[Çözüldü] xubuntuyu yeniden kurunca sistem eski halinde kalıyor

Başlatan mehmetktu63, 05 Nisan 2014 - 21:12:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmetktu63

Merhabalar,
Sistemimi bazı hatalar ve uzun süredir yenilememden dolayı tekrar kurmak istedim. Mint kurdum "xubuntu dosyası bulunamadı "diye bir hata verdi. Tekrar xubuntu indirip kurdum ama karşıma masaüstü resmim de dahil  eski sistem çıktı. Birçok şey değişmemişti. Halbuki bilgisayarda iki bölüm var. b bölümünü depo olarak kullanıyorum. sistem a diskinde kuruluydu ve diski silip biçimlendir seçeneğini de işaretlemiştim. Forrmatlamadan sonra eski herşeyin silinmesi gerekirdi.Acaba bunun sebebi ne?
" Zira helal dairesi geniştir. Keyfe kafi gelir.  Harama ihtiyaç bırakmaz."    Bediüzzaman

heartsmagic

Sebebini tahmin edemiyorum, hatta çok garip geliyor bu durum. Fakat sistemi kurmadan önce açar, elle o bölümü silersen sanırım istediğin şeyi elde edebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mehmetktu63

Zaten kurulumu elle ayarlayarak ubuntu bölümünü biçimlendir dedim. Herşeyin sıfırlanması gerekirdi. Acaba diskin b bölümünde bilgi falan mı saklanıyor.
" Zira helal dairesi geniştir. Keyfe kafi gelir.  Harama ihtiyaç bırakmaz."    Bediüzzaman

D@bbe

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

heartsmagic

Benim kastettiğim kurulum anındaki bölümleme değil, kurulama geçmeden sistemi açıp bölümü silme işlemi.
B bölümü dediğin ikinci bir bölüm mü? Bizde bölümler harflendirme ile olmaz. Fakat bir başka bölümün olması senin sildiğin bölümü geri getirmez veya oradan bilgileri diğer bölüme taşımaz. Ortada daha garip bir sorun var ya da sen bir şeyleri yanlış yapıyorsun.

mehmetktu63

Az once deneme amacli yine mint kurdum. Giriste dediginiz gibi bolumu bicimlendir degil de silip yeniden olusturdum. Sistem kuruldu ama acilista yine  `ubuntu exec satiri bulunamadi` diger masaustu denenecek diye hata verdi acilmadi. ikinci bolum dedigim diski ikiye bolup birini sistem birini depo olarak kullaniyorum. Dogru bolumu sildigime de eminim. Silmeme ragmen nasil ubuntu hatasi veriyor anlamadim.

heartsmagic

Grub'un tekrar kurulduğuna emin misin? Açılan sistem Mint değil mi?

mehmetktu63

Evet mint aciliyor, acildiktan hemen sonra xubuntu exec satiri bulunamadi gnome masaustu denenecek o da bulunamadi xterm denenecek gibi uyarilara evet tikliyorum, En son sistem tikanip kendini yeniden baslatiyor, Kurulumda eski sistemi de hep siliyorum. bilgisayara kac gundur bir sistem kuramadim,

heartsmagic

@mehmetktu63, açıkçası anlattığın sorunlar bana normal gelmiyor. Sıfır kurulum yapılan bir sistemde kesinlikle böyle şeyler olmamalı. Mint ile Xubuntu'nun alakası olmamalı, kaldı ki o hataları hiç almamalısın. Temiz bir Ubuntu ISO'su indir, md5 bütünlüğünü denetle, tekrar bir kurulum yap bence. Ortada garip bir şeyler var. Kuruluma doğrudan geçme, önce deneme amaçlı masaüstüne gel, Gparted uyglaması ile silebileceğin tüm bölümleri sil. Sonra sıfırdan bölüm oluştur. Daha sonra kuruluma geçersin.

matrax_41

@mehmetutku63,  home dizini için ayrı bir disk bölümü kullanıyor musun ?

mehmetktu63

Evet , diskin bir bolumunu depo olarak ayirip , baglanti noktasini home yapiyorum,

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Nisan 2014 - 00:33:26

Bir de tum bolumleri silersem arsiv olarak kullandigim bolum de silinir,

matrax_41

Sorun home dizininden kaynaklanıyor o zaman. O hatayı hangi uygulama basıyorsa onun ayarlarını sıfırlamalısın.

mehmetktu63

Nihayet sistemi kurabildim. Kurulumda depo olarak kullandığım bölümü bu sefer home dizinine bağlamadım sorun halloldu. Peki bunun teknik açıklaması var mı. Nasıl bi uygulama buna sebep olabilir ?

matrax_41

home dizini olarak bağladığın yüklediğin programlar otomatik olarak kullanıcı ayarlarını eski ayarlar olarak kullanır. Bu da bazen uyum sorunlarına yol açabilir. Ayarlarda bir dizin yolu tanımlıdır o dizin artık yoktur hata verir mesela.

heartsmagic

Çözülen başlıklarımız için: cozuldukonusu

siberoloji

Linux'un güzelliği işte.
/home dizinini ayrı bir disk bölümüne,
/ sistem dizinini ayrı bir disk bölümüne kurabilirsiniz.
Farzedelim işletim sisteminin yeni sürümünü ve başka bir dağıtım kuracaksınız;
/ bağlı bulunduğu disk bölümünü formatla ve / olarak bağla
/home bulunduğu disk bölümünü formatlama ve /home olarak bağla
dediğinizde, zaten /home içerisinde kaydedilen tüm kişisel ayarlarınız korunmuş olur.
Mesela yeni dağıtıma Chromium yüklerseniz, tüm ayarlarınız, yer imlerinizi karşınızda bulursunuz.

