[Çözüldü] nvidia ekran kartı yükleme

Başlatan subram, 17 Şubat 2014 - 02:35:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

subram

Arkadaşlar merhaba

Uzun hazırlık dönemi sonunda geçenlerde Xubuntu yu kurarak linux dünyasına merhaba dedim. Gel gelelim bazı sorunları aşabilmiş değilim henüz. Ekran ile ilgili biraz sorunlarım var;

• Ekran parlaklığını ayarlamama rağmen bilgisayarı her kapatıp açtığımda ekran parlaklık ayarı en yüksek seviyede oluyor.
  • Çift ekran kartı var bilgisayarda ama bir türlü (intel ve nVidia) birçok alternatif denememe rağmen bir türlü nVidia'yı aktif edemedim.

UykusuzBizon

Beni doyurmuyor ne para ne sistemin masalı.

mthan

Alıntı yapılan: subram - 17 Şubat 2014 - 02:35:49
Arkadaşlar merhaba

Uzun hazırlık dönemi sonunda geçenlerde Xubuntu yu kurarak linux dünyasına merhaba dedim. Gel gelelim bazı sorunları aşabilmiş değilim henüz. Ekran ile ilgili biraz sorunlarım var;

• Ekran parlaklığını ayarlamama rağmen bilgisayarı her kapatıp açtığımda ekran parlaklık ayarı en yüksek seviyede oluyor.
  • Çift ekran kartı var bilgisayarda ama bir türlü (intel ve nVidia) birçok alternatif denememe rağmen bir türlü nVidia'yı aktif edemedim.

Merhaba öncelikle,1.sorununuz için forumda ekran parlaklığı olarak arama yaparsanız benzer sorunları yaşayanlardarın çözümlerini bulabilirsiniz
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=40159.0 bir göz atın.Sorun çözülmezse paylaşım yapın başka çözümler arayalım
Özgür yazılım....
http://getgnu.org/

subram

iki yöntemi denedim ama çare olmadı.
Bu arada bazı sıkıntılardan dolayı Xubutuyu kaldırıp Ubuntu 12.04 kurdum. Ek sürücüler kısmında şu şekilde bir hata alıyorum;

Alıntı YapBu sürücü etkinleştirilmiş fakat şu an kullanımda değil.

mthan

ilk sorunuzun cevabı optimus başlığı altında forumda baya irdelenmiş bir konu incelediniz mi?
Özgür yazılım....

guopx

@subram
@mthan haklı. Ek sürücülerdeki sürücülerin hiçbirini yüklemeyeceksiniz. Yapmanız gereken http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41898.0 başlığındakileri uygulamak. Uygularken bir hata alırsanız ya da aklınıza takılan olursa sorun.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

subram

bir çok yerden birçok şey okudum. Hepsi karıştı. En baştan alayım;

Şimdi Ek sürücülerdeki Nvidia sürücülerini kaldırıyorum.
Bumblebee kurdum ama bir sonuç alamıyorum.

Şu an Ubuntu'yu bildiğiniz kullanamıyorum. Firefox'u kasıyor resmen. Sanal makine kurdum. Şu an orayı kullanıyorum.
Bumblebee Kurduktan sonra ne yapmak lazım?

Bu arada firefox'u Bumblebee ile çalıştırmaya istediğim de aldığım hata şu şekilde;

optirun firefox
[ 1748.340671] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: Could not load GPU driver

[ 1748.340720] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

mthan

hocam
lspci | grep VGA
kodunun çıktısını ve
lspci -v
kodunun çıktısını bir paylaşabilirmisiniz?
Özgür yazılım....

subram

lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)

lspci -v
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c606
Flags: bus master, fast devsel, latency 0
Capabilities: <access denied>

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09) (prog-if 00 [Normal decode])
Bus: primary=00, secondary=01, subordinate=01, sec-latency=0
I/O behind bridge: 00003000-00003fff
Memory behind bridge: e0000000-e0ffffff
Prefetchable memory behind bridge: 00000000b0000000-00000000c1ffffff
Kernel driver in use: pcieport
Kernel modules: shpchp

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 44
Memory at e1000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4M]
Memory at d0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
I/O ports at 4000 [size=64]
Expansion ROM at <unassigned> [disabled]
Kernel driver in use: i915
Kernel modules: i915

00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 43
Memory at e1605000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16]
Kernel driver in use: mei_me
Kernel modules: mei-me

