[Çözüldü] xubuntu grub sorunu

Başlatan ynt, 05 Temmuz 2008 - 21:36:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ynt

D bölümünü bölmek için  gparted ile uğraşmamak amacıyla xp cd'sini kullandım, bölme işlemini gerçekleştirdim ama grub kayboldu. Daha sonra live cd açıp grub kurulumla ilgili belirtilen işlemleri yapmaya başladım, komutları kopyala yapıştır yaparken "root (hd0,6) yazmam gerekirken dikkatsizlik sonucu kopyaladığım "root (hd0,4)" yazıp onayladım sonra yaptığım hatayı görünce doğrusunu tekrardan yaptım ama grupta Xubuntu'yu seçince şu cevabı alıyorum ;

Error17: Cannot mount selected partition
press any key to contitunue

Bu da belirtilen komutların cevapları;

grub> find /boot/grub/stage1
(hd0,6)

grub> root (hd0,6)

grub> setup (hd0)
Checking if "/boot/grub/stage1" exists... yes
Checking if "/boot/grub/stage2" exists... yes
Checking if "/boot/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes
Running "embed /boot/grub/e2fs_stage1_5 (hd0)"...  16 sectors are embedded.
succeeded
Running "install /boot/grub/stage1 (hd0) (hd0)1+16 p (hd0,6)/boot/grub/stage2
/boot/grub/menu.lst"... succeeded
Done.

grub> quit

Sistemimde takas alanı mevcuttur ve Xubuntu'nun kurulduğu bölüm "/dev/sda7 -ext3"

heartsmagic

Şimdi, Grub son aşamada doğru kurulmuş gibi görünüyor. Kontrol etmek için Grub menüsü geldiğinde kernel satırının üzerindeyken e tuşuna bas ve bak bakalım kök sistem doğru bölüm olarak görünüyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Benim aklıma da /boot/grub/menu.lst'deki yanlış (bölümleme sonrası değişmiş) bir UUID ayarı geliyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Temmuz 2008 - 01:17:39
Benim aklıma da /boot/grub/menu.lst'deki yanlış (bölümleme sonrası değişmiş) bir UUID ayarı geliyor.

Aslında ilk aklıma gelen de buydu da, şu kernel kontrolünden sonra bakayım demiştim :)
Bir taşla iki kuş vurulmuş olsun o zaman. UUID muhtemelen @erginemr'ın tespit ettiği gibi değişmiş olabilir. Zaten bu nedenle gıcık kapıyorum bu uuid mevzusuna. Eğer yenisini öğenmek istiyorsan:

blkid

ile bak veya sil UUID'i gerçek bölüm ismini gir, /dev/sda1 gibi.

ufuk_k

uuid'yi öğrenmek için diğer bir yol:

ls -l /dev/disk/by-uuid

heartsmagic

Tabi unutmuşuz sistemi açmadan UUID bilgilerini ancak çalışan CD ile öğrenirsin. Bu nedenle UUID yerine Grub'da benim ilk söylediğim şekilde e tuşuna basarak işlem yapıp, düzeltip sisteme girebilirsin.

ynt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Temmuz 2008 - 03:57:13
Tabi unutmuşuz sistemi açmadan UUID bilgilerini ancak çalışan CD ile öğrenirsin. Bu nedenle UUID yerine Grub'da benim ilk söylediğim şekilde e tuşuna basarak işlem yapıp, düzeltip sisteme girebilirsin.

"e" tuşuna basıp, root; (hd0,6) şeklinde düzeltip sisteme girebildim ama bu ayarı nereye kaydedeceğim?

