştiride bulunuyorsa, ben ne yazmışım da bu kadar tepki aldım diye önceki iletilerimi inceler, kendi özeleştirimi yapar, gerekiyorsa özür dilerim.

Ekleme:
Son yazdığın aşırı seviyesiz ve küfür içeren iletini sildim ve ileti göndermeni engelledim.

plazma

Başlık şimdilik kitlitli kalacaktır.
Arka arkaya kendi başlığınızı raporlamayın lütfen, ne yapılıp yapılmayacağını kurallarımız çerçevrsinde biliyoruz bu şekilde devam edilirse sınırsız şekilde yasaklanacaksınız , forum kurallarımızda isteğinizin cevabı mevcut bilginize.

heartsmagic

İlgili kullanıcı, (a) insani olmayan davranışlardan, (b) bize göndermiş olduğu tehdit içeren epostalardan dolayı yasaklanmıştır. Boş işlerle ve boş insanlarla uğraşmak gibi bir lüksümüz yok. Tehditlere de karnımız tok. Ha olay zaten "trollemeye" benziyor, yine kuyruk acısı olan yüksek kabiliyetli arkadaşlardan birileri uğramış gibi ama kurcalayıp vakit kaybetmek de istemiyoruz. Zaten sıkışan çok tecrübeli oluyor, her yerden moderatörlük teklifi almış oluyor, biz pespaye bir forum oluyoruz falan. Ne hikmetse o kocaman kocaman forumlar, kocaman kocaman yardım eden insanlar bir bir kaybolurken bu forum burada kalmaya devam ediyor.

İt ürür, kervan yürür demiş atalar. Bildikleri varmış.

Afişe edelim kendisini:

Alıntı Yapsisteminizdeki bilgilerimin tamamen silinmesini rica ediyorum forum sayfanıza katılma sebebim yönetiminizi kontrol etmek ya da ya da her hangi bir kötülük yapmak değildi ama ne TÜRK insanına yakışır bir durumunuz ne de linux dünyasına uyumlu bir aileniz var.bizim devasa forumlarımızda bile büyük harf kullanmak yasak değil ve soru işareti de hakaret değil. yıllardır linux forumlarındayım ilk defa böyle bir durumla karşılaştım defalarca kez moderatörlük teklifi aldım ama buna zamanım yok. wikiyi neden yüzüstü bıraktıklarını şimdi daha iyi anlıyorum. gerçek adımı söylemeyi bile uygun görmüyorum. gereğini hemen yapın lütfen sadece kişisel bilgilerimi ve mesajlarımı silin. bu email adresi bir başka kişiye ait onu çaldığımız gibi sizin basit internet sitenizi de networkten silebiliriz. Adana'dan sevgilerle :D
Alıntı Yapyasal uyarılar bölümünü dikkatlice okuyun arkadaşlar. kim olduğumu tahmin bile edemezsiniz. sadece bu gece bu işi bitirin. tek yapmanız gereken karacullu01@gmail.com hesabıyla kayıtlı kullanıcı bilgilerini silmek yok etmek yani. zaten bu e-mail adresi çalıntıdır gerçek sahibi aktif olarak kullanmaktadır durumdan haberdar değildir kendisi esnaftır ve bu durum siz bilgisayar kurtlarının üzerine kalabilir. bu iyiliğiniz için yarın bu e-mail hesabı kapanmış olacak. sahibi tarafından.