İşletim sistemi silme

Başlatan john maynard, 05 Eylül 2023 - 14:32:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

john maynard

Boş harddisc'e linux mint 21.2 cinnamon yükledim, ancak linux'ta microsoft sql server, microsoft office uygulamaları ve logo muhasebe programları yüklenemediği için windows'a geçmek istiyorum.

Microsoft'un sitesinde ISO dosyasının aslında ISO değil AIK dosyası olması nedeniyle otomatik olarak linux'u kaldırıp windows'u kuramıyorum.

Linux işletim sistemi kurulu bilgisayara windows'u nasıl kuracağım konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

xhektor

Merhaba. Sorununu Yapay Zeka Bard'a sordum ve başlıklar halinde cevapladı. İşte cevap:

Microsoft'un sitesinde ISO dosyasının aslında ISO değil AIK dosyası olması nedeniyle otomatik olarak linux'u kaldırıp windows'u kuramıyorum.

AIK dosyası, Windows Kurulum Kiti'nin kısaltmasıdır. Bu dosya, Windows'u otomatik olarak yüklemek için kullanılan bir araçtır. Ancak, bu araç yalnızca Windows'un yüklü olduğu bir bilgisayarda kullanılabilir.

Bu nedenle, Linux'tan Windows'a geçmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

Bir Windows kurulum diski veya USB belleği hazırlayın. Bu, herhangi bir Windows kurulum diski veya USB belleği olabilir.
Linux işletim sisteminizi kapatın.
Windows kurulum diskini veya USB belleğini bilgisayarınıza takın.
Bilgisayarınızı başlatın.
Windows kurulum ekranı göründüğünde, "Herhangi bir tuşa basın" düğmesine basın.
Windows kurulumunu başlatmak için dil, saat dilimi ve klavye düzenini seçin.
"Özel yükleme" seçeneğine tıklayın.
"Bilgisayarımı temizleyin ve Windows'u yeniden yükleyin" seçeneğine tıklayın.
Linux işletim sisteminizi kaldıracak ve Windows'u yükleyecektir.
Bu işlem sırasında, Linux işletim sisteminizin tüm verilerini ve ayarlarını kaybedeceğinizi unutmayın. Bu nedenle, önemli dosyalarınızı yedeklemeniz önemlidir.

Linux işletim sistemi kurulu bilgisayara windows'u nasıl kuracağım konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yukarıdaki adımları izleyerek Linux işletim sistemi kurulu bilgisayara Windows kurabilirsiniz. Ancak, bu işlem sırasında Linux işletim sisteminizin tüm verilerini ve ayarlarını kaybedeceğinizi unutmayın. Bu nedenle, önemli dosyalarınızı yedeklemeniz önemlidir.

Ek ipuçları:

Windows kurulumunu başlatmadan önce, bilgisayarınızın BIOS'unda önyükleme sırasını değiştirerek Windows kurulum diski veya USB belleğini birincil önyükleme cihazı olarak ayarlayın.
Windows kurulumunu tamamladıktan sonra, bilgisayarınızın sürücülerini güncellediğinizden emin olun.

Umarım bu sana yardımcı olur. Kolay gelsin.

john maynard

xhektor yardımın için teşekkürler, ama yapay zeka da microsoft'un sitesinde yazanları aktarmış, orada anlatılanı iso dosyasıyla yapabiliyorsun, sitedeki dosya aik(auto installation kit) olduğu için ancak harddiskinde linux olmayan bir bilgisayara bu şekilde yükleyebilirsin.

xhektor

İşte windowsun kendi sitesinde iso dosyası mevcut. lisansın varsa sorunsuz indirir ve kurarsın.

indirme bağlantısı: https://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=2156295 

Zannediyorum sana da iso dosyası lazım.

john maynard

Benim orjinal ürün lisansım windows 7, onun indirme dosyası malesef AIK formatında, iso formatı önceden varmış ama kaldırmışlar, şimdi sadece aik var.

