geany yardım menüsü sorunu

Başlatan ludwig9292, 06 Mayıs 2010 - 03:35:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ludwig9292

merhaba;
öncelikle konum yanlış yerdeyse yada daha önce açıldıysa (ki ben bulamadım) şimdiden özür dilerim.
C dili öğrenmeye başladım. ubuntuda GEANY kurdum burdan okuduğum tavsiyelerle, ve çok teşekkür ederim windowstaki editörden çok daha zevkli bunda çalışmak fakat;
kullanacağım terimin yada değişkenin hangi kütüphanede olduğunu bulmak windows üzerinde çok kolaydı yardım menüleri alenen açıkta oluyor.
GEANYde böyle bir yardım menüsü bulamıyorum, ayrıca kurulması gereken * bir şey mi acaba yada gözden mi kaçırıyorum?
yardımcı olursanız çok minnettar olurum..

heartsmagic

Öyle bir bölüm olmayabilir bile. Diğer taraftaki düzenleyici ya da "ide"nin sana sağladığı güzel bir özellik olabilir bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ludwig9292

kursa başladım daha yeni,
hocamız TC kullandırtıyor.

ben çok fazla editör kullanmadım ama bir help butonu var ve girdiğinizde fonksiyonlardan klavye yollarına kadar ayrıntılı bilgiler veriyor (fonk.nun hangi kütüphanede olduğuyla beraber)
maple falanda öyle
sanırım hazıra konmaya çalışıyorum ama çok zorlanırmışım gibi geliyor daha ilerde..

heartsmagic

Son tespitin doğru bence. Hani hazıra konmak bazen kötü olmuyor ancak en güzeli biraz araşrıtmayla yapmak bu işi. Daha iyi yerleşir.

ludwig9292

her ne kadar tavrım söylediğim gibi görünsede forumda kullanıcılar yeni başlayanlar için bu editörü öneriyor.
yeni başlayanlar için bu işleri dahada zorlaştırmaz mı?
program yazanlar işlerinin biraz kolaylaşmasını istemezler mi?
yada yardımcı bir menünün olmaması editörün eksikliği değilmidir?

heartsmagic

Öyledir belki, hatta olsa ne de güzel olur derim ben. Fakat öneriler yapılırken sanırım kütüphaneleri ve açıklamalarını kapsaması düşünülmüyordur.

sem

C öğrenirken, zaten belli başlı şeyleri öğretmeleri gerekiyor. Yazılarla ilgili yapılacak işlemler string.h, matematik ile ilgili olanlar math.h, temel I/O stdio.h içersinde bulunur gibi, aslında hangi fonksiyonun temel olarak nerde oldu belli oluyor. Ama daha sonra ayrıntı bir çalışma için, ne çalışacaksanız hangi konuda çalışma yapacaksanız, bilgisayarda yapabilme şansımız yoksa bile internette çok ufak bir araştırma ile bulabiliyoruz aslında...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Ozgurluk

Daha önce sorunum ile ilgili konu başlığı açıldı mı bilemiyorum? Doğrusu Geany ile ilgili açılan konu başlıkları içinde boğuldum. Bende yeni bir konu başlığı açmadan basit sorumu burada sorayım dedim. Sorum şu: Geany ile kod yazdıktan sonra; F8 ile derleme işlemi gayet başarılı. Sonra F5 ile çalıştırıyorum ve şöyle bir cevap alıyorum diyelim ki helloworld.c uzantılı bir dosyayı derledim, ve şimdi geldi sıra F5 ile çalıştır demeye... Çalıştırınca editör'den şöyle bir cevap alıyorum

"./geany_run_script.sh: 5: ./helloworld:not found"

Geany'de F8 ile Derlediğim dosyalarımı geany'de nasıl çalıştırabilirim?

Sorumu forumda eğer daha önce açılmış mı bilmiyorum? Açılmış olabilir düşüncesi ile gereksiz konu başlığı açmak istemediğim buradan yazayım dedim sorunumu. Geany ile ilgili baya bir başlık açılmış gibi geldi bana...

Sorunumu cevaplarsanız sevinirim...
Şimdiden Teşşekkürlerimle
Saygılar...

eribol

Geany ayarlarıyla hiç oynadınız mı? Ayrıca helloworld.c hangi dizindeyse terminalden o dizine gidip
Alıntı Yapls
komutunun çıktısını ekleyebilir misini?

Ozgurluk

Geany ayarları ile hiç oynamadım. Helloworld.c'yi geany altında oluşturdum. Geany'nin çalışıp çalışmıycağını anlamak için. Helloworld.c Home klasörümde kayıtlı. Derledikten sonra Helloworld.o uzantılı obje kodu üretiyor gene Home klasörümün altında. ls çıktısını genede yazayım buraya.

frankenstein@frankenstein-ARES:~$ ls
Belgeler               Genel    helloworld.c  Masaüstü  Resimler    Videolar
examples.desktop       hello.c  helloworld.o  Müziğim   Resimlerim  Vidyolarım
Firefox_wallpaper.png  hello.o  İndirilenler  Müzik     Şablonlar
frankenstein@frankenstein-ARES:~$

eribol

İnşa Et menüsünden İnşa Komutlarını Seç penceresini görebilme imkanı var mı acaba?

sem

Amaç kod oluşturulmuş fakat çalışan dosya gözükmüyor. Derleme yaptığınızdan emin olun...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Ozgurluk

Alıntı yapılan: sem0900 - 09 Nisan 2011 - 11:20:44
Amaç kod oluşturulmuş fakat çalışan dosya gözükmüyor. Derleme yaptığınızdan emin olun...

Evet obje kodunun oluşmuş olduğu gözüküyor. Derleme sırasında, geany'den derleme başarılı mesajını alıyorum.
"gcc -Wall -c "helloworld.c" (/home/frankenstein dizininde)
Derleme başarılı."

Programın yazdığı mesaj derleme sırasında böyle

@eribol İnşa Komutlarını Seç menüsünü gördüm. Galiba buradan düzelticez. Dediğiniz menüde ki komut çalıştırma ile ilgili ayarları içeren komut çalıştır, çalıştır kısımında şöyle bir komut girilmiş.

"./%e"

C ile iligli inşa Komutunu Seç Menüsünde ki diğer komutlar şöyle

Derle kısmında ki komut gcc -Wall -c "%f"
İnşaet kısmında ki komut gcc -Wall -o "%e" "%f"

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Nisan 2011 - 23:08:38

Eribol sağolasın. Basit bir sorunmuş yaşadığım sorun. Eskiden genellikle derle dedikten sonra programı çalıştırıyordu.
Çalıştır kısmına programı inşa etmesi için gcc -Wall -o "%e" "%f" deyimini ekledim sorun çözüldü. İlgilendikleri için @sem0900 ve eribol'a için teşşekkür ederim.
Saygılarımla...

Hatti

Alıntı Yapkullanacağım terimin yada değişkenin hangi kütüphanede olduğunu bulmak

http://www.acm.uiuc.edu/webmonkeys/book/c_guide/
http://www.elook.org/programming/c/