Ubuntu 8.10 kilitleniyor, donuyor. Artık ne derseniz...

Başlatan lia, 07 Mart 2009 - 03:10:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lia

selam,

nedenini nasılını tam olarak anlayabilmiş değilim fakat ubuntu bir süre sonra kilitleniyor(pidgin, vlc, firefox ve terminal açıkken). forumda epeyce bi gezindikten sonra olasılıkları şunlar olabilirmiş gibime geliyo:

- swap alanıyla ilgili bi sorun,
- kurulumdan sonra updateleri yüklememiş olmamadan kaynaklanan sorunlar

swap alanı için
o var mı pek emin değilim. ama,

dd if=/dev/zero of=swap_dosyasi bs=1024K count=1024

kodunu denedim terminalde. fakat "permission denied" hatası çıktı. sonra bu forumda bulduğum:

sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

kodunu yazdım terminalde yine. epeycene bişiler yükledikten sonra (arada uyuyakalmışım nasıl oldu anlamadım) terminal biraz renk değiştirdi, mavi oldu arkaplanı, sanki yeni bi program kurarken çıkan destansı uyarıları/şartları kabul ediyor musunuz tarzı bişeyler yazıyordu. en altında <OK> yazmasına rağmen pek bi işe yaramıyodu. zaten ondan sonra kitlendi yine.

bu durumda ubuntuyu tümden kaldırıp baştan yüklemeyi düşünüyorum ama daha kolay bi yolu varsa onu tercih ederim tabi ki. ama silmekten başka yolu yok derseniz nasıl yapcağımı da sorabilir miyim??

bilgisayarda xp'nin yanında yüklü ubuntu. d diskini ikiye bölmüştüm ve 18.4gb'lık alanın 15gb'ını kullanarak kurdum ubuntuyu.

xp service pack 3
1.5gb ram
ekran kartı ati ama numarası kodu bişeyini hatırlamıyorum

dipnot: pazartesiye yetişmesi gereken "hoş" bi programlama ödevi olduğu için acil yardıma ihtiyacım var.

Yönetim Notu: Konu başlığında "kitleniyo", "donuyo" yerine "kilitleniyor", "donuyor" ifadelerinin kullanımına ve cümleye büyük harfle başlayarak imlâ kurallarına dikkat etmenizi rica ediyoruz.

btermeli

Yüklerken Swap alanı seçmen gerekiyor ama yine de  terminalde;

sudo fdisk -l
komutunun çıktısını yazarsan.

2. kullandığın komut,
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras
yüklemeyle gelmeyen codecslerin yüklenmesi için yani mp3, flash vb.

Şahsi fikrim vlc ve firefoxta aynı anda video vb. oynatmaya çalışmışsan sorun ondan kaynaklı olabilir.

Firefox'u kapat, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,952.0.html    bu mesajın içeriğini uygula sonra terminalde;

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

komutlarını yürüt ve güncellemeleri yap.

Bir daha
Alıntı Yap"permission denied"
gibi bir hata alırsan, kullandığın komutun başına sudo yaz, root olarak işlem yapmanı sağlar.
Umarım olur ve ödevin yetişir.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

lia

ubuntuyu açarken dikkat ettim de swap alanı aktivasyonu gibi bişey geçti. o zaman orda bi sorun yok galiba??

tüm güncelleştirmeleri ve restricted extra'ları yükledim. sonra dünkü kadar program açtım. şimdilik sorunsuz çalışıyo gibi.

teşekkürler :)

heartsmagic

Böyle bir durumda sistem kayıtçısından donduğu andaki kayıtlara göz atılabilir. Kesin bir sonuç vermeyebilir ancak denemekten zarar gelmez.

Takas (swap) alanı için verdiğin komuta hiç gerek yok. Sen zaten bir tane ayarlamışsın kurulumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.