[Çözüldü] Yanlışlıkla Silinen Dizin :)

Başlatan v0ld3m0rt1s, 15 Mayıs 2013 - 15:38:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

v0ld3m0rt1s

root haklarıyla

sudo apt-get update

komutunu girmeme rağmen,

/var/lib/dpkg/lock

hatası alıyordum. Sürekli alıyordum. Süreklide lock dizinini siliyordum. Hatayı almamın sebebi google-chrome... list birşeydi tam hatırlamıyorum :) Neyse yanlışlıkla,

/var/lib/dpkg

yi sildim. Ne * bir şey yüklebiliyorum ne de Synaptics'e vs. erişebiliyorum. Kullandığım dağıtım Debian 7.0 Wheezy 64 Bit. Umarım bir çözümü vardır :)

Şimdi aldığım hata ise şu;

Reading package lists... Error!
E: Read error - read (21: Bir dizin)
E: The package lists or status file could not be parsed or opened.

Sonradan dpkg dizinini tekrar oluşturdum. Ardından "status" ile ilgili hata verince status dizini oluşturduktan sonra yukarıda hatayı almaya başladım. Galiba dizin yerine dosya lazım. Biraz önce status dizinini sildim ve artık şu hatayı alıyorum.

Reading package lists... Error!
E: Could not open file /var/lib/dpkg/status - open (2: Böyle bir dosya ya da dizin yok)
E: The package lists or status file could not be parsed or opened.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mayıs 2013 - 15:49:58

Neyse problemi çözdüm :)

Şu şekilde;

sudo cp /var/backups/dpkg.status.0 /var/lib/dpkg/status

EDIT:

Sorun şu ki henüz çözülmemiş :) Sadece status'u recoveryi etmişim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mayıs 2013 - 15:54:47

Şöyle bir yerde çözüm buldum ama dosyaları nasıl bulabileceğime dair bir fikrim yok ?

http://people.adams.edu/~cdmiller/posts/Ubuntu-dpkg-recovery/

matrax_41

v0ld3m0rt1s

Uğraşa uğraşa glibc kurulumuna kadar geldim ve onuda yapamıyorum tabi rpm paketleri deb'e çeviren alien'ı kurabilseydim belki biraz daha ilerlerdim :) Neyse CD'den Temel Sistemi tekrar kurdum sorun falan kalmadı :)

İlgin için teşekkürler.