Ekran kartı karmaşası ve Isınma

Başlatan Catharsis, 29 Mart 2012 - 01:15:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Catharsis

Arkadaşlar merhaba.

Bugün Ubuntu 11.10 kurdum. XP'de de az çok ısınma yapardı laptopım ama Ubuntu'ya geçtiğimden beri 5 dakika kullanamaz oldum. Forumu bolca gezdim, genel olarak ekran kartı sürücülerinin yüklenmesi gerektiği söylenmiş.

Bilgisayarımın markası Acer Aspire 5715Z. Pc'nin üzerinde ekran kartı için Intel GMA X3100 yazıyor. Ancak lscpi sonucunda VGA olarak Intel 965GM yazıyor. Şimdi hangisine inanmalı?

Intel ekran kartlarına driver da yüklenmeyeceği söyleniyor. Bu durumda şu ısınma sorunuyla alakalı ne yapabilirim?

Şimdiden teşekkürler.

burk

@Catharsis forumda sizin donanımınızla ilgili başlıklar var, onları incelediniz mi? Ayrıca o başlıklarda istenen uçbirim çıktılarını [code][/code] etiketi içinde buraya geçin lütfen.

buzmavisi

Yanlış hatırlamıyorsam intel ( http://intellinuxgraphics.org/ )  kendi desteğiyle yapılan driver'ı açık kaynaklı olarak zaten veriyor. Ve o sürücününde belli versiyonu (2.15 olacak normal depoda) hali hazırda kullandığın ubuntu sürümünde var.

Ayrıntıya girmeden basit giriş yapayım başka şeylerde var ama en basit örnek burdan başlayabiliriz.

Uçbirim önyükleyicisine geçtin.

sudo apt-get update
sudo apt-get install leafpad
sudo leafpad /etc/default/grub

çıkan pencerede
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" gibi bir satır olacak denden işaretlerinin arasına diğer kelimeyle birleştirmeden

i915.i915_enable_rc6=1 i915.lvds_downclock=1 drm.vblankoffdelay=1 yazılarını ekle yani
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash i915.i915_enable_rc6=1 i915.lvds_downclock=1 drm.vblankoffdelay=1"
böyle bir satır elde edeceksin dosya kaydet yapıp dosyayı kaydeder ve çıkarsın.

ardından uçbirim siyah ekranda
sudo update-grub2 yaptıktan sonra sistemini yeniden başlatabilirsin.

bu ayarlar intelin geniş bir yelpazesi için güç yönetimlerini devreye sokuyor. bazı sistemlerde sorun çıkardığı için normalde kapalı bende bir sıkıntı çıkarmadı. sıkıntı çıkarsa en son i915.i915_enable_rc6=1
satırını iptal edecek şekilde bazı seçenekleri çıkartırsın.

olaki ubuntuyu açılmaz hale getirirse kurtarma konsolundan düzeltmesi kolay.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mart 2012 - 01:37:16

gma X3100    965 çipsetindeki onboard ekran kartının adlandırılmasıymış. yani gma 965 şeklindede adlandırılabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mart 2012 - 01:43:58

ek olarak sistemin azami işlem yükünde ısınmaya dayanıklı tasarlanması gerekir. yani gpu ve cpunu özel yazılımla azami düzeyde zorlayacaksın ( laptoplarda soğutmalarıda birleşik oluyor genelde ) sorun çıkmayacak. doğrusu bu. bu tür durumlarda sistemin boşu boşuna fazla elektrik harcamasından rahatsız oluyorum.  cihazı fazla ısıtan bozan yazılım diye * bir şey yoktur fanı temizlenmesi gereken yada soğutma mekanizması varsa garanti kapsamında düzeltilmesi gereken cihaz vardır.

burk

@buzmavisi uçbirim çıktılarınızı [code][/code] etiketi içinde veriniz.

buzmavisi

Şimdi buldum kısayolunu o sırada bulamamıştım. Böyle çok daha şık duruyor. Teşekkürler.

Catharsis

Hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz yöntemi uyguladım. Pc'nin fanlarında belirgin bir şekilde rahatlama var. Yapmaya çalıştığımız da buydu sanırım. Sorunun çözülüp çözülmediğini de biraz kullandıktan sonra anlayabileceğim herhalde. Herhangi bir sorun olursa tekrardan başınızı ağrıtırım.

Tekrar teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mart 2012 - 17:21:14

Malesef sorun devam etmekte hocam. Yapabileceğim başka bir şey var mı acaba?

if

@Catharsis, sudo apt-get install cpufrequtils
sudo modprobe acpi-cpufreq
sudo modprobe cpufreq_ondemand
sudo  cpufreq-set -c 0 -g ondemand
deneyin.

lspci ne diyor?