Gnome / Nautilus için bazı ipuçları ve kısayollar

Başlatan jayw, 19 Ekim 2010 - 20:35:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jayw

Dosyaları farenin orta tuşu ile bir yere sürükleyip bıraktığımızda taşı, kopyala, kısayol oluştur gibi işlemleri içeren bir menü açılır. Windows'ta sağ tuş ile taşınınca çıkan menü.

Normalde herhangi bir pencereyi taşımak için pencerenin başlık çubuğuna sol fare tuşu basılı tutulması ve taşınması gerekir. Bu işlemin mümkün olmadığı durumlarda ya da başlık çubuğunu seçmekle vakit kaybetmemek için pencerenin herhangi bir yerinde "Alt + Sol Fare Tuşu" ile taşıma işlemi yapılabilir.

Bir üstteki ipucuna benzer şekilde bir pencerenin boyutunu değiştirmek için pencerenin kenarlarında ya da köşelerinde sol fare tuşunu basılı tutmak ve sürüklemek gerekir. Bu işlem yerine daha pratik olarak; pencerenin yeniden boyutlandırılmak istenilen kısmına yakın bir konuma gelinir ve "Alt + Orta Fare Tuşu" kullanılarak pencere kolayca boyutlandırılabilir.

Pencerenin herhangi bir yerinde Alt tuşu ile beraber farenin sağ tuşuna basıldığında Pencere Menüsü (pencerenin sol üst köşesine tıklandığında gelen menü) açılır.

Nautilus açıkken F3 tuşuna basmak pencereyi çift panele çevirecektir. Tekrar eski hale getirmek için yeniden F3'e basmak yeterli olacaktır.

Ozmo

bir dosyamız olsun içinde *.bin *.deb *.txt *.cpp *.py olsun diyelim biz py uzantılı dosyaları seçmek istiyoruz diyelim ctrl+s tuşuna basıp *.py yazmamız yeterli py uzantılı dosyaları seçecektir...

ytgn

Alıntı yapılan: jayw - 19 Ekim 2010 - 20:35:13
...
Nautilus açıkken F3 tuşuna basmak pencereyi çift panele çevirecektir. Tekrar eski hale getirmek için yeniden F3'e basmak yeterli olacaktır.

Ben bunu nasıl becerdim diye merak ediyordum. Demek ki nautilus o şekle girince kazayla F3 e basmışım :))

Alıntı yapılan: Ozmo - 19 Ekim 2010 - 23:17:28
bir dosyamız olsun içinde *.bin *.deb *.txt *.cpp *.py olsun diyelim biz py uzantılı dosyaları seçmek istiyoruz diyelim ctrl+s tuşuna basıp *.py yazmamız yeterli py uzantılı dosyaları seçecektir...

Eşleşen öğreleri seçme kısayolu da güzelmiş. Aslında bunlar hep Nautilus menüsü içinde var da, keşfetmek işimize gelmiyor ;)
Gelecek için ubuntu ile yeni bir adım..

GNUbuntu

Teşekkürler @jayw. Alt + sol tuş ile pencere taşımayı biliyordum sadece. Nadiren de olsa pencere çubuğu görünmediğinde işime yarıyor.
İlk ipucu çok iyiymiş. Gnome'un böyle bir özelliği varmış da haberim yok :o. KDE masaüstünde dosyayı normal taşırken çıkıyor bu seçenekler. Açıkçası ben istediğimde, orta tuşa basarak olması çok daha kullanışlı; gerçekten işime yarıyacak bu. Pencere büyütme ise, bir türlü köşesi yakalanamayan, yaramaz pencereler için birebirmiş :)
Önce Saygı...

hitokiri

bi de bi dosyayı yeniden adlandırmak için F2 kısayol tuşu zamanında epey aramıştım yazayım buraya unuturum falan yine :)

setare

Alıntı YapPencerenin herhangi bir yerinde Alt tuşu ile beraber farenin sağ tuşuna basıldığında Pencere Menüsü (pencerenin sol üst köