Uefi sorunu

Başlatan yunusemrekndmr, 17 Ağustos 2016 - 19:39:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusemrekndmr

şuan bilgisayarımda win10pro kurulu. yanına 2.sistem olarak ubuntu kurmak istiyorum. bilgisayarda uefi var fakat win10 normal bios modunda kurulmuş.
bios ayarlarından uefi açıkken kurulum USB'sini takıp kurmaya kalktığımda "UEFI modunda kurarsanız diğer sisteme ulaşamayabilirsiniz" benzeri bir uyarı veriyor.
uefi'yi kapattığımda ise bilgisayar açılışında USB'yi tanımayıp direk windows açılışı yapıyor. yardımcı olursanız sevinirim

Linax

Ubuntu'yu tekrar kurmayı dene.Sorun düzelebilir.Aksi(taktirde) Windows'u tekrar kurman gerekebilir.
*Not:Yedeklerini live ile saklayabilirsin.
*Not:Bu konularda pek bilgi sahibi değilim.  :P
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

yunusemrekndmr

Alıntı yapılan: Linax - 17 Ağustos 2016 - 19:44:40
Ubuntu'yu tekrar kurmayı dene.Sorun düzelebilir.Aksi(taktirde) Windows'u tekrar kurman gerekebilir.
*Not:Yedeklerini live ile saklayabilirsin.
*Not:Bu konularda pek bilgi sahibi değilim.  :P
Ubuntuyu henüz kuramadım ki yeniden kurmayı deneyeyim. sorun orda zaten :D

ata1

Altaylardan_Gelen_Atlı

@yunusemrekndmr arkadaşım forumda windows 10 ile ilgili aramalar yapın çözümlenmiş konuları okuyarak sorun çözümüne ulaşabilirsiniz.

birde kullandığınız PC/ latlop markası vs.. bilgi aktarınız

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

yunusemrekndmr

Alıntı yapılan: Mr.AsLanturk - 17 Ağustos 2016 - 19:54:42
@yunusemrekndmr arkadaşım forumda windows 10 ile ilgili aramalar yapın çözümlenmiş konuları okuyarak sorun çözümüne ulaşabilirsiniz.

birde kullandığınız PC/ latlop markası vs.. bilgi aktarınız

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu
malesef mevcut konular istediğim cevabı vermiyor. bu yüzden yeni konu açma gereği duydum.

Asus N56VM
8GB ram/1TB HDD/i7 3610QM

mhmtkrktr

Yerinde olsam Windows 10 'u da kaldırır ve her ikisini de UEFI olarak baştan yeniden kurardım :) Bu, fazladan birkaç saatini harcasa da, temiz bir sistemle birlikte kalıcı bir çözüm olurdu. Aksi durumda her kurulum yapacağında, çelişkide bırakacak bir durumla karşılaşacaksın. :)

İkinci durumda Uefi yi kapatınca Usb nin görünmemesi gibi bir durum olmamalı. Bios üzerinde eksik veya gözden kaçırdığın bir yerler olabilir. Fakat kullanılan Bios 'u görmediğimiz için bunun çözümünü kendi denemelerinle veya cihazın ilgili forumlarında araştırarak daha kolay çözüm elde edebilirsin.

yunusemrekndmr

mhmtkrktr

https://drive.google.com/drive/folders/0B2N6UcWDLQaRbmI5UU8xamE0UEE

Burada ki Boot Option #1 seçeneğini USB bellek olarak göstermeyi denedin mi?

Ayrıca Usb den başlatmak için Bios 'u ayarlaman şart değil. Genelde ESC, F9-12 gibi (markaya göre değişen) başlangıç cihazını seçebileceğin menü olması gerekir. Doğru tuşu bulabilirsen, başlangıçta bios a girer gibi bu yöntemle başlangıç cihazını seçebilirsin.

yunusemrekndmr

@mhmtkrktr
ordaki seçeneklerde sadece hdd ve dvd gözüküyor. usb belleği orda görmüyo. uefi modunda başlatırsam o zaman direk ubuntu kurulumu açıyo

mhmtkrktr

Bilgisayarın donanımı algılaması ile algılayacağı cihazın içinde ki yazılımın bağlantısı olmaması gerekir. Ya bizim eksik bildiğimiz bir bilgi var, ya da uygulamada atladığımız bir taraf sözkonusu.

Emin olmak adına, söylediğim bölümün üzerine gelip enter tuşuna basınca usb seçeneği çıkmıyor öylemi? Orada olacağını sanmıyorum ama 2. resimde ki Usb confirugation menüsü altında Usb boot enble/disable gibi bir seçenek var mı, onuda kontrol et istersen.

