[Çözüldü] Açılışta ilk sırada Windows olsun

Başlatan asturias, 20 Haziran 2009 - 22:31:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asturias

merhaba arkadaşlar bende yeni bir ubuntu kullanıcısıyım.bilgisayarımda mevcut olan windows xp nin üzerine birde ubuntu kurdum. ama bilgisayar açılırken işletim sistemi seçtiğimiz kısımda herhangi birini seçmezsek xp açılsın istiyorum.bunu nasıl yapabilirim. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

zealous_lp

Forumda arama yapın yeni başlayan biri için herşeyin cevabı var.

asturias

arkadaşım siteyi epey gezdim ama soruma cevap alamadım soruma cevap olacak kısmın linkini verebilirmisin ben bulamadım da

heartsmagic

gedit /boot/grub/menu.lst ile açacağın dosyayı görebilir miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xxx3

Alıntı yapılan: asturias - 20 Haziran 2009 - 23:06:52
arkadaşım siteyi epey gezdim ama soruma cevap alamadım soruma cevap olacak kısmın linkini verebilirmisin ben bulamadım da
Böyle buyrun dikkatlice okuyunca yaparsınız ilk başta bir program anlatılmış ama daha basit bir yol ile grub menüsünü düzenleyerek rahatlıkla halledersiniz yapamazsanız biz burdayız  :D gerçi heartsmagic arkadaşımız benden önce davranmış ama incelemek isterseniz

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4137.0.html

heartsmagic

Sorun çözülmüş konuyu kapatabiliriz. Ancak program olmadan nasıl olacağını kabaca anlatayım.

default 0

satırı hangi sistemin açılacağını belirtir. Burada saymaya sıfırdan başlıyoruz. Senin ayarlara bakınca Windows için 5 kullanman gerekiyor. Fakat her yeni kernel kurulduğunda bu sayı değişeceğinden daha sağlam bir yol olan Windows ile ilgili bölümü dosyanın başına taşımak tercih edilebilir. Dosyanın başı dediğim Ubuntu girişlerinin başladığı bölümün hemen üstü yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.