Compiz Aktifken Ekran Kenarlarının Pasifleşme Sorunu.

Başlatan krwlng, 16 Ocak 2011 - 23:02:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

krwlng

2.6.32.27 çekirdeğine geçmeden önce sistemim bazen giriş ekranından önce donuyordu, bu çekirdekle birlikte bu sorun ortadan kalktı fakat bu kez de, Compiz'i kapatmadığım taktirde ekran sağ, sol, üst ve alt sınırları işlem yapmıyor, yani firefox açıkken bakmadan fare imlecini kaydırma çubuğuna götürdüğüm vakit, kaydırma işlemini yapamıyorum, çünkü fare imlecini en sağa dayadığım için fare o alanda işlem yapmıyor, ancak compiz kapalıyken böyle bir durum söz konusu değil, son güncellemeden önce compiz açıkken de böyle bir sorun yoktu. Mesela alt paneli, otomatik gizle deyip gizlediğim vakit, paneli görmek için üzerine geldiğimde panel bu pasif bölümde kaldığı için panel fareyi algılamıyor ve gconf-editor ile paneli görünür yapmazsam kesinlikle açamıyorum. Bir çok yere baktım, işin açığı tam olarak nasıl arayacağımı da bilemedim, bir kaç şekilde hem forumda hem diğer sitelerde aradım fakat çözüm bulamadım. Bu durum hakkında fikir sahibi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Panel meselesini bilemiyorum da, kaydırma çubuğu bende de aynıymış. Yeni fark ettim orası ayrı bir konu. Ancak sanırım konu grafik kartlarından bağımsızdır, daha çok Compiz ile ilgili gibi duruyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

krwlng

Evet, aslında konu taşınabilir, tam olarak farklı ekran kartlarında nasıl sonuçlar verdiğini bilmediğim için suçu compiz'e atmak istemedim. Birkaç düzenleme ve deneme daha yapacağım, umarım çözüm olur, çünkü gerçekten bir süre sonra çok can sıkıcı bir durum halini alıyor.

badhero

Uzun süredir bununla uğraşıyorum. Rotate Cube ya da Wall Desktop eklentisi açık olduğu zaman böyle bir durum oluyor. Wall Desktop eklentisi aktifken ekranın dört kenarı, Rotate Cube eklentisi aktifken ise ekranın sağ ve sol kenarlarında durum söz konusu. Ubuntu ve Ubuntu tabanlı dağıtımlarda bunu yaşamadım, şu an Debian kullanıyorum ve bir türlü sorunu çözemedim.

Özellikle kaydırma çubuğunun kullanımında büyük bir sıkıntı oluyor. 0.9.2.1 sürümünü kurmanın çözüm olduğunu söyleyenler olmuş ama kesin çözüm olarak gösterilmemiş.

krwlng

Gözümü karartıp Gnome ayarlarını sıfırladım son çözüm yolu olarak ve sorun çözüldü, isterdim ki sorunun asıl kaynağını bulup çözelim ama artık dayanılmaz bir hal almaya başlamıştı. Konuya çözüldü etiketi ekliyorum fakat içim rahat değil, çünkü başka biri bu sorunu yaşadığı zaman burada çözüm yolu olarak ayarları sıfırlamayı görecek, bu beni biraz üzüyor. @badhero, söylediğin yöntemler bu rahatsızlığımı azalttı, ben deneyemedim fakat başkaları çözüm yolu olarak öncelikle olarak senin çözümlerini denemeli, teşekkürler.

badhero

Alıntı yapılan: krwlng - 18 Nisan 2011 - 21:14:07
Gözümü karartıp Gnome ayarlarını sıfırladım son çözüm yolu olarak ve sorun çözüldü, isterdim ki sorunun asıl kaynağını bulup çözelim ama artık dayanılmaz bir hal almaya başlamıştı. Konuya çözüldü etiketi ekliyorum fakat içim rahat değil, çünkü başka biri bu sorunu yaşadığı zaman burada çözüm yolu olarak ayarları sıfırlamayı görecek, bu beni biraz üzüyor. @badhero, söylediğin yöntemler bu rahatsızlığımı azalttı, ben deneyemedim fakat başkaları çözüm yolu olarak öncelikle olarak senin çözümlerini denemeli, teşekkürler.

Benim söylediklerim çözüm değil sorunun kaynağı sayılır aslında. Ubuntu tabanlı dağıtımlarda bu sorunu yaşamamış olmam ilginç. Oysa internetteki kayıtlara bakarsak en çok Ubuntu'da -en çok kullanılmasından dolayı olsa gerek- yaşanan bir sorun.

krwlng

Sorunun kaynağını bilmek en az çözüm kadar değerlidir, compiz son sürümünü denemek lazım, orada aynı sorun devam etmiyordur umarım.

badhero

Kilidi kaldıran yetkiliye teşekkür ederim. Umarım kendi çabalarıyla sorunu çözen veya yabancı bir kaynakta çözümü bulan arkadaşımız çözümü buradan bizimle paylaşır.

heartsmagic

Başlığa etiket atıldığı için kapatılmıştır konu sanırım. Açan benim ancak açık kalacaksa etiket kalsın mı kalmasın mı bunu karara bağlamamız lazım. Mesele biraz karışık olduğu için konunun ilgilendirdiği sizlerin karar vermesi daha güzel olur.

krwlng

İçime sinmeyerek başlığı etiketlemiştim çünkü sorunum derinlemesine olmasa da çözülmüştü fakat badhero sorunun derinine inmek istediği için devam etmeyi uygun görmüş, sizin için sorun yoksa ben severek etiketi kaldırdım, bu sorunun asıl çözümünü bulmak çok iyi olur.

heartsmagic

Tamamdır, bu durumda çözüm bekleyelim beraberce.