[Çözüldü] Xubuntu Ve Diğer Linux Dağılımlarında Kurulum Hatası

Başlatan xxx3, 04 Temmuz 2016 - 19:49:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxx3

Merhaba arkadaşlar eski dizüstü bilgisayarım artık iş görmez hale gelince yeni bir dizüstü bilgisayar aldım. Freedos olarak geldi harddiski gpt'ye çevirdim windows'u uefı  olarak kurdum sıra linux kurmaya gelince bu uefı belasının nasıl * bir şey olduğu gerçeğini kavradım. Sırasıyla sorunlarım söyle

1. Xubuntuyu kurmak için uefı gtp olarak rufus kullanarak yazdırıyorum (Md5 Doğrulaması yapıldı) usb boot ediyor fakat mavi xubuntu açılış ekranında kalıyor terminal ekranına bile düşemiyorum.

2. Arch linux kurmaya kalktığımda ise resimdeki hataları alıyorum ve fanım en yüksek devirde dönmeye başlıyor. Resimdeki hatayı araştırdım ve usb'nin aşırı güç çekmesiyle alakalı bir durum diye yazılmış ama tabii bunu google translate çevirisinden anladım belki öyle değildir.

Kısacası efı şeklinde bir linüx dağılımını boot edebiliyorum fakat bu hatalarla karşılaşıyorum bilgisayardan soğudum desem yeridir yardımlarınızı bekliyorum

Bu arada bilgisayarımın marka ve modeli Asus x550vx son bios güncellemesinide yükledim ama değişen  bir şey olmadı 

illedelinux

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ata1

öncelikle arch rufuls ile her daim sorun çıkartır. şu programı dene   usb transfer http://blog.oguzkirat.com/usb-aktarici/

xxx3

Arkadaşlar sorunlarımdan bazılarını hallettim arch linux kurdum fakat yeni bir takım sorunlar çıktı öncelikle var olan sorunları nasıl hallettim ondan bahsedeyim ilk iletimdeki resimde gösterilen hataların sebebi bluetooth çıktı kendisini biostan kapatınca sistem hata vermiyor. İkinci olarak fanım kurulum sırasında hala yüksek devirde çalıştı bunun sebebi de kesinlikle iki ekran kartlı bir sistem kullanmam çünkü usb'den boot edip sistem açılış yazıları akarken ne zaman nouveau'yu görsem fan en yüksek devirde dönmeye başlıyor sanırım bununda çözümü var "nomodeset" ama ben beceremedim bilen bir arkadaşım anlatırsa sevinirim. Kurulumu yaptım sistemi açtım ekran kartı sürücüsü olarak önce nvidiayı yükledim sistemde kasma ısınma olmadı ama ben işimi garantiye almak için bumblebee yükleyeyim dedim yükledim; Yüklemez olsaydım sistem açılırken fan en yüksek devire çıkıyor ve donuyor terminal ekranına bile düşemiyorum sistemi yeniden kurmak mesele değil ama tekrar kurdukdan sonra bumblebee'ye hiç bulaşmasam sorun olur mu onu düşünüyorum yada sadece işlemcideki bütünleşik ekran kartını kullansamda olur mu ? Kısaca

1. Sistemi usb'den başlatırken nomodeset olayını nasıl aktif ederim

2. Sistem kurulumundan sonra sonra intel veya nvidia arasından hangisini seçersem daha iyi olur bir öneriniz var mı ?

Not: Yönetici arkadaşlarım konu arch linux'e döndü fakat belki başka arkadaşlarımda bir gün faydalanır diye bu bildirimi yaptım konuyu isterseniz yeniden düzenleyebilir veya kilitleyebilirsiniz