00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04) (prog-if 20 [EHCI])
Flags: bus master, medium devsel, latency 0, IRQ 16
Memory at e160a000 (32-bit, non-prefetchable) [size=1K]
Kernel driver in use: ehci-pci

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 46
Memory at e1600000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
Kernel driver in use: snd_hda_intel
Kernel modules: snd-hda-intel

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4) (prog-if 00 [Normal decode])
Bus: primary=00, secondary=02, subordinate=02, sec-latency=0
Memory behind bridge: e1500000-e15fffff

00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b4) (prog-if 00 [Normal decode])
Bus: primary=00, secondary=03, subordinate=03, sec-latency=0
I/O behind bridge: 00002000-00002fff
Prefetchable memory behind bridge: 00000000e1400000-00000000e14fffff

00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04) (prog-if 20 [EHCI])
Flags: bus master, medium devsel, latency 0, IRQ 23
Memory at e1609000 (32-bit, non-prefetchable) [size=1K]
Kernel driver in use: ehci-pci

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
Flags: bus master, medium devsel, latency 0
Kernel driver in use: lpc_ich
Kernel modules: lpc_ich

00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04) (prog-if 01 [AHCI 1.0])
Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 0, IRQ 41
I/O ports at 4088 [size=8]
I/O ports at 4094 [size=4]
I/O ports at 4080 [size=8]
I/O ports at 4090 [size=4]
I/O ports at 4060 [size=32]
Memory at e1608000 (32-bit, non-prefetchable) [size=2K]
Kernel driver in use: ahci
Kernel modules: ahci

00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
Flags: medium devsel, IRQ 10
Memory at e1604000 (64-bit, non-prefetchable) [size=256]
I/O ports at efa0 [size=32]
Kernel modules: i2c-i801

01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF119M [GeForce GT 520MX] (rev ff) (prog-if ff)
!!! Unknown header type 7f

02:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 130 (rev 34)
Subsystem: Intel Corporation Centrino Wireless-N 130 BGN
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 45
Memory at e1500000 (64-bit, non-prefetchable) [size=8K]
Kernel driver in use: iwlwifi
Kernel modules: iwlwifi

03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 42
I/O ports at 2000 [size=256]
Memory at e1404000 (64-bit, prefetchable) [size=4K]
Memory at e1400000 (64-bit, prefetchable) [size=16K]
Kernel driver in use: r8169
Kernel modules: r8169

mthan

Hocam sizin ekran kartınız zaten intel.Nvidia olan kart 3D gereken durumlarda çalışacak şekilde sistem tarafından görülmüş zaten.Bir sorun yokki?Lenovo N580 kullanıyorum bende de durum aynı.Nvidia ekran kartını 3D olarak görüyor.Parlaklık problemi ile ilgili forumda araştırma yaptınız mı?
Firefox'un kasılmasında başka sebepler aramak lazım.Ekran kartınızla ilgili olmadığını söyleyebilirim.Sistem Gözlemcisini açarak bir bakın sistemde hangi program işlemci ve ram in ne kadarını kullanıyor diye,bir fikir verebilir.
Özgür yazılım....

subram

hocam acemilikten olsa gerek yaklaşık 10 gündür konuyu araştırıyorum ama net birşeyler elde edemedim. Her yerde farklı şeyler yazıyor. Sizin söylediğinizde benim için yeni birşey.

Ben sistemin intel'in kullanmasını istemiyorum. nvidia'yı kullanmak istiyorum. Yani böyle olması daha iyi olmaz mı? Başka bir yerde sordum bu soruyu aldığım cevap BIOS'tan inteli kapatıp nvidiayı kullan oldu ama BIOS'ta öyle bir ayar yok ne yazık ki.

Şu olay nedir adam akıllı net bir kaynak var mı okusam.

mthan

Alıntı yapılan: subram - 18 Şubat 2014 - 16:00:31
hocam acemilikten olsa gerek yaklaşık 10 gündür konuyu araştırıyorum ama net *bir şeyler elde edemedim. Her yerde farklı şeyler yazıyor. Sizin söylediğinizde benim için yeni * bir şey.

Ben sistemin intel'in kullanmasını istemiyorum. nvidia'yı kullanmak istiyorum. Yani böyle olması daha iyi olmaz mı? Başka bir yerde sordum bu soruyu aldığım cevap BIOS'tan inteli kapatıp nvidiayı kullan oldu ama BIOS'ta öyle bir ayar yok ne yazık ki.

