20.04'den 22.04'e yükseltemiyorum

Başlatan thejeweler, 09 Mart 2023 - 19:46:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thejeweler

merhaba,

22.04 lts artık kullanılabilir penceresi geliyor ancak yükselt dediğimde hiçbir değişiklik olmuyor. Terminal üzerinden de denedim ancak yine sonuç alamadım.

nxjoseph

Merhaba.

Aşağıdaki bağlantıdaki sürüm yükseltme rehberi ile terminalden tekrar sürüm yükseltmeyi deneyebilir misiniz?

https://linuxhint.com/upgrade-ubuntu-22-04/

ilksumat

Merhaba aynı konudan verdiğiniz

https://linuxhint.com/upgrade-ubuntu-22-04/   bağlantıdaki komutları girdim fakat bir yere geldim ilerleyemiyorum. Hatta aç kapa yapayım derken bu defa kullanıcı adını şifreyi giriyorum tekrar açılış ekranına düşüyor ve kullanıcı adı şifre istiyor falan...

Sebebi bilgisayarda alan kalmamasıymış.

"Upgrade -manager  -c -d" geçmişim
Upgrade aşamasına kadar gelmişim ama şimdi baktım hala Ubuntu 20.04.5 LTS durumdayım...

Şİmdi ne yapabiliriz acaba, teşekkürler peşinen..

grayloop

Orada belirttiğine göre bilgisayarınızın alanı yeterli değil. Alanı boşaltıp tekrar deneyin lütfen.

sudo apt clean

sudu apt autoclean

sudo apt autoremove

komutlarıyla temizlik yapabilirsiniz. Bunlar da yeterli alan sağlamıyorsa "bleachbit" uygulamasını kurup daha fazla temizlik yapabilirsiniz. En iyi çözüm bilgilerinizi yedekleyip HDD boyutunu büyütmek olacaktır.

Not: 2. bir başlık açmanıza gerek yok. Diğer konuyu arkadaşlar birleştirirlerse karışıklık olmaz. Ayrıca komuyla ilgisiz başlık koymazsanız karışıklıkları engellemiş oluruz.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

ilksumat

Merhaba yaptım ve şöyle bir çıktısı var:

Alıntı YapYükseltme işleminden çıkıldı. Yükseltme '/' diskinizde toplamda 3.899 M ihtiyaç duyuyor. Lütfen '/' diskinizde en az  2.804 M boş alan yaratın. Çöp kutusunu boşaltın ve 'sudo apt-get clean' yöntemini kullanarak eski kurulumların geçici paketlerini kaldırın.

Terminalden:

Alıntı Yapdf -h
Dosyasistemi     Boy  Dolu   Boş Kull% Bağlanılan yer
udev            1,9G     0  1,9G    0% /dev
tmpfs           380M  1,7M  378M    1% /run
/dev/mmcblk0p5   18G   16G  1,1G   94% /
tmpfs           1,9G  284K  1,9G    1% /dev/shm
tmpfs           5,0M  4,0K  5,0M    1% /run/lock
tmpfs           1,9G     0  1,9G    0% /sys/fs/cgroup
/dev/loop0      117M  117M     0  100% /snap/core/14784
/dev/loop1      128K  128K     0  100% /snap/hello-world/29
/dev/mmcblk0p1  256M   31M  226M   12% /boot/efi
tmpfs           380M   16K  380M    1% /run/user/1000

Baobab yaptım terminalden:

Alıntı Yapsudo apt-get install baobab
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  baobab
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
95,1 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 737 kB ek disk alanı kullanılacak.
İndir: 1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu focal/main amd64 baobab amd64 3.34.0-1 [95,1 kB]
0 sn.'de 95,1 kB alındı (204 kB/s)
Daha önce seçili olmayan baobab paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 346491 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: .../baobab_3.34.0-1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: baobab (3.34.0-1) ...
Ayarlanıyor: baobab (3.34.0-1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: desktop-file-utils (0.24-1ubuntu3) ...
Tetikleyiciler işleniyor: mime-support (3.64ubuntu1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: hicolor-icon-theme (0.17-2) ...
Tetikleyiciler işleniyor: gnome-menus (3.36.0-1ubuntu1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: libglib2.0-0:amd64 (2.64.6-1~ubuntu20.04.4) ...
Tetikleyiciler işleniyor: man-db (2.9.1-1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: bamfdaemon (0.5.3+18.04.20180207.2-0ubuntu2) ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf-2.index..

Şimdi ne yapmam lazım?

yakusha

Bilgisayarınız galiba bir sunucu. 20 gb alan ayrılmış ve bunun 19gb kısmı dolmuş görünüyor.

Neler yapabilirsiniz. Log dizini şişmiş olabilir. Log dizinine girip veya girmeden log arşivlerini silebilirsiniz.

