Ubuntu 8.04 kurulumunda ekran sorunu..

Başlatan eromess, 26 Nisan 2008 - 22:08:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eromess

Dün arakadaşa ubuntu 8.04 kuralım dedik, live cd yi takıp yüklemek istedim açılışta ekran sanki iç içe geçmiş bir şekilde sistem açıldı. Artı, paralel çok sayıda çizgiden dolayı yapmak istediğiniz şeyi okuyamıyorsunuz bile.Belki cd den kaynaklanan bir hatadır diye dvd den kurulum yapayım dedim ama ondada aynı sorun..Binbir zorlukla aralarda kelimeleri okumaya çalışarak kurulumu yaptım sonunda ama okumak imkansız.Kaldı ki wus300 ü kurmak imkansız olduğu için internetede bağlanamadım ve güncelleştirmelerden sonra düzelme imkanımda yoktu.Birde 7.10 deneyeyim dedim ve bu sefer hiçbir sorunla karşılaşmadım ekranda da hiçbir sorun yoktu.(daha önceki kurulumla ilgili cep telefonununa çektim görüntüyü resim olarak ama laptopumda ki bluetooth daha önce çalışmasına rağmen hardy den sonra çalışmadı,onu halledersem görüntüyü atarım burdan)7.10'u dvd den 8.04 e yükselttim ama güncellemeden sonra wus300 den bağlandığım internet kayboldu ve aynı şeyleri tekrar yapmama rağmen bağlanamadım. Temiz bir Hardy kurulumu yapabilrisem düzelebilir diye düşünüyorum ama Hardy deki ekran olayını anlamadım bir türlü.Elimde eski beta cd lerde vardı onlarla da denedim ama hepsinde görüntü aynıydı..Bu konuda  bir fikriniz var mı acaba..? Teşekkürler..
Not: Kurulum yaptığım bilgisayar Vestel,ekran kartı s3 64 mb o/b..

Semih

Bendede oldu aynısı kurulum ekranında f4 yapıp safe grafik modda aç.Ben böyle açtim o çizgiler çıkmadı sistemi sorunsuz kurdum.Ondan önce ekranda beyaz paralel çizgiler varken kurdum belki kurulunca geçer diye yok geçmedi.Safe grafik modda açıp kurulum yapmalısın.Sanırım sende Vestelin Msi marka via chipsetli anakartı var sende bendensin almaz olaydım Türk malı dedik güya neyse.
A.Semih Türk

kuzeyege

Ben de kurulumda aynı sorunları 2 kez yaşadım. Son olarak server olarak ta kullandığım bilgisayar  kilitlendi . Açıldığında renkler ve resimler yine birbirlerine girmişti. Ubuntu desktop ta sürekli safe modda tutabilecek bir komut  var mı? Ubuntu'yu kurmak tekrar  zaman  alıyor. Hele bir yığın güncelleştirme yaptıysanız çok zor..
Saygılar

heartsmagic

Grafik kartı sürücülerini kurmak bence daha makuldür. Eğer bana normal bir şey yeter diyorsan sürücü olarak vesa kullan. Güvenli kipe gerek yok yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eldirr

Ekran kartı problemi. Vestel'e suç atmanın pek bir anlamı yok çünkü benim ekran kartım da ATI, ki anlattıklarınızdan çok daha büyük dertlerle yükleyebildim hardy'i. Hala da çözebilmiş değilim. Yarım yamalakta olsa inatla kullanıyorum :) Denildiği gibi yüklemeyi safe graphics modunda yapıp, yüklendikten sonra da vesayı kullanırsanız bir sıkıntı çıkmaz. Zaten yükleme yapıldıktan sonra ekran kartını tanımazsa varsayılan olarak vesa sürücü devrede oluyor.

Bu arada Vesa sürücüsü ile çözünürlüğü 800x600'ün üstüne çıkarabiliyor muyuz? (ben biraz uğraşmıştım ama xorg.conf dosyam bayaa bi dağılınca vazgeçtim) Bir de videoları oynatırken vs. ne kadar verimli çalışıyor? Eğer şu anki ATI sürücümden daha iyiyse onu kullanabilirim nasılsa böyle de compiz yok bişey yok.

heartsmagic

Yok vesa pek tavsiye edilmez :) Ancak idare etmek için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuzeyege

merhaba ubuntu 8.04 kurulumunda ekran sorununu hala yaşıyorum. Şu an 8.10 a geçmek üzereyken bir sonraki açılışta ekran eski haline gelir korkusu yaşıyorum. Bu arada bilgisayarımın chipseti MSI. ekran kartı onboard sürücü ismi via. Acil yardım.

Semih

Sorun ne?
Safe graphic modda kurulum yap.Ben öyle yapıyorum her hangi bi sorun yok
A.Semih Türk