Şu olay nedir adam akıllı net bir kaynak var mı okusam.
İnanın bende sizden çok farklı değilim.Ama anladığım kadarıyla yeni sistemlerde 2. ekran kartı (bizde nvidia olan) sadece gereken durumlarda çalışacak şekilde kullanılıyor(oyun oynarken vs) günlük kullanım için sistem intel olanı kullanıyor.Değiştirmenin bir yolu yok.Şunu da ekleyeyim bu olay ubuntu veya linux'a özgü değil aynı durum Windows için de geçerli.Donanımsal yani.
Parlaklık probleminiz için forumda yazılanları bir deneyin olmazsa başka çözümler araştıralım ancak o çözülmeyecek bir sorun değil.
Özgür yazılım....

subram

yani diyorsunki ekran kartında bir sorun yok. Tamam bunu bir kenara koydum 'şimdilik'

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Şubat 2014 - 16:26:25

Şu anda en büyük sorunum firefox'un açılırken %107'ye ulaşan CPU kullanımı. Normal kullanımda da %50 civarına gidip geliyor. Bu olayın ekran kartı ile alakası olabilir mi?

mthan

Diğer uygulamalarda bir sorun var mı peki?Firefox kapalı iken aşırı cpu kullanımı oluyor mu?birde kullandığınız firefox sürümü nedir?
Özgür yazılım....

heartsmagic

Bumblebee'de sorun var, optirun çıktısındaki hata açıkça görülmekte. Forumda geçiyor bu hata, araştırıp önerileri deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

subram

diğer uygulamalarda sorun yok.
Aynı anda çalışan programlar;

sanal makine (Şuan orada yazıyorum)
MPLAB X (Elektronik donanımlar için IDE)
Yandex Disk (Senkron ediyor)

Bunlarda sorun yok. Hepsini kapatıp sadece firefox'u açınca bile bilgisayar ekranı kararıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Şubat 2014 - 02:39:43

Firefox için şu komutu kullanınca düzeldi sanırım.
mv ~/.mozilla ~/.mozilla.yedek
Tabii her şey gitti :)

heartsmagic

O komut profili sıfırlar, yavaşlık mı düzeldi?
Söylediğim gibi Bumblebee ile hâlâ sorunların mevcut.

subram

evet yavaşlık sorunu ortadan kalktı. Firefox  şuan tam randıman çalışıyor ama her şey silinmiş durumda. Bu durum sorunun eklentilerden mi kaynaklandığını gösterir? Geri yükleme yapsam aynı sorun devam eder mi?

optirun firefox şu şekilde bir çıktı veriyor;
Failed to open VDPAU backend libvdpau_nvidia.so: paylaşımlı nesne dosyası açılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok

heartsmagic

find /usr/lib* -name "*libvdpau*"

çıktısını görebilir miyiz.

subram

find /usr/lib* -name "*libvdpau*"

/usr/lib/nvidia-304/vdpau/libvdpau_nvidia.so.304.116
/usr/lib/nvidia-304/vdpau/libvdpau_nvidia.so.1
/usr/lib/nvidia-304/vdpau/libvdpau_nvidia.so
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libvdpau.so.1.0.0
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/vdpau/libvdpau_trace.so.1
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/vdpau/libvdpau_trace.so.1.0.0
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libvdpau.so.1
/usr/lib/nvidia-331/vdpau/libvdpau_nvidia.so.331.20
/usr/lib/nvidia-331/vdpau/libvdpau_nvidia.so.1
/usr/lib/nvidia-331/vdpau/libvdpau_nvidia.so
/usr/lib32/nvidia-304/vdpau/libvdpau_nvidia.so.304.116
/usr/lib32/nvidia-304/vdpau/libvdpau_trace.so.304.116
/usr/lib32/nvidia-304/vdpau/libvdpau_nvidia.so.1
/usr/lib32/nvidia-304/vdpau/libvdpau.so.304.116
/usr/lib32/nvidia-304/vdpau/libvdpau_nvidia.so
/usr/lib32/nvidia-331/vdpau/libvdpau_trace.so.331.20
/usr/lib32/nvidia-331/vdpau/libvdpau.so.331.20
/usr/lib32/nvidia-331/vdpau/libvdpau_nvidia.so.331.20
/usr/lib32/nvidia-331/vdpau/libvdpau_nvidia.so.1
/usr/lib32/nvidia-331/vdpau/libvdpau_nvidia.so

