Ubuntu 13.10 da varsayılan ekran sunucusu artık "MİR"

Başlatan okan_668, 28 Haziran 2013 - 15:46:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

freeman

Alıntı yapılan: dewilmanAlıntı yapılan: KaganIsmail - 12 Temmuz 2013 - 19:49:35Peki Ubuntu 'nun ısınma sorununa çare olabilecek mi Mir?İnşallah @KaganIsmail, zira bu Mir denilen şey Ubuntu Phone larda da kullanılcak, kimse elinde tost makinası gibi bir telefon olmasını istemeyeceği için...
Hadi inşallah. Pencere açmadan Ubuntu 'yu kullanamıyorum. cayır cayır....
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Lock

Mir tam olarak ne zaman gelecek bir açıklama var mı veya demo olarak deneyebiliyormuyuz ?

monthy_python

darcany

verilen linkten mir yükledim.Fare işareti 2 adet oldu onu çözemedim.yardım lütfen.

Eludecraft

Her şey iyi güzel de; Xorg'dan "Mir"e geçişin sebebini hala çözemedim. Sırf ısındığı için mi? Yok, benim ki iyice karıştı.

monthy_python

@darcany bağlantıda bu hatadan bahsedilmiş zaten:
Alıntı YapRight now (due to a bug that is almost a feature;) you will recognize that Mir is running by having 2 mouse pointers (HW & SW mouse pointer)
dahası da varmış hatta:
Alıntı YapPlease be warned that while I tried to carefully document all necessary steps you might end up with a system that doesn't function as expected and which will require further intervention, a reinstall or might even suffer data loss (most likely during the OS reinstall;). Also, don't use Mir on a production or public system, as there is at least one security related bug.
(Bir tane de güvenlik açığı varmış)
https://bugs.launchpad.net/mir/+bug/1102756

Henüz resmen piyasaya çıkmış değil, bir çok böceği, hatası çıkar daha.
kararlı sürüm için biraz sabretmek lazım :)

darcany

Alıntı yapılan: darcany - 15 Temmuz 2013 - 16:29:33
verilen linkten mir yükledim.Fare işareti 2 adet oldu onu çözemedim.yardım lütfen.
Mir i  Nasıl kaldırabilirim?

monthy_python

darcany

heartsmagic

Alıntı yapılan: Eludecraft - 16 Temmuz 2013 - 01:23:02
Her şey iyi güzel de; Xorg'dan "Mir"e geçişin sebebini hala çözemedim. Sırf ısındığı için mi? Yok, benim ki iyice karıştı.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38302.msg473022#msg473022
Cevapta iki adet bağlantı var, teknik sebepleri görebilirsin.

Sırf ısınma için değil elbette. X çok eski bir yapıya sahip ve güncele uydurmak ne yazık ki mümkün değil. Sıfırdan bir şeyler yazmak daha kolaydır muhtemelen yazılımcılar için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Eludecraft

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Temmuz 2013 - 01:00:23
Alıntı yapılan: Eludecraft - 16 Temmuz 2013 - 01:23:02

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38302.msg473022#msg473022
Cevapta iki adet bağlantı var, teknik sebepleri görebilirsin.

Sırf ısınma için değil elbette. X çok eski bir yapıya sahip ve güncele uydurmak ne yazık ki mümkün değil. Sıfırdan bir şeyler yazmak daha kolaydır muhtemelen yazılımcılar için.

Cevap açıklayıcı geldi. Teşekkürler, X gerçekten bir bela ve en ufak şeyi değiştirdiğinde birden dağıtım uçacakmış hissine kapılıyorum. Mir güzel bir atılım, ancak Ubuntu kullanmayı pek sevmediğimden dolayı (Nedenini bende bilmiyorum. nedeni KDE olmalı.) pek Mir ile günlerimiz geçmeyecek. Ancak sevdiğim dağıtımlar olan Fedora ve Arch'ta kullanma şansım olursa çok sevinirim.

heartsmagic

Diğer dağıtımların kullanacağına dair bir bilgi yok şu anda. Zaten şu saatte olması da beklenemez, Mir henüz çok yeni. Diğer dağıtımların planında Wayland vardır muhtemelen. Mir'e ilk aşamada Ubuntu'dan başka geçen olur mu bilemiyorum. Zaman gösterir bunu. Mir çok başarılı olur ve beğenilirse neden olmasın. Ancak Wayland gelişiminin sonuna gelir ve o da başarılı olursa diğer dağıtımlar Mir'e hiç yönelmeyebilirler bile.

local1907

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Temmuz 2013 - 02:12:30
Diğer dağıtımların kullanacağına dair bir bilgi yok şu anda. Zaten şu saatte olması da beklenemez, Mir henüz çok yeni. Diğer dağıtımların planında Wayland vardır muhtemelen. Mir'e ilk aşamada Ubuntu'dan başka geçen olur mu bilemiyorum. Zaman gösterir bunu. Mir çok başarılı olur ve beğenilirse neden olmasın. Ancak Wayland gelişiminin sonuna gelir ve o da başarılı olursa diğer dağıtımlar Mir'e hiç yönelmeyebilirler bile.

Kubuntu olarak kurulum yapmış, sonrasında ubuntu desktop kullanan birisi olarak "/etc/init.d/kdm" kullanılan bir sisteme Xmir/mir yüklenebilir mi?