Alternatif olarak, yukarda söylediğim boot menüsünü bulursan daha net anlaşılacak durum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2016 - 23:22:57

Şimdi bunu buldum :) https://www.technopat.net/sosyal/konu/coezueldue-asus-n56vz-usb-boot-sorunu.11368/

Usb 2.0 / 3.0 farkı olabilir belki. Diğer söylenenlerde mantıklı geldi biraz.

yunusemrekndmr

hayır sadece dvd ve hdd seçenekleri var. 2.resimdeki usb confirugation kısmı "enable"olarak işaretli

mhmtkrktr

Son mesaja bağlantı eklemiştim. Orada söylenenleri deneyip sonucunu aktarabilirmisin.

yunusemrekndmr

model farkından olacak sanırım bendeki biosta o seçenekler yok

Altaylardan_Gelen_Atlı

Şunu bir uygulayalım ;

1)öncelikle sisteminiz yani sabit disk tek C olmalı / olarak  ele alıyoruz
ve C den bir boş alan yapıyoruz
bilgisayarda tabiki windows 10 da,
ubuntu 16.04 yüklemek için sabit diskinde bir boş alan yapılacak...
bunu ; yönetici hesabında sağ tıkla ile Windows 10 da oturum açıyoruz
Başlat Menüsü > Komut İstemi
yani Windows10 Komut Satırı girmek için Admin / Yönetici.

2) type diskmgmt.mscistemi üzerine ve Disk Yönetimi...

Sağ tık C:bölümü seçiliyor ve Birimi Küçült bölümü yeniden boyutlandırmak için.

'' C:\Windows\system32\>diskmgmt.msc  ''

3) C:küçültmek için alana bir değer girin .... bu örneklersek en az 20000 MB bağlı
C: bölüm boyutu ve yeni küçültülen bölüm ...
ve sabit disk üzerinde yeniden bölümlendirilmiş ayrılmamış alanı göreceksiniz ve varsayılan olarak bırakalım şimdi ubuntu 16.04 yüklemek için yeniden başlatalım.

4) cihaz kapalıyken  USB veya DVD yerleştirin şimdi yeniden başlatıyoruz
BIOS / UEFI özel fonksiyon tuşu ;
bunlar F12, F10, F2, ESC veya DEL kullandığınız cihaz göre değişkendir.

Şimdi karşınıza gurup ekranı gelecektir.

Kurulum aşaması

Öncelikle yükle diyoruz
Dil Türkçe diyoruz
güncelleme ve ekstralar ( mp3, flash wifi vs... ) işaretleyelim
disk için başka bir şey diyoruz diski kendimiz hazırlıyoruz ;
Boyut = en az 20000 MB demiştik bunu 30000 veya 40000  yapabilirsiniz size kalmış.
Yeni Bölüm türü = Birincil seçiyoruz
Yeni bölüm için yer = bu konumun başlangıcı diyoruz
Nasıl kullanılacağı = EXT4 günlük dosya sistemi diyoruz
Bağlantı noktası = /

ve birde aynı yolla ev bölümü Home

Boyut = kalan tüm boş alan
Yeni Bölüm türü = Birincil seçiyoruz
Yeni bölüm için yer = bu konumun başlangıcı diyoruz
Nasıl kullanılacağı = EXT4 günlük dosya sistemi diyoruz
Bağlantı noktası = / home yani ev

swap takas sana gerekmez ram ın 8 gb nasılsa sıkıntı olmaz sorduğunda ok devam et

şehrini seç ( örnek istanbul kayseri vs...

klavyende iüğşöç test et tabii Türkçe seçtiysen
cihaz adı şifre vs.. belirle

yükleme başlar bittiğinde yeniden başlat

ve gurup ekranından ubuntuyu seç ( aşağı yukarı oklarla )

şifreni gir hayırlı olsun.

Şimdi güncellemeleri vs. yapabilirsin :)
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

serin_günler

arkadaşlar benim laptop ta ilk aldığımda ubuntu vardı. sonra windows 7 yüklettim ama bios olarak mı uefi olarak mı yüklendi bilmiyorum. şimdi windowsun yanına ubuntu kurmak istiyorum. laptop açılırken setup ayarlarına girdiğimde şöyle bir ekran çıktı karşıma
şimdi bilgisayarımda kurulu olan windows 7 bios la mı kurulmuş yoksa uefi ylemi?

ata1

windows 7 bios kurulum yapılır bildiğim kadar. Ayrıca disk bölümlerine bakarsınız efi yada efi/boot yoksa bios olduğu anlaşılabilir.