mthan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Şubat 2014 - 01:53:21
Bumblebee'de sorun var, optirun çıktısındaki hata açıkça görülmekte. Forumda geçiyor bu hata, araştırıp önerileri deneyebilirsin.
Hocam arkadaşın sisteminde tek ekran kartı var.Nvidia 3D olarak görünüyor?
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF119M [GeForce GT 520MX] (rev ff) (prog-if ff)
Haline nvidia sürücüler yüklenip kaldırıldıktan sonra geliyor.Sebebini bilmiyorum ama bizzat denedim.Bendede aynısı olmuştu.Normalde kurcalanmamış halinin çıktısı şöyle
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev a1)
   Subsystem: Lenovo GeForce 610M / GT 620M
   Flags: fast devsel, IRQ 16
   Memory at d2000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M]
   Memory at c0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
   Memory at d0000000 (64-bit, prefetchable) [size=32M]
   I/O ports at 3000 [size=128]
   Expansion ROM at <ignored> [disabled]
   Kernel modules: nouveau, nvidiafb
Yani bence 3D kartı desteği olarak görünen sistemlerdeki kartları ubuntu zaten görüyor, Bumblebee yüklenip kaldırınca sorun oluyor bence.Zaten arkadaşın çıktısındaki !!! Unknown header type 7f bu yüzden.
Özgür yazılım....

heartsmagic

@mthan, tek kart yok bir de Intel var. Şu iletideki ilk çıktıda görünüyor bu: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42300.msg496641#msg496641
Alıntı Yap00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)

Senin bahsettiğin "!!! Unknown header type 7f" benim de gördüğüm ve şimdilik kenarda tuttuğum bir mesele. Kendi sistemimde de aynı çıktı mevcut:
Alıntı Yap01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev ff) (prog-if ff)

Hiç irdelemedim o meseleyi zira bende Bumblebee ile sorun yok. Kaldı ki lspci çıktısının sürücü ile alakası olmamalı, yani sürücüler kurulu olmasa bile bu sorun mevcuttur büyük ihtimalle. Ancak sen kendi sisteminden verdiğin çıktı için sürücü kurmadan önceki hali diyorsun doğru mudur? Sürücü kurduktan sonra mı bu hâle geliyor?

@subram, sistemin 64bit değil mi? Şu çıktıları geçer misin lütfen buraya:

dpkg -l | egrep "libvdpau|bumblebee"
grep bbswitch /var/log/syslog
grep bumblebee /var/log/syslog

Bir de şu şekilde Nvidia'nın aracı uyarı vermeden açılıyor ve kart olarak Nvidia görülüyor mu?
optirun nvidia-settings -c :8

mthan

@heartsmagic,Özür dilerim hocam yanlış ifade etmişim ekran kartı vga olarak görünen tek kart var demek istemiştim yanlış ifade etmişim.Size daha önce bir konuda danıştığımda Bumblebee kurulumunu tavsiye etmiştiniz ancak kurulumdan sonra @subram ın aldığı hatayı bende aldım Bumblebee yi kaldırdım tatmin olmayınca sistemi yeniden kurdum
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev a1)
   Subsystem: Lenovo GeForce 610M / GT 620M
   Flags: fast devsel, IRQ 16
   Memory at d2000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M]
   Memory at c0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
   Memory at d0000000 (64-bit, prefetchable) [size=32M]
   I/O ports at 3000 [size=128]
   Expansion ROM at <ignored> [disabled]
   Kernel modules: nouveau, nvidiafb

Çıktım temiz kurulum yaptıktan sonra aldığım çıktı herhangi bir program sürücü vs kurmadım.
Özgür yazılım....

heartsmagic

@subram'ın aldığı hata çözülemeyecek bir şey değil, sırf o nedenle Bumblebee terk edilmemeli bence. Tabi illa Bumblebee kullanılacak diye bir şey yok, fakat o alınan sorun ciddi hele hele sistemi yeniden kurduracak bir sorun hiç değil.

mthan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Şubat 2014 - 00:07:37
@subram'ın aldığı hata çözülemeyecek bir şey değil, sırf o nedenle Bumblebee terk edilmemeli bence. Tabi illa Bumblebee kullanılacak diye bir şey yok, fakat o alınan sorun ciddi hele hele sistemi yeniden kurduracak bir sorun hiç değil.
hocam peki
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev ff) (prog-if ff)
çıktısı sürücünün olmadığını göstermez mi bize
Özgür yazılım....