ATI driver yukledikten sonra acilista siyah ekran hatasi

Başlatan Cemre, 23 Eylül 2012 - 12:30:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cemre

Arkadaslar oncelikle su an live cd'den yaziyorum o yuzden Turkce karakter kullanamiyorum kusura bakmayin. Elementary OS Luna surumunu kullaniyorum. Ati driver'i sistemin kendi ontanimli yukledigini kaldirip amd'nin sitesinden kurdum ancak acilista siyah ekranda kaliyor direk. Bu yukledigim surucuyu nasil kaldirabilirim acaba. silent squash2i silerek baslattigimda `mmio address already in use` diye bir hata veriyor. Live CD'nin terminalinden kurulu olan sistem kismina gecmeyi denedim bu seferde permission denied dedi. Ne yapabilirim bu konuda, yeniden kurmak istemiyorum acikcasi. Tesekkurler.

decent

Sistemi açıp kurtarma kipine geçerek Root satırına düşeriz:

Öncelikle ve gerekiyorsa yazma izinleriyle kök bölümü yeniden bağla:

mount -rw -o remount /

ve aşağıdaki komutları yürüt:
amdconfig --initial -f
reboot

Cemre

amdconfig --initial -f

yazdigimda amdconfig: no supported adapter detected diyor. Olmayinca reboot yazarak yeniden baslattim sistemi "SP5100 TCO timer: mmio address 0xyyyyyyy already in use" yazisi geldi, kullanici adi ve sifremi isteyen bir konut istemi gibi bir sayfaya gecti. Yazip girince devaminda ne yapacagimi bilmedigim icin birsey yapamadim.

decent

Cemre

Bilgisayarlar acil bir işim vardı, yeniden yüklemek durumunda kaldım işletim sistemini. ATI'nin sitesinden proprietory sürücüsünü indirip kurmuşum sorun çıkaran oymuş sanırım. Yalnız şimdi yeniden kurunca Youtube'da video açtığımda işlemci kullanımı %95'lere çıkıyor ve donarak ilerliyor video. Ekran kartı sürücüsüyle mi alakalı bu da acaba?

ATI Radeon HD4250 ekran kartım.

Düzenleme: Üşenmedim bir daha format attım. :D Şu an videolarda donma yok ama driver işareti gözüküyor ekranın üst kısmında. (Gerçi hala 1080p ve 720p Youtube videolarında tam ekranda donarak oynatıyor.) Büyük ihtimalle ekran kartınınkiler. Kurunca bilgisayar sapıtıyor böyle gideceğim bakalım şimdilik. Sürümün Unstable olmasından kaynaklı bir sorun sanırım.

decent

Aşağıdaki bağlantıda verilen bilgilere göre Radeon 2x, 3x, ve 4x serileri Ati Catalyst sürücüsünün yeni sürümleri tarafından desteklenmiyor.

Older RadeonHD (Catalyst <= 12.4 & Open Source)

Cemre

12.4 sürümü destekliyormuş en son benim kartımı ben 12.6 sürümünü yüklemiştim bu yüzden oldu sanırım. 12.4'ü terminalden yüklemek gerekiyor anladığım kadarıyla, değil mi?

Düzenleme: 12.4'ü yükledikten sonra videolarda yine donmalar başladı ve de bilgisayarda takılmalar oluyor.
Düzenleme 2: 12.4'ü silince videolardaki donmalar ve bilgisayarın takılması gitti, böyle kullanacağım sanırım işletim sisteminin kararlı sürümü çıkana kadar. Teşekkürler yardım için. :)