Ubuntu 14.04 LTS Dns Ayarı

Başlatan adrenator, 02 Haziran 2014 - 13:19:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adrenator

Arkadaşlar Merhaba..

Ubuntu 14.04 LTS yükledim ama DNS ayarını yapamadım.
Diğer sürümlerde DNS ayarlama konusunda sorun yaşamamıştım.
Sağ üst köşedeki internet sembolüne sağ tıklayıp, "IPv4 Setting" kısmına sunucu adresini yazdığımda ayarlanmış olurdu genelde ama bu sürümde kabul etmiyor.  Yabancı Ubuntu forumlarında konuyu çok araştırdım, söylenenleri yaptım, ama yine olmadı. "resolv.conf" dosyasının editlenmesi gerektiğini yazmışlar ama bu dosya değişikliği kabul etmiyor. Bir şekilde yazılanlara göre değişiklik yapmayı başardım ama yine DNS ayarı kabul görmedi.

Bu ayarı komplike olmayacak şekilde anlabilecek biri var mıdır lütfen? :)

Acemiliğimi af buyrun. Çok uzun zaman sonra tekrardan geldim Ubuntu'ya. Daha doğrusu eve internet bağlatıp bağlatmaz Ubuntu kurdum.
İnternet = Ubuntu :)

if

@adrenator, Ağ Yöneticisindeki DNS ayarlarından "Sadece elle belirtilmiş" olanı seçiyorsunuz değil mi?

adrenator

Evet sadece elle belirtilmiş olanı. Dediğim gibi daha önce DNS ayarını diğer sürümlerde yapıyordum. Ubuntu forumlarında 14.04 için DNS ayarını hep terminalden komutla yapmışlar. Bu sürümde sanırım sadece komutla yapılabiliyor. Ben yapamadım ama.

bytan

Eğer komutla yapmayı sorun yapmıyorsan basitçe;

gksu gedit /etc/dhcp/dhclient.conf

ile dosyayı açıp

#prepend domain-name-servers 127.0.0.1;

satırını aşağıdaki gibi düzenleyip kaydet:

prepend domain-name-servers 8.8.8.8;

Tüm işlem bu kadar. Gerekirse tarayıcı çerezlerini temizleyebilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

D@bbe

niye routerdan dns ayarlamıyorsunuz?

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

heartsmagic

Alıntı yapılan: adrenator - 02 Haziran 2014 - 13:19:47
"resolv.conf" dosyasının editlenmesi gerektiğini yazmışlar ama bu dosya değişikliği kabul etmiyor.

Uzunca bir süredir o yoldaki dosya gerçek bir dosya değil zaten, sembolik bağ. Halletmenin bir yolu var, eğer @bytan'ın önerisi iş görmezse o yolu deneriz. Ben uzunca bir süredir resolv.conf ile görüyorum işimi. Fakat 14.04 için ağ yöneticisinden bunun yapılamıyor oluşu büyük bir eksiklik. DNS değişimi için uçbirime veya dosya değişikliğine gidilmemesi gerekiyor artık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bashfulfish

ağ yöneticisinden de oluyor..şöyle ki:
ağ simgesine tıklayın, bağlantıları düzenleye tıklayın, ağ bağlantılarından bağlandığınız ağı seçin ve düzenleye tıklayın, açılan pencerede IPv4 Ayarlarını seçin, altta yöntem kısmında Sadece otomatik(DHPC) adresleri seçin, şimdi aşağıdan dns sunucuları kısmına gelin..Ben comodo dns kullanıyorum..siz istediğinizi girebilirsiniz..şu şekilde giriyoruz..8.26.56.26,8.20.247.20 deyip kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın..

dogon

afedersiniz her iki yöntemle de dns değiştirdikten sonra ilk başta herşey yolunda gidiyor ancak ubuntuyu yeniden başlattıktan sonra üçüncül dns diye bir şey çıkarıyor karşıma o da tekrar varsayılan dns olan 192.168.2.1 oluyor dolayısıyla sansür tekrar başlıyor. Bunu nasıl çözebiliriz ?

D@bbe

Alıntı yapılan: dogon - 17 Kasım 2014 - 01:42:02
afedersiniz her iki yöntemle de dns değiştirdikten sonra ilk başta * her şey yolunda gidiyor ancak ubuntuyu yeniden başlattıktan sonra üçüncül dns diye bir şey çıkarıyor karşıma o da tekrar varsayılan dns olan 192.168.2.1 oluyor dolayısıyla sansür tekrar başlıyor. Bunu nasıl çözebiliriz ?
o durumda modemden dns ayarlayacaksın... marka model ne?

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

heartsmagic

Alıntı yapılan: dogon - 17 Kasım 2014 - 01:42:02
afedersiniz her iki yöntemle de dns değiştirdikten sonra ilk başta * her şey yolunda gidiyor ancak ubuntuyu yeniden başlattıktan sonra üçüncül dns diye bir şey çıkarıyor karşıma o da tekrar varsayılan dns olan 192.168.2.1 oluyor dolayısıyla sansür tekrar başlıyor. Bunu nasıl çözebiliriz ?

interfaces dosyası üzerinden yapalım, şu an ben bu şekilde kullanıyorum ve sıkıntı olmuyor. Ağ Yöneticisi sıkıntı yapıyor gibi, bir iki şikayet gördüm bu konuda. resolv.conf yöntemini artık önermiyorum zaten.

sudo -H gedit /etc/network/interfaces

ile açacağın dosyanın en alt satırına şu şekilde işleme yapılabilirsin.
dns-nameservers 77.88.8.8 77.88.8.1
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.