Örnek olarak

sudo rm -rf /var/log/*.gz

Sunucu olarak çalışıyorsa Apache gibi başka loglar da birikmiş olabilir. O dizinleri de elle gezip  gereksiz logları (sıkıştırılmış olanları) temizleyebilirsiniz.

Sistem günlüklerinin bir kısmından kurtulabilirsiniz.

sudo journalctl --vacuum-time=2d

Baobab grafik uygulaması, baobab yazınca çalışır ama sizin sisteminiz sunucu gibi görünüyor. O yüzden kurmaya gerek kalmamış olabilir.

Sisteminizde gereksiz kalan direk kaldırılabilecek paketleri kaldırabilirsiniz.

sudo apt auto-remove

Arşivlenmiş deb paketlerini silebilirsiniz.

sudo rm -rf /var/cache/apt/archives/*.deb

Bunlar da işe yaramazsa, yeni ve daha geniş alanlı bir makine oluşturup sistemi o makineye taşıyabilirsiniz.

Aklıma bu fikirler sadece geldi.
Artık bu forumu kullanmıyor.

ilksumat

Alıntı yapılan: yakusha - 15 Mart 2023 - 04:22:59
Bilgisayarınız galiba bir sunucu. 20 gb alan ayrılmış ve bunun 19gb kısmı dolmuş görünüyor.

Neler yapabilirsiniz. Log dizini şişmiş olabilir. Log dizinine girip veya girmeden log arşivlerini silebilirsiniz.

Örnek olarak

sudo rm -rf /var/log/*.gz

Sunucu olarak çalışıyorsa Apache gibi başka loglar da birikmiş olabilir. O dizinleri de elle gezip  gereksiz logları (sıkıştırılmış olanları) temizleyebilirsiniz.

Sistem günlüklerinin bir kısmından kurtulabilirsiniz.

sudo journalctl --vacuum-time=2d

Baobab grafik uygulaması, baobab yazınca çalışır ama sizin sisteminiz sunucu gibi görünüyor. O yüzden kurmaya gerek kalmamış olabilir.

Sisteminizde gereksiz kalan direk kaldırılabilecek paketleri kaldırabilirsiniz.

sudo apt auto-remove

Arşivlenmiş deb paketlerini silebilirsiniz.

sudo rm -rf /var/cache/apt/archives/*.deb

Bunlar da işe yaramazsa, yeni ve daha geniş alanlı bir makine oluşturup sistemi o makineye taşıyabilirsiniz.

Aklıma bu fikirler sadece geldi.

Dediklerinizi yaptım bir değişiklik olmadı.

Anlayamadığım şeyler: Bilgisayarınız galiba bir sunucu demişsiniz, sunucu bilgisayar ne demek anlamadım.

Ayrıyeten

Alıntı Yapyeni ve daha geniş alanlı bir makine oluşturup sistemi o makineye taşıyabilirsiniz.

Yani başka ve yeni bir bilgisaayar mı (ki durumum yok zaten) veya live usb üzerinden çalışmak mı veyahut sistemi baştan yeniden kurmak mı (upgrade yerine)?

Yalnız grubda windows 10 var hiç ellemiyorum o tarafı (ama vazgeçmek istemem de).

Bu vaziyette ubuntu 22.04 sistemi baştan kurmayı adım adım nasıl oldurabilirim?

Teşekkürler peşinen.

nxjoseph

Ev dizininizin kullanım istatistiğini ncdu programıyla çıkartıp gereksiz dosyaları silebilirsiniz.

sudo apt install ncdu
ncdu

ilksumat

Alıntı yapılan: nxjoseph - 15 Mart 2023 - 19:48:30
Ev dizininizin kullanım istatistiğini ncdu programıyla çıkartıp gereksiz dosyaları silebilirsiniz.

sudo apt install ncdu
ncdu

Gereksiz dosyalar diyince ona nasıl karar veririz bilemedim fakat masa üstüne old firefox data diye bir klasör oluşmuş onu sildim.

Gereksizleri nasıl seçebiliyoruz? Teşekkürler.

nxjoseph

Bu program sadece istatistik cikariyor. Kendiniz silebilirsiniz veya bleachbit kullanabilirsiniz.

thejeweler

sudo do-release-upgrade -d

Yeni Ubuntu sürümü denetleniyor
Yükseltmeye başlamadan önce mevcut sürüm için tüm güncellemeleri yükleyin.

sonuç bu ancak başka güncelleme de çıkmıyor.

ilksumat

Peki direk açılışta gelen upgrade kutusundan yapsam nasıl olur? Hani eskileri fazlalıkları da atıyormuş direk yenileri kuruyormuş falan.