Türkçe Archlinux (Gnome/XFCE)

Başlatan extremebrutal, 08 Ekim 2008 - 21:27:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

extremebrutal

Archlinux'da GNOME ve XFCE masaüstü ortamlarını Türkçe kullanabiliyor muyuz? Kullanabiliyorsak hangi paketleri yüklememiz gerekiyor?

erginemr

Bu benim de merak ettiğim bir soru. Arch kullanan arkadaşlar en doğru bilgiyi verecektir, ama korkarım yanıtı büyük ihtimalle hayır...

munirekinci

Xenophobia

Kullanılmaz olur mu hiç yahu, Türk'ün yapamayacağı şey mi var? :)

Çakar bir uyduruk dil pakedi kullanırsın.

İşte Türk bu'dur.

erginemr

Yani Arch depolarında Gnome Türkçe dil paketi var mı?   :o

munirekinci

O kısmını hiç bilmiyorum, ben de Türkçe olarak açmayı ilk kez az önce denedim. GDM'nin dil ayarlarında Türkçe ile İngilizce var, Türkçeyi seçip oturum açınca böyle oldu. Türkçe nasıl GDM nin dil seçeneklerine girdi bilmiyorum. Özel olarak dil paketlerini yüklediğimi hatırlamıyorum. Arch depolarında arama yapınca Gnome Türkçe paketlerini göremedim. Nasıl olduğu konusunda benim de pek fikrim yok kısacası. :)

extremebrutal

Bende gdm'nin seçeneklerinde sadece İngilizce var  :(
Ben de Archlinux depolarında arama yaptım ama Gnome/Xfce için Türkçe dil paketi bulamadım.

eren

Depoda Türkçe paketler yok. Münir sen bu işi gerçekten nasıl becerdin? Herhalde ekstra bir depo ekledin.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Xenophobia

Münir depo listesini döksün, sizdekiler ile karşılaştırın.

munirekinci

Türkiye'deki sunucu; [/etc/pacman.d/mirrolist]
Server = http://server.elsistech.com/archlinux/$repo/os/x86_64

Depolar; [/etc/pacman.conf]

[testing]
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[core]
# Add your preferred servers here, they will be used first

[extra]

[community]

+
AUR

Türkçeleşmesi konusunda şimdiye kadar hiç çaba göstermedim, zira yaklaşık 1 senedir İngilizce olarak kullanıyorum bu yüzden Türkçe olup olmamasınna dikkat etmemiştim. Dün bu yazıyıda görünce GDM menüsünden Türkçe'yi seçtim ve biraz şaşırdım doğrusu. :)

Arch kurduktan sonra yüklediğim programları ve yaptığım ayarlamaları yazayım, belki bu durum âlâkalı bir şey vardır. :)

zd1211, wpa_supplicant, netcfg2, xorg, nvidia, hwd, gnome-desktop, gnome-extra, openoffice-tr, deluge, xchat, exaile, consonance, pidgin, opera, compiz, gimp, inkscape, firefox, transmission, emesene, ccsm, keytouch, mplayer, xfce, smplayer, kaffeine, wicd, kde4-base, codecs.
Aklıma gelenler bunlar.

Ayrıca yaptığım ayarlamalardan bazıları;

/etc/locale.gen

en_US ISO-8859-1
en_US.UTF-8
tr_TR.UTF-8
tr_TR.ISO-8859-9

/etc/rc.conf
TIMEZONE="Europe/Istanbul"
KEYMAP="trq"

Bunlar içinden hangisinin Gnome'un Türkçe olmasına sebep olmuş olabileceğini bulmayı sizlere bırakıyorum. :D

extremebrutal

Gnome zaten Türkçe olarak geliyormuş Archlinux'da :)
Sadece locale.gen içerisindeki tr_TR.UTF-8 ve tr_TR.ISO-8859-9  in başındaki # işaretini kaldırmak yetiyormuş.

irc'de #archlinux.tr kanalındaki arkadaşlara buradan bir kere daha teşekkürler..