Belirtilen komutların cevapları;

yhk@ynt-desktop:~$ sudo blkid
[sudo] password for yhk:
/dev/sda1: UUID="468452668452588F" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: UUID="04BC7A89BC7A74D0" TYPE="ntfs"
/dev/sda7: UUID="4931f7d9-3fd7-469c-a090-e1b4eaf70709" TYPE="ext3"
/dev/sda8: TYPE="swap" UUID="fb487a3d-3587-4b0f-88e4-f2ae3568f2cc"
yhk@ynt-desktop:~$ ls -l /dev/disk/by-uuid
toplam 0
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2008-07-06 16:36 04BC7A89BC7A74D0 -> ../../sda5
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2008-07-06 16:36 468452668452588F -> ../../sda1
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2008-07-06 16:36 4931f7d9-3fd7-469c-a090-e1b4eaf70709 -> ../../sda7
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2008-07-06 16:36 fb487a3d-3587-4b0f-88e4-f2ae3568f2cc -> ../../sda8
yhk@ynt-desktop:~$

ufuk_k

Neyle değiştirince sisteme girebildin? UUID'yi mi değiştirdin?

ynt

Alıntı yapılan: ufuk_k - 06 Temmuz 2008 - 13:47:00
Neyle değiştirince sisteme girebildin? UUID'yi mi değiştirdin?

Kernel satırında "e" tuşuna bastım ve ekranda "root (hd0,5),kernel...," vardı; yanlış olan hd0,5 bölümünü hd0,6 olarak düzelttim ve "b" tuşuna basarak sisteme giriş yaptım. Ne yazık ki "UUID"  nedir bilmediğim için ne yaptığımın pek de farkında değilim.

ufuk_k

O zaman gksu gedit /boot/grub/menu.lst komutu ile dosyayı aç ve, Ubuntu'yu boot ettiğin satırdaki aynı kısmı, aynı şekilde değiştir. Yanlış olan yerleri düzelt. Ekranda yaptığının aynısı zaten.

ynt

Alıntı yapılan: ufuk_k - 06 Temmuz 2008 - 14:02:18
O zaman gksu gedit /boot/grub/menu.lst komutu ile dosyayı aç ve, Ubuntu'yu boot ettiğin satırdaki aynı kısmı, aynı şekilde değiştir. Yanlış olan yerleri düzelt. Ekranda yaptığının aynısı zaten.

Teşekkür ederim sorun çözüldü, yanlız bir kaç sorum var; sorunun kaynağını belirtirseniz aynı sorunla karşılaşanlar için kolaylık olması bakımından başlığı buna göre değiştirelim çünkü grub sorunu çok genel bir tanım , diğer bir sorum da bu sorunla uğraşırken farkettim grub ekranında iki tane kernel var halbuki ben herhangi bir güncelleme yapmadım bu sorunla mı ilgili yoksa program kurarken yeni kernel de mi yükleniyor?

ufuk_k

Güncelleme olunca diğer kernel de orada kalır. Ha farklı diyorsan, kernellerin sürümleri de farklı olmalı. Yoksa bir kernel için 2 boot seçeneği oluyor, normal ve recovery mod diye. Onunla karıştırma.
Sorunun sebebini bilemiyorum. Bu kadar önemli olan root kısmı, yani kernelin hangi bölümde olduğunu gösteren değer nasıl yanlış olur bilemiyorum. UUIDler karışabilir ama bunun elle yanlış yazılmadığı sürece karıştığını görmemiştim.

ynt

Alıntı yapılan: ufuk_k - 06 Temmuz 2008 - 20:48:59
Güncelleme olunca diğer kernel de orada kalır. Ha farklı diyorsan, kernellerin sürümleri de farklı olmalı. Yoksa bir kernel için 2 boot seçeneği oluyor, normal ve recovery mod diye. Onunla karıştırma.

Kernellerin sürümleri farklı, normal ve recovery modla ilgili değil, güncelleme yapmadığım halde nasıl oldu bilmiyorum daha birkaç gün önce yoktu.

Alıntı yapılan: ufuk_k - 06 Temmuz 2008 - 20:48:59
Sorunun sebebini bilemiyorum. Bu kadar önemli olan root kısmı, yani kernelin hangi bölümde olduğunu gösteren değer nasıl yanlış olur bilemiyorum. UUIDler karışabilir ama bunun elle yanlış yazılmadığı sürece karıştığını görmemiştim.

Şimdilik herhangi bir sorun yok.
Teşkkürler.