Hp G62 Dizüstü bilgisayarım hoparlör sorunu.

Başlatan Turkbaytar, 26 Temmuz 2010 - 16:41:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Turkbaytar

evet arkadaşlar 3 ay falan oluyor laptopu alalı...
yanlız 2 gün pardus denedim bir türlü ekran kartı problemini çözmeyince ubuntuya geçtim....

lspci sonucunuda gönderiyorum..

2sorunum var:

1-sorunum kulaklıktan ses gelmesi ama hoparlörden hiçbir türlü ses gelmemesi...
2-dahili kameranın çalışmaması....(yada benim çalıştıramamam)

linux konusunda cahilim ama kodları girmeyi vs biraz öğrendim...
bana anlaşılır bir şekilde ne yapmam gerektiğini anlatırsanız sevinirim...

alsamixer de görünen isim ise şöyle..

Kart:HDA intel
çip:realtek id 270

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Device 68e1
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc Manhattan HDMI Audio [Mobility Radeon HD 5000 Series]
02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
ff:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
ff:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

not:bu arada üyeliğimi bu kadar hızlı onayladığınız için adminlere teşekkür ederim...

ekleme (siz istemeden ben veriyim)

lspci | grep -i audio komutu sonucu:

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc Manhattan HDMI Audio [Mobility Radeon HD 5000 Series]

aplay -l sonucu

**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 0: HDA Generic [HDA Generic]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 1: Generic [HD-Audio Generic], aygıt 3: ATI HDMI [ATI HDMI]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0

cat /proc/asound/cards sonucu
0 [Intel          ]: HDA-Intel - HDA Intel
                      HDA Intel at 0xd4100000 irq 22
1 [Generic        ]: HDA-Intel - HD-Audio Generic
                      HD-Audio Generic at 0xd4020000 irq 17

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2010 - 21:38:03

arkadaşlar diğer konulara bakılıyor buna neden bakılmıyor acaba?

benden sonra konu açan arkadaşa yardım edildi...

kusura bakmayın ama bende forum sahibiyim hemde 4-5 tane....

amacım yanlış birşey söylemek değil ama saat 4 de açtığım konu ve genellikle istediğiniz herşeyi yazdım.....

15 kişi bakmş ama kimse bir seçenek sunmamış......

sanırım sizin için kolay çözülecek bir problem....

bu arada bu siteyi kurduğunuz için sağolun....

heartsmagic

@Turkbaytar, bakan yorum yapmamışsa emin ol katen değildir, bilmediğinden ya da fikri olmadığındandır. Aklına başka bir şey gelmesin diye söylüyorum. Paneldeki ses tercihlerinden gidince aygıt olarak neler görülüyor? Sistemde bir de ATI kartın sağlamış olduğu ses aygıtı var, belki bir şeyler karışıyordur. Eğer sorun o değilse bir ALSA derlemesi tavsiye edeceğim ne yazık ki, o da bu bölümde anlatılmakta. Fakat çare olur mu senin sorununa bilemiyorum.

Dizüstünün marka ve modeli nedir? Alsa derlemesinden önce ön araştırma yaparız. DEll studio 1458 mi? HP Dv7 mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mhcakmak

Aynı sorun bende de var.
Ses tercihlerinden Manhattan HDMI Audio aygıtını seçtiğimde hiçbir şekilde ses çıkmıyor.
Analog Stereo tercih edildiğinde kalitesiz de olsa bir ses geliyor.

yukarıda arkadaşın yazdığı komutların karşılığı bende de aynı yanıtı buldu.

Not:
Dell Inspiron 1564 model dizüstü bilgisayarım var.
Ekran kartı: ATI Mobility Radeon HD 5450

yardımcı olursanız sevinirim.

heartsmagic

@mhcakmak, sana da şu aşamada ne yazık ki alsa derlemesinden başka bir şey tavsiye edemiyorum. Bir ihtimal model üzerinden bir ön araştırma yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.