Başlangıçta <grub recovery> konsolu

Başlatan mcyegen, 18 Haziran 2011 - 00:27:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mcyegen

Normalde bilgisayarımda windows7 + ubuntu yüklü olur.fakat dün yanlışlıkla ubuntu olan sürücüyü sildim windows7 üzerinden. ama tam silinmedi sanırım ki bilgisayar açılırken <grub recovery> diye bir konsol açıldı * bir şey yazmamı bekliyor. ubuntu komutlarını bilmediğim için * bir şey yapamadım. sonra format attım windows7 kurmaya calıstım. ama yüklenmedi hata verdi. ubuntu kurmaya calıstım hata verdi. ikisinde de sonlara doğru hata verdi format işleminin. sonra ubuntu live calıstırdım ve diski tamamen sildim. windows7 de bir kısmı silemiyordum tam, siliniyordu fakat diğer bölümlerle birşeşmiyordu. genişletilmiş bölüm diyordu.
şuan ubuntu kurulu fakat windows7 kurmaya calıstıgımda bilgisayar açılırken <grub recovery diyor. hem de hard diski tamamen biçimlendirmiş olmama rağmen. ama ubuntu kurunca sorun çıkmıyor. ben ikisini bir kurmak istiyorum. windows7 birkaç program için lazım. ne yapmam gerek ?
edit: konuyu yanlış yere açmışım dikkatsizlikle, taşıyamıyorum kb.
Hello World!

BayboraKaan

Konuyu uygun bölüme tasidim.

Bütün sabit diski hangi formata bicimlendirdiniz?

speakerXXL

Buradan Tinycore tabanlı MiniTool Partition Wizard Bootable CD'yi indir.

ISO dosyasını CD'ye yazdır ve ya Buradan Unetbootin son versiyonu indir ve ISO dosyasını usb'ye kur.

Sistemi MiniTool Partition Wizard ile açınca tüm harddisk bölümlerinin üstüne sağ tıkla ve Delete 'yi seç ve uygula.

Sonra Harddisk simgesine sağ tıkla ve Rebuild MBR komutunu tıkla ve uygula.

Artık önce Win 7'yi sonra Ubuntu'yu kurabilirsin.

decent

Alıntı yapılan: mcyegen - 18 Haziran 2011 - 00:27:35
Normalde bilgisayarımda windows7 + ubuntu yüklü olur.fakat dün yanlışlıkla ubuntu olan sürücüyü sildim windows7 üzerinden. ama tam silinmedi sanırım ki bilgisayar açılırken <grub recovery> diye bir konsol açıldı * bir şey yazmamı bekliyor. ubuntu komutlarını bilmediğim için * bir şey yapamadım. sonra format attım windows7 kurmaya calıstım. ama yüklenmedi hata verdi. ubuntu kurmaya calıstım hata verdi. ikisinde de sonlara doğru hata verdi format işleminin. sonra ubuntu live calıstırdım ve diski tamamen sildim. windows7 de bir kısmı silemiyordum tam, siliniyordu fakat diğer bölümlerle birşeşmiyordu. genişletilmiş bölüm diyordu.
şuan ubuntu kurulu fakat windows7 kurmaya calıstıgımda bilgisayar açılırken <grub recovery diyor. hem de hard diski tamamen biçimlendirmiş olmama rağmen. ama ubuntu kurunca sorun çıkmıyor. ben ikisini bir kurmak istiyorum. windows7 birkaç program için lazım. ne yapmam gerek ?
edit: konuyu yanlış yere açmışım dikkatsizlikle, taşıyamıyorum kb.

Sistemi Ubuntu CD ile başlatarak masaüstüne gelin ve http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.msg165408.html#msg165408 konusundaki ilk yöntemi uygulayın.

mcyegen

fat formatında sanırım, deneyeceğim dediklerinizi teşekkürler
Hello World!

decent

Eğer bütün sabitdiski biçimlendirmek isterseniz yine Ubuntu CD ile sistemi başlatıp masaüstüne geldiğinizde GParted yazılımını kullanabilirsiniz.
Forumumuzda resimli GParted anlatımı mevcut: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25338.msg303428.html#msg303428

mcyegen

Arkadaslar bununla ilgili bir konu daha acmistim ama sanirim yanlis bolume actigim icin silinmis. Tavsiyeniz uzere GParted ile hard diski tamamen sildim ubuntu live usb den acip. sonra windows7 kurmaya calistim ama gene ayni hatayi verdi.acilista siyah bir ekran ve sadece grub recovery yaziyor birsey yazmami bekliyor. zaten hard diskte birsey olmamasina ragmen pc yi hdd den boot edince grub recovery konsolu cikiyor hala. demek ki silinmiyor. ayrica hard diskim 149gb olarak gozukuyor 160gb normalde.  aynen 149 gb yaziyor. demek ki bir kismi kayip ve orada da grub ile ilgili hasar gormus dosyalar  var ben boyle tahmin ediyorum. gparted ile komple sildim hard diski ama bir ise yaramadi. diger hard diskimi de cikardim hatta belki ondan yukluyordur grub sistemini diye ama birsey degismedi. yardimlarinizi bekliyorum suan usb live den actim isletim sistemini.
Hello World!

BayboraKaan

USB live'dan actiginiz sistem ile Ubuntu'yu tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bölümleme pneceresine geldiginizde diskinizi yeniden bicimledirip sifirdan kurulum yapabilir ve sorununuz ortadan kalkar.

speakerXXL

Eski konuda verdiğim yönetemi dene. Sana çözüm olur demiştim ama uygulamamışsın anlaşılan.

http://forum.ubuntu-tr.net/subdomains/forum/index.php/topic,27914.msg335020#msg335020

heartsmagic

@mcyegen, başlıkların yanlış yere açılsa bile silinmezler, taşınırlar. Böyle bir şey olduğunda profilinden iletilerine ulaşabilirsin.
Başlıkları birleştiriyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mcyegen

profilimden bakmıştım ama bulamamıştım, teşekkürler  :)
Hello World!

decent

Gparted ile ntfs olarak mı biçimlendirme yaptınız ?