Muhtemelen siz de depo olarak tabir ettiğiniz bölümü "/home olarak bağla ve Formatlama" olarak seçip kuruyordunuz ve zaten Xubuntu sisteminde /home dizininiz aslında bu depo disk bölümüydü.

"Ve sahilde mutluluk dolu bir şekilde
birbirlerine koşarlar. Ağır çekimde."

mehmetktu63

Evet aynen öyle. Bu seferde yepyeni bir sistem kurma sıkıntısı çekiyorsunuz işte.  Peki depo olarak kullanıp home olarak bağladığım bu bölümden bu eski kayıtları temizleyemiyor muyum?

fatih29

Tamda benim sormak istediğim soru
1.Bu kurulumu nasıl yapıyoruz yani home dizinini farklı bölüme nasıl kuruyoruz?
2.Sadece ayarlarımız mı saklanıyor yoksa tüm belgelerimiz,müzikler resimler falanda saklanıyor mu?
3.Farklı dağıtım denince hepsi debian tabanlı olmak zorunda mı?Yoksa ubuntuyu kaldırsak Fedora kursak da home dizini korunur mu?

siberoloji

1.Kurulum esnasında Elle (Manual) yapılandırmayı seçiyoruz.
2.Farzedelim 100 GB bir diskimiz var.
3.Bir bölüm oluşturup ext4 formatında ve 40 GB olsun ve ayrıca formatla işaretini de koyuyoruz ve / olarak bağlantı noktasını seçiyoruz.
   / bağlanma noktası bize, bu 40 GB disk alanını linux'ta / kök dizinine bağlansın demektedir.
4.Peki geri kalan 60 GB bölümü ne yapalım?
Bir bölüm oluşturup ext4 formatında ve 55 GB boyutunda yapalım ve /home bağlanma noktasına bağlayalım. İlk kurulum için Formatla işaretlenebilir. Bakın ayrı bir disk bölümünü /home ev dizini olarak bağlamış olduk.
5.Kalan 5 GB bölümü de swap yani takas alanı yaparsınız.
5. Kurulum bitince elimizde
sda isimli bir diskimiz vardır;
sda1 /  olarak bağlanmıştır
sda2 /home olarak bağlanmıştır
sda3 /swap olarak bağlanmıştır.
Yani tek bir disk bölüme (winde olduğu gibi) kurma zorunluluğu yok.

GELELİM İKİNCİ KONUYA
Şimdi kurduğunuz linux dağıtımını beğenmediniz;
Fedora, Open Suse veya başka bir dağıtım fark etmez. Linux dağıtımlarının hemen hemen tamamı aynı dosya sistem yapısını kullanırlar.
Şimdi başka bir Linux İşletim sistemi kuracaksınız;
1. Kurulumu çalıştır
2.Manuel elle disk bölümlemeyi seç.
3.sda1 i formatla ve / olarak bağla.
4.sda2 FORMATLAMA VE /home olarak bağla
5.sda3 /swap olarak kullan derseniz.......
sda1 içerisindeki işletim sistemi formatlanır ve yenisi kurulur.
sda2 içerisindeki /home dizini hala durur ve yeni işletim sisteminizde de müziklerinizle dosyalarınızla kullanılmaya hazırdır.
sda3 zaten takas alanı olur.

ÖNEMLİ BİRKAÇ NOKTA
1. /home olarak ifade edilen dizinin içerisinde fotoğraflarınız ve dokümanlarınız, indirilen dosyalarınız olmakla birlikte .firefox .filezilla .thunderbird gibi başında nokta olan sizin kişiselleştirdiğiniz program ayarları da saklanır. İşte bu home dizinini muhafaza ettiğiniz takdirde örn.: firefox programı yeni yüklediğiniz sistemde de eskisi gibi durur.
2. Burada programların sürüm farklılıkları olur ise ayarlarda uyuşmama sıkıntıları çıkabilir. Mesela sizin ayarlar klasörünüzdeki ayarlar firefox 21 sürümünün ancak yeni yüklediğiniz dağıtım içerisinde firefox 19 ile geliyor. ???
3./home dizinini yeni dağıtımda kullanacak arkadaşların kurulum esnasında KULLANICI ADLARINI eskisi ile aynı seçmeliler yoksa dosya yetki problemi yaşarlar. Örn.: şu anda /home/faruk kullanıcı adı ve dosyaları kullanılıyorsa, yeni işletim sistemi kurulumu esnasında da faruk kullanıcı adı seçilmelidir.

4. @mehmetktu63; o bölümdeli home dizini içerisindeki dosyaları ve klasörleri "Gizli Klasörleri ve Dosyaları Göster" seçeneği ile listeletip (veya Ctrl+H ile) istediğiniz klasörü silebilirsiniz.

mehmetktu63

Çok güzel ve sistem yenilemek isteyenlerin işine yarayacak bir anlatım olmuş. Yalnız dizinde bir kaç dosyayı silemedim, erişim engellendi diyor.

mehmetktu63

Tamamdır. Klasörü root olarak aç seçeneğiyle açınca dosyalar silindi. Yeni sistem temiz kuruldu. İlginiz için teşekkürler.