[Çözüldü] python ile fare kontrolu

Başlatan rigormortis93, 29 Aralık 2012 - 01:11:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rigormortis93

tamam istediğim şekile kavusmaya basladım sayenizde. cok sagolun cidden :) peki python ile fare yi istediğim yere tıklama yaptırmam mumkunmu? ornegin ekrandaki bi linki (yazıyı) onun ustune tıklama yapmak?

furkankalkan

Alıntı yapılan: rigormortis93 - 17 Ocak 2013 - 22:18:37
tamam istediğim şekile kavusmaya basladım sayenizde. cok sagolun cidden :) peki python ile fare yi istediğim yere tıklama yaptırmam mumkunmu? ornegin ekrandaki bi linki (yazıyı) onun ustune tıklama yapmak?

Bu biraz zor işte. X kütüphaneleri kullanarak programlamayla ilgili ciddi tecrübelerinizin olması lazım.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

rigormortis93

O kadar zor olmaz diye tahmin ediyordum :( hani fotografi kirparken yaziyordukya AxB+C+D seklinde bi ifade. Bundada belirli bi x,y degeri girip yapamazmiyiz?

monthy_python

Bir bağlantıyı mechanize modülü kullanarak tıklarsınız ama ekranın herhangi bir noktasına denk gelen bir yazıyı tıklamak sanırım başka bir şey. bir kere kullanıcının pencereyi sağa sola almayacağını nasıl bileceksiniz? :) ayrıca koordinat çözünürlükle değişmez mi?

rigormortis93

Bu programi sadece ben kullancam ve cozunurluk ve ekran goruntusu daima sabit durcak. Ekran goruntusunu almayi onu metin formatinda kaydetmeyi ogrendim sayenizde. Simdi bu kayittaki ifadeyi kullanarak eger 350 den buyukse 200,400 koordinatina tikla ve "abc123" yaz klavyeyle diyebilirmiyim? Bu mumkunmu? Kelime ve sayiyi ornek olsun diye soyledim :)

guopx

@ rigormortis93
İstediğiniz şeyi tam olrak karşılıyor mu bilmiyorum ama xdotool ile fare ve klavyeyi yönetebilirsiniz sudo apt-get install xdotool
Mesela imleci 690 345 koordinatına taşımak için xdotool mousemove 690 345 İmlecin o anki koordinatı için xdotool   getmouselocation Sol tıklamak için xdotool click 1 Sağ tıklamak için xdotool click 3
"abc123" yazmak için ise xdotool type abc123
http://manpages.ubuntu.com/manpages/lucid/man1/xdotool.1.html
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

rigormortis93

Tam istedigim sey :) cok sagolun hersey icin. Yillarca windowsu bosuna kullanmisim. Ubuntuyuda bu siteyide coook sevdim :)) artik bi cozuldu isaretlemek yakisir bu konuya :) tabi bulabilirsem :D

burk

Çözüldü etiketi için; cozuldukonusu

rigormortis93

ya tam hersey oldu diyorum yeni birsey cıkıyo .s fareyi ve klavyeyi otomatik olarak yazdıgım koordinatlarda calıstırmayı anladım. ama uzerinde calıstıgım sayfada en son yerde tıklamam gereken butonun yeri sabit değil. yine facebooktan ornek verirsek konumu sabit olmayan bi beğen linkine(butonuna) nasıl tıklama yaptırabilirim. bilgisayara orada "begen" yazdıgını nasıl anlatabilirim :) ?

monthy_python

Alıntı yapılan: monthy_python - 19 Ocak 2013 - 20:36:41
Bir bağlantıyı mechanize modülü kullanarak tıklarsınız ama ekranın herhangi bir noktasına denk gelen bir yazıyı tıklamak sanırım başka bir şey. bir kere kullanıcının pencereyi sağa sola almayacağını nasıl bileceksiniz? :) ayrıca koordinat çözünürlükle değişmez mi?

ersinkandemir

Öncelikle yapmak istediğiniz şey çok zor. Koordinatları X kullanarak bulamazsınız sanırım. Javascript'i kullanarak tarayıcı kısmında koordinatları halledebilirsiniz belki ama, bu verileri programınıza geçmek için nasıl bir yol kullanılabilir bilmiyorum.
Where there's a shell, there's a way.

rigormortis93

ekran goruntusunu almayı anlatmıstı sağolsun bi arkdadas. ilk sayfada yer alıyor. ekran goruntusunu kaydedip burdan yola cıkılarak birsey yapılamazmı? mesela o an ekranda ne yazıyorsa once resim olarak kaydedip, o resimdeki yazıyıda metin formatına cevirmek mumkun. peki bu yazının hangi koordinatlarda yazdıgını anlamak mumkunmudur sizce? bilen varsa ufak bi ornek kodla durumu acıklayabilir mi?

ct

Alıntı yapılan: rigormortis93 - 24 Ocak 2013 - 12:01:56
ekran goruntusunu almayı anlatmıstı sağolsun bi arkdadas. ilk sayfada yer alıyor. ekran goruntusunu kaydedip burdan yola cıkılarak birsey yapılamazmı? mesela o an ekranda ne yazıyorsa once resim olarak kaydedip, o resimdeki yazıyıda metin formatına cevirmek mumkun. peki bu yazının hangi koordinatlarda yazdıgını anlamak mumkunmudur sizce? bilen varsa ufak bi ornek kodla durumu acıklayabilir mi?

Görüntü işleme yerine facebook API'sini kullanmanız daha verimli olmaz mı? Matlab kullanmadan yazayım derseniz fazla zamanınızı alacaktır. Matlab de lisanslı bir yazılım ve Linux versiyonu ne kadar iyi durumda bilmiyorum. Oturup uğraşırım derseniz ekran görüntüsünü parçalara ayırıp orada yazıları algılayarak parça parça çözümleyip koordinatına ulaşabilirsiniz. OpenCV kullanılıyor sanırım bunun için. Tabii bölme işleminde yazıyı ortadan ikiye de bölmüş olabilirsiniz. Bunu şimdi aklıma geldiği için söyledim daha güzel çözümler vardır elbette. Yazı algılamayı hallettikten sonra koordinat bulma gibi diğer sorunlara kafa yorup çözüm bulmanız gerekiyor.

ersinkandemir

Facebook API'nin böyle bir isteği karşılayacağını sanmıyorum. Chrome uzantısı yazılabilir belki, "content script" içinde Javascript ile butona tıklanılabilir mi araştırmak lazım.
Where there's a shell, there's a way.

rigormortis93

ekrandaki goruntuyu yazıya cevirmeyi hallettim zaten arkadaslar. tesseract ile. facebookta sadece bi ornekti. ubuntu python ile herhangi bi kod filan varmı yazının yerini belirleyeck bunu öğrenmek istiyorum :)