Bu dosyayı dönüştürüp usb'ye yazdırıp,bios'ta da öncelik olarak usb'yi ayarlasan bile usb'yi takarak bilgisayarı başlattığında windows kurulumu başlamıyor.

xhektor

Alıntı yapılan: john maynard - 05 Eylül 2023 - 17:53:39Benim orjinal ürün lisansım windows 7, onun indirme dosyası malesef AIK formatında, iso formatı önceden varmış ama kaldırmışlar, şimdi sadece aik var.

Bu dosyayı dönüştürüp usb'ye yazdırıp,bios'ta da öncelik olarak usb'yi ayarlasan bile usb'yi takarak bilgisayarı başlattığında windows kurulumu başlamıyor.

Umarım biri sorununu çözmekte sana yardımcı olur. Kolay gelsin.

john maynard

Alıntı yapılan: xhektor - 05 Eylül 2023 - 18:04:43Umarım biri sorununu çözmekte sana yardımcı olur. Kolay gelsin.
Teşekkürler

xhektor

aik dosyasını iso dosyasına dönüştürmeyi sordum. verdiği cevaplar işine yarayabilir diye buraya ekliyorum. eğer işine yararsa lütfen burada bunu belirt.

AIK dosyasını ISO dosyasına dönüştürmek için kullanabileceğiniz bazı uygulamalar şunlardır:

7-Zip
7-Zip, ücretsiz ve açık kaynaklı bir dosya sıkıştırma ve arşivleme aracıdır. AIK dosyalarını ISO dosyalarına dönüştürmek için de kullanılabilir. 7-Zip'i kullanarak AIK dosyasını ISO dosyasına dönüştürmek için şu adımları izleyin:

7-Zip'i indirin ve yükleyin.
AIK dosyasını 7-Zip'e sürükleyin veya bırakın.
7-Zip'te, "Dosya" menüsünden "Aç"ı seçin.
AIK dosyasını seçin ve "Aç" düğmesine tıklayın.
7-Zip penceresinde, "Dosya" menüsünden "ISO Oluştur"u seçin.
ISO dosyasının adını ve kaydetmek istediğiniz konumu girin.
"Oluştur" düğmesine tıklayın.
WinRAR
WinRAR, ücretli bir dosya sıkıştırma ve arşivleme aracıdır. AIK dosyalarını ISO dosyalarına dönüştürmek için de kullanılabilir. WinRAR'ı kullanarak AIK dosyasını ISO dosyasına dönüştürmek için şu adımları izleyin:

WinRAR'ı indirin ve yükleyin.
AIK dosyasını WinRAR'a sürükleyin veya bırakın.
WinRAR'da, "Dosya" menüsünden "Aç"ı seçin.
AIK dosyasını seçin ve "Aç" düğmesine tıklayın.
WinRAR penceresinde, "Dosya" menüsünden "ISO Oluştur"u seçin.
WinMount
WinMount, ücretsiz bir ISO görüntüleyici ve dosya açma aracıdır. AIK dosyalarını ISO dosyalarına dönüştürmek için de kullanılabilir. WinMount'u kullanarak AIK dosyasını ISO dosyasına dönüştürmek için şu adımları izleyin:

WinMount'u indirin ve yükleyin.
AIK dosyasını WinMount'a sürükleyin veya bırakın.
WinMount penceresinde, "Dosya" menüsünden "ISO Oluştur"u seçin.
ImgBurn
ImgBurn, ücretsiz bir ISO görüntüleyici ve yazma aracıdır. AIK dosyalarını ISO dosyalarına dönüştürmek için de kullanılabilir. ImgBurn'u kullanarak AIK dosyasını ISO dosyasına dönüştürmek için şu adımları izleyin:

ImgBurn'u indirin ve yükleyin.
AIK dosyasını ImgBurn'a sürükleyin veya bırakın.
ImgBurn penceresinde, "Dosya" menüsünden "ISO Oluştur"u seçin.
UltraISO
UltraISO, ücretli bir ISO görüntüleyici ve yazma aracıdır. AIK dosyalarını ISO dosyalarına dönüştürmek için de kullanılabilir. UltraISO'yu kullanarak AIK dosyasını ISO dosyasına dönüştürmek için şu adımları izleyin:

UltraISO'yu indirin ve yükleyin.
AIK dosyasını UltraISO'ya sürükleyin veya bırakın.
UltraISO penceresinde, "Dosya" menüsünden "ISO Oluştur"u seçin.

grayloop

Kısaca anlatmaya çalışayım. Bende de orijinal Windows 7 vardı, üzerine aynı lisansla Windows 10 yükledim. Mediacreationtool uygulamasını çalıştırın, uygulama sizden ne yapmak istediğiniz sorduğunda yükseltmeyi değil başka bir bilgisayar için Windows 10 indirme seçeneğini seçeceksiniz. Bu şekilde Windows 10 ISO kalıbını indirip bir medyaya yazdırabilirsiniz. İşinize yarar umarım.

