KDE 4.6 Kararlı Sürüm Duyuruldu

Başlatan stratovarius, 27 Ocak 2011 - 10:45:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stratovarius

Kde'nin yeni sürümü dün görücüye çıktı.

Plasma ayarlarları, masaüstü efektleri , güç yönetimi ve gtk gibi bir çok değişiklik ve özelleştirme ile geliyor.

Kendi denememde fark ettiğim bir kaç yeri eklim ;

Haberin ingilizce kaynağı ve özellikler ;

http://www.kde.org/announcements/4.6/

Kubuntu 10.10 kullananlar yükseltmek için ;

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

Şu an için Türkçe dil desteği yetersiz durumda , kullanacak veya yükseltecek olan arkadaşlar buna dikkat etsinler. Bir çok yeni özellik eklendiği için kararsızlıkta söz konusu olabilir.

Çeviri ekibinin işi artacak gibi , kolay gelsin şimdiden.

Yiğit Ateş

Sonunda Udev'e geçebilmişler. Arch depolarına girmiş bile :)

reis33

Pardus 2011 bakalım ne zaman güncelleyecek ?

Ben bu arada Maverick ile bir gözatayım.

Haber için teşekkürler.

stratovarius

Pardus 2011 için büyük ihtimalle ilk olarak testing deposuna giricektir, şuradan takip edebilirsiniz.

http://packages.pardus.org.tr/pardus...esting/x86_64/
http://packages.pardus.org.tr/pardus/2011/testing/i686/

Testing deposuna girince, testing deposunu ekleyip güncellersiniz.

gokhanyildiz

Şimdi güncelleme yaptım. Bende gözle görülür bir hızlanma oldu. Zaten hızlıydı şimdi uçuyor diyebilirim :)

reis33

Yeni sürümü yükledim.
Dolphin yine aynı Dolphin...
Sorunu yine "Masaüstü Araması>Nepomuk Semantik Masaüstünü Etkinleştir" seçeneğinin işaretini kaldırarak çözdüm.

hasansahin

Alıntı yapılan: reis33 - 27 Ocak 2011 - 14:31:19
Yeni sürümü yükledim.
Dolphin yine aynı Dolphin...
Sorunu yine "Masaüstü Araması>Nepomuk Semantik Masaüstünü Etkinleştir" seçeneğinin işaretini kaldırarak çözdüm.

Hangi sorunu?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

reis33

stratovarius

Dolphin değilde nepomuk servisi sorunu demek daha doğru olur. Şonuçta nepomuk kaynaklı bir sorun bu.

eribol

Ben de buna kendi görüşümü söyleyeyim. Nepomuk sorunu demekte aslında yanlış, çünkü bir sorundan ziyade ilk açılışta nepomuk'un sisteme yüklenmesi durumu ve dolphin'in de bundan kaynaklı ilk açılış problemi var.

ufuk_k

Ben de denemek için backports deposunu ekleyip yükselttim, ancak Power Profiles kısmı yine bomboş. Menüde ve seçeneklerde değişiklikler olmuş ama öntanımlı olarak 2 profil bile gelmemesi can sıkıcı (elle ekleyeceğiz gibi). Yine öntanımlı gelen workspace teması Air kötü görünüyor şu an, panel fontları silik, dijital saat epey bir silik. İlk bakışta söylenen şeyler bunlar tabii.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

stratovarius

Dgital saat için gölge efekti eklenmiş oda silik durmasına neden oluyor, onu kapatırsanız daha düzgün gözükmekte.

Yiğit Ateş

Benim en beğendiğim özelliği öntanımlı duvarkağıdı oldu :P Gerçekten çok hoş. Merak edenler buradan bakabilir.

reis33

Alıntı yapılan: eribol - 27 Ocak 2011 - 17:26:29
Ben de buna kendi görüşümü söyleyeyim. Nepomuk sorunu demekte aslında yanlış, çünkü bir sorundan ziyade ilk açılışta nepomuk'un sisteme yüklenmesi durumu ve dolphin'in de bundan kaynaklı ilk açılış problemi var.
Nepomuk... servisi açık.
O sorun da tarihe karıştı.

Dolphin sistem açılışından 15-20 sn. sonra açılırsa hızlıca açılıyor çünkü..

eribol

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 28 Ocak 2011 - 18:40:01
Benim en beğendiğim özelliği öntanımlı duvarkağıdı oldu :P Gerçekten çok hoş. Merak edenler buradan bakabilir.
Çok beğenilmiş olacak ki kubuntu zahmet edip değiştirmemiş, varsayılan olarak kullanıyor(du).

stratovarius

Gerçekten duvar kağıdı olsun, giriş ekranı olsun 4.6 çok hoş olmuş. Normalde giriş ekranı temasını hep değiştiririrm, 4.6 ya yükseltince ön tanımlı yaptım direkt.

travego0403

Ubuntu üzerinden deneme şansımız varmı.Varsa nasıl deneyebiliriz.

Belki çok kolaydır ama bilmeyince zor işte. :) Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp!  ;)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

eribol

Kısaca sudo apt-get install kubuntu-desktopAma tüm kde bileşenleri yüklenir bu durumda. Sistem kubuntu olur.

travego0403

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip diye uyarı veriyor. Daha depoya eklenmediği anlamına mı geliyor?

confickerbelasi

ubuntunu bozmaya değmez riskli bir işlem gibi.

travego0403

confickerbelasi

ancak pardus ile güzel olur gerçi benimki bazen kendinden geçiyor 64bt. 2011'i 1,5Gb olan pc'ye kurmamdan kaynaklanıyor 10-15 sekme chromium açıkken  oluyor aynı şartlarda ubuntu10.10 amd64 teklemiyor.

rutku

Qt 4.7 ile gelen yeni bir özellik var. Qt Desinger ile oluşturulan tasarımlar artık xml değil tabanlı olarak değil, C++ koduna dönüştürülerek derleniyor. Kde bu sürümde bunu kullandığı için hız farkı belli oluyor.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

bekiraslan

4.6 kullanan arkadaşlar,
4.5.5 den farkları var mı?
stabil mi çalışıyor belirtebilir misiniz?

kalkan1973

Şu an yükseltme yapıyorum. İnşaallah bitince ekran görüntüleri ve çalışmasına ait bilgiler verecem...
Evde İşte her yerde Linux