ata1

Alıntı yapılan: xxx3 - 05 Temmuz 2016 - 16:41:49
Arkadaşlar sorunlarımdan bazılarını hallettim arch linux kurdum fakat yeni bir takım sorunlar çıktı öncelikle var olan sorunları nasıl hallettim ondan bahsedeyim ilk iletimdeki resimde gösterilen hataların sebebi bluetooth çıktı kendisini biostan kapatınca sistem hata vermiyor. İkinci olarak fanım kurulum sırasında hala yüksek devirde çalıştı bunun sebebi de kesinlikle iki ekran kartlı bir sistem kullanmam çünkü usb'den boot edip sistem açılış yazıları akarken ne zaman nouveau'yu görsem fan en yüksek devirde dönmeye başlıyor sanırım bununda çözümü var "nomodeset" ama ben beceremedim bilen bir arkadaşım anlatırsa sevinirim. Kurulumu yaptım sistemi açtım ekran kartı sürücüsü olarak önce nvidiayı yükledim sistemde kasma ısınma olmadı ama ben işimi garantiye almak için bumblebee yükleyeyim dedim yükledim; Yüklemez olsaydım sistem açılırken fan en yüksek devire çıkıyor ve donuyor terminal ekranına bile düşemiyorum sistemi yeniden kurmak mesele değil ama tekrar kurdukdan sonra bumblebee'ye hiç bulaşmasam sorun olur mu onu düşünüyorum yada sadece işlemcideki bütünleşik ekran kartını kullansamda olur mu ? Kısaca

1. Sistemi usb'den başlatırken nomodeset olayını nasıl aktif ederim

2. Sistem kurulumundan sonra sonra intel veya nvidia arasından hangisini seçersem daha iyi olur bir öneriniz var mı ?

Not: Yönetici arkadaşlarım konu arch linux'e döndü fakat belki başka arkadaşlarımda bir gün faydalanır diye bu bildirimi yaptım konuyu isterseniz yeniden düzenleyebilir veya kilitleyebilirsiniz

öncelikle herhaangi bir iso ile chroot olaarak bağlanıp bumblebee kaldırısın yenı kuruluma gerek olmaz .

chroot için yeteerli olur tüm komutlar root ile

mkdir /mnt/arch
mount /dev/sdaX /mnt/arch
cd /mnt/arch
mount -t proc proc proc/
mount --rbind /sys sys/
mount --rbind /dev dev/
mount --rbind /run run/
cp /etc/resolv.conf etc/resolv.conf
chroot /mnt/arch /bin/bash

bu komutlar senı arch içine sokacak silme ekleme yada ne işlem yapmak istiyorsan yapmanı sağlayacaktır.
burada X yerine arch olan diski göster
mount /dev/sdaX /mnt/arch
hayırlı bayramlar.

xxx3

Arkadaşlar teşekkür ederim kurulum tamamlandı sorunsuzca arch'ı açabiliyorum. Tek bir sıkıntım kaldı aslında sıkıntıda denemez buna şöyle bir sorun var nvidia sürücüsünü kurduktan sonra nvidia-xconfig komutunu uyguladığımda sistem açılmıyor terminalden ulaşıp xorg dosyasını silince sistem açılıyor ekran çözünürlüğümde sıkıntı yok fakat şu anda hangi sürücüyü kullanıyorum nvidia veya intel bunu çözemedim gerçi intel sürücüsünü kurmadım ama tabii çekirdeğin içinde kurulu gelmiyorsa. Sistemde ısınma sorunu fan sorunu kalmadı bu yüzden bumblebee kurmuyorum

ata1

xxx3

Alıntı yapılan: ata1 - 07 Temmuz 2016 - 18:35:33
https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA
şurayı okursan yapman gerekeni anlayacağını sanıyorum  :))  :o

Yardımların için teşekür ederim ata1 sayfayı araştırdım ama düzenleme yapmadım bazen olduğu gibi bırakmak lazım sistemi sorunsuzca açıyorum oyun veya benzeri işler yapmayacağım için intel ekran kartım fazlasıyla işimi görecektir.  :D

heartsmagic

Optimus olan makinelerde doğrudan sürücü kurulumu olmuyor, gerçi bizde sürücü kur dediğimizde artık Prime'ı da getiriyor ama Arch tarafını bilemiyorum. Nvidia maddesi güzelce incelenebilir. Konu yön değiştirdiği ve etiketlendiği için kapatalım. İleride Optimus konusunda destek istenirse Diğer Dağıtımlar bölümünde konu açılabilir elbette.

Not: Etiket düzeltildi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.