[Çözüldü] nsswitch.conf ne işe yarar

Başlatan yakusha, 09 Nisan 2014 - 04:39:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

İyi Günler

Şu adreste İnternet Bağlantısı Hızlandırmak bahsinde nsswitch.conf dosyasının editlenmesinden bahsedilmiş, lakin nsswitch.conf ne işe yarar ile ilgili türkçe bilgi bulamadım :(

http://getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/debian-ubuntu-ve-linux-mintte-internet-baglantisini-hizlandirma.html

Alıntı Yapİnternet bağlantısını hızlandırmak ve sayfa yükleme süresini optimize etmek için yapılabilecek basit bir işlem var. Bu, nsswitch.conf dosyasında yapılacak küçük bir değişiklikten ibaret. Bu işlemler, Debian Squeeze, Wheezy ve Jessie; Ubuntu 12.04, Ubuntu 13.10 ve Ubuntu 14.04; Linux Mint 16 için geçerlidir. Öncelikle bir terminal açmak gerekiyor elbette. Ardından Debian GNU/Linux kullanıcıları "su" komutuyla root olabilirler. Ubuntu ve Linux Mint kullanıcıları ise nsswitch.conf dosyasını root yetkileriyle açmak için "sudo gedit /etc/nsswitch.conf" ya da "sudo pluma /etc/nsswitch.conf" komutlarını kullanabilirler. Debian GNU/Linux kullanıcıları root olduktan sonra "gedit /etc/nsswitch.conf" koduyla ilgili dosyayı açabilirler.

Şimdi yapılması gereken nsswitch.conf dosyası içinde şu satırı bulmaktır:

hosts:          files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns mdns4

Hemen altına şu satırın eklenmesi gerekiyor:

hosts:          files dns

Şimdi dosyayı kaydedip kapatabilirsiniz.

Artık internet bağlantı hızınızda bir iyileşme görebileceksiniz. Ancak; bunun çok önemli bir gelişme olmasını da ummayın. Ayrıca bunu denemekle girdiğiniz riskin kendinize ait olduğunu da unutmayın.
Artık bu forumu kullanmıyor.

cagriemer

Bu degisiklik baglantiyi belki 50ms hizlandiriyordur ki hic sanmiyorum.

Sistemimizde avahi .local ile biten alanlari multicast DNS ile arar. mdns4_minimal [NOTFOUND=return] silindiginde bu alanlari da eger hosts dosyasinda bulamazsaniz isim sunuculara gonderirsiniz ki internette bulunan hicbir isim sunucu bu .local alanlara yanit vermez. Dolayisiyla bos yere hem isim sunucuyu mesgul etmis hem de ekstradan .local'leri cozmek icin beklemis olursunuz. Dolayisiyla silinmesini onermiyorum. Hatta .local icin baglantiyi yavaslatacagini iddia ediyorum. Bu yavaslik da ancak yukarida dedigim kadar hadi bilemedinizi 100-200ms olur.

yakusha

Teşekkürler Çağrı bey, yeni bir şey daha öğrenmiş olduk sayenizde.
Artık bu forumu kullanmıyor.