12.04 temel kurulumu olan bir sistemi 13.04'e yükselttim. 13.10'a geçsem XMir kurabilir miyim? Xmir kullanabilmek için KDE'yi kaldırmam mı gerekir? Nasıl yapılır ?   

siberoloji

OMG Ubuntunun bu adreste (http://www.omgubuntu.co.uk/2013/10/xmir-longer-default-supported-cards-13-10) yer alan haberine göre Ubuntu Touch üzerinde varsayılan olarak kurulu bulunan ve halen geliştirilmeye devam eden MIR, 13.10 Masaüstü versiyonunda da kullanılmaya başlanması planlandığı halde bunun ertelendiği bildiriliyor. Test amaçlı kullanmak isteyenler için paket depolarından yüklenebilir olmaya devam edecek.
@local1907
Bu demek oluyor ki geliştirilmeye devam ettiği için bir takım hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu hatalarla karşılaştığınızda da MIR konusunda tam tecrübe sahibi size yardımcı olabilecek birilerini bulmakta zorlanabilirsiniz.
Alıntı YapXmir kullanabilmek için KDE'yi kaldırmam mı gerekir? Nasıl yapılır ?
Bence denemek gerekli ancak dediğim gibi Test aşamasında. Her şey olabilir.

local1907

@siberoloji
Denemeyi çok isterim. 12.10 kullanırken kernel 3.8.4'u kurup, nvidia 319 güncellemesi yapıp hata almış bu hatayı ilk bildiren kişilerden birisiyim. nvidia 319 hala yeni kerneller ile uyumlu olmadığını biliyorum. Şu anda kernel 3.10 ile nvidia 325 kullanıyorum. raring(13.04)'e geçmeden de kullanıyordum. Ancak kernel yükseltmeleri sonucunda bazı programlar çalışmıyor! örnek olarak libreoffice açılıyor ama save etmek istediğinde kapanıyordu. Kullandığım kernel 13.10'a uygun olduğunu bildiğimden sistemi de yükseltmem gerektiğini anlayabiliyorum.

Hata almak güzeldir. Hata varsa gelişmede olacaktır. Önemli olan hataları bulup onları düzeltebilecek kişilere hataları bildirmektir.  işte bu noktada kdm kullanan birisi olarak Xmir kurabilir miyim onu düşünüyorum?

KDE destek vermesi de umurumda değil. 12.10 dan 13.04'e geçtiğimde ilk hata Xserver çalışmadı bende nvidia* ve  xserver*  olan tüm bileşenleri kaldırıp istediğim gibi olana kadar tek tek yükledim.

krwlng

Xmir test etmek icin Xubuntu kalip dosyasi hazirlanmis. denemek isteyen arkadaslar canli olarak veya kurulum yaparak deneyebilir. fakat sanal makine destegi olmadigini belirtmek isterim. bu mesaji Xmir ile calisan canli Xubuntu uzerinden yaziyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Anlaşılan Mir konusunda geride kalmışız :) Ne yazık ki sıkı takip edip haber yapamadık son aylarda. Son iletilere bakınca durum ortada aslında, 13.10 ile gelmeyecekmiş artık X/Mir ne yazık ki. Halbuki ben de bekleyenler arasındaydım.

@local1907, mesele KDE değil burada, dağıtımın kendisi. Kubuntu'da olmayacağı söyleniyordu ancak bunu söyleyenler o dağıtımı toparlayan kişilerdi. Bir şekilde Mir kurmak mümkün olursa çıkıp biri anlatacaktır. Fakat bütün olup bitene bakacak olursak çalışan sistemler üzerinde bu denemeleri yapmak pek akıllıca değil bence, kısacası gözden çıkartabileceğin sistemlerde deneme yapmalısın.

Ortalık şimdilik biraz toz duman, fakat her şeyin hızlıca ve düzgün bir şekilde gitmesi zaten beklenen bir şey değildi. Kolay değil, koskoca bir alt yapı değişecek. Yenisinin yazılması da esas zorluğun kendisi değil, görüldüğü üzere yeni ve eski donanımlara uyumluluk, sadece eski alt yapıya destek veren uygulamalar için bir katman sağlamak gibi yükümlülükleri var kodlayan insanların. Biraz zaman alacaktır bu iş.

local1907

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Ekim 2013 - 21:13:31
Anlaşılan Mir konusunda geride kalmışız :) Ne yazık ki sıkı takip edip haber yapamadık son aylarda. Son iletilere bakınca durum ortada aslında, 13.10 ile gelmeyecekmiş artık X/Mir ne yazık ki. Halbuki ben de bekleyenler arasındaydım.

@local1907, mesele KDE değil burada, dağıtımın kendisi. Kubuntu'da olmayacağı söyleniyordu ancak bunu söyleyenler o dağıtımı toparlayan kişilerdi. Bir şekilde Mir kurmak mümkün olursa çıkıp biri anlatacaktır.

https://wiki.kubuntu.org/Mir/Installing Kubuntu org anlatmış wiki olarak. Denesem mi acaba? :D

heartsmagic

Tamamen sana kalıyor bu olay, eğer sistem açılmazsa uğraşırım diyorsan, geri bildirim yapmak için bile deneyebilirsin. Göze alabiliyorsan sorun olmasını falan neden denemeyesin.

krwlng

Bu arada Ubuntu 13.10 için mir/xmir varsayılan olmaktan çıkarıldı, fakat el ile kurulum yapılıp denenebilir olarak depolarda bulunacak, yani Mir/Xmir büyük ihtimalle daha önce de dillendirildiği gibi 14.10 ile kullanılmaya başlanacak, tabi büyük bir aksilik olmazsa. İlgili sayfaya https://wiki.ubuntu.com/Mir/13.10/NoDefaultQ%26A bağlantısından ulaşılabilir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!