Ek: Kurulum medyasını takıp Windows 10 kurulumu yaptığınıza Windows 7 anahtarını girebilirsiniz.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

john maynard

Sorun çözüldü,şöyle ki;
Microsoft'un sitesindeki windows 7 aik dosyası bir güncelleme dosyası,windows 7 nin kendisi değil.Bu yüzden grayloop un da dediği gibi windows10 iso sunu indirmek gerekiyor(ürün anahtarınız başka windows olsa da).

iso'yu indirdikten sonra usb'yi takıp,tercihlerden disklere girip,usb seçiliyken,yukarıdaki üç nokta sekmesinden,usb'yi biçimlendirmeyi(format) tıklayın.
Açılan pop up penceresinden "var olan  verilerin üzerine yazma" ve bölümleme şeklini "mbr/dos" seçin. Format/biçimlendir tıklayın, verilerin silineceği uyarısını format/biçimlendir tıklayarak geçin.Diskler bölümündeyken usb diskin altındaki "+" tıklayarak bölüm oluşturun.Sürgüyü sonuna kadar çekerek tüm alanı seçin.Next/ileri seçin.usb ye bir isim verin ve other/diğer seçin,ilerleyin,exfat seçip create/oluştur tıklayın.

internet tarayıcınızdan ventoy sayfasından download'a girin, o sayfadaki dosyalardan hiçbirini seçmeyin,dosyaların altındaki linke tıklayın,açılan sayfada v1.0.96 klasörünü seçin.Açılan sayfada linux.tar.gz yazan dosyayı seçin.İndirdiğiniz tar.gz dosyasına sağ tıklayarak "ectract here/ buraya çıkar" tıklayın.Dosyanın içinde boş bir yere sağ tıklayarak "terminalde aç" tıklayın.Terminalde sudo ./VentoyWeb.sh yazın. Bilgisayar şifrenizi girdikten sonra http://127 ile başlayan bir link verecek, bu linki kopyalayıp internet tarayıcıya yapıştırın.Açılan sayfada "option-partition style" tıklayıp gpt seçin.Device satırında,takılı olan usb nizi seçin ve install seçin.Kurulum bittiğinde,belgeleriniz kısmında yandaki navigasyon ağacında VTOYEFI ve Ventoy olarak iki usb bölümü görünecek.iso dosyasını, büyük bölüm olan Ventoy 'a kopyalayın.Kopyalama bittiğinde usb yi çıkarmak için acele etmeyin.usb ışığı sinyal vermiyorsa,usb çıkarmayı tıkladığınızda uyarı çıkmıyorsa usb nizi çıkarabilirsiniz.

Bilgisayarın bios ayarlarına girip boot sıralamasında usb diskini en ön sıraya alın,varsa güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakın.usb takılıyken bios ayarlarını kaydedip çıkın.

Bilgisayar başladığında ventoy ekranını ve windows 10 iso dosyasını göreceksiniz.Enter yapınca windows kurulumu başlayacaktır.

Disk bölümlerinde harddiskinizin gpt stilinde olduğu ve yükleme yapılamayacağı uyarısı alırsanız, windows "şimdi yükle" ekranına geri gidin,bu ekranda Shift ve F10 tuşlarına birlikte basın. Açılan komut penceresinde "diskpart" yazın ve "enter", "list disk" yazın ve "enter", "select disc 0" yazın ve "enter",formatlayacağınız disk bölümünü seçin, "clean" yazın "enter", "convert MBR" yazın ve "enter" yazın, komut pencerisini kapatıp yüklemeye devam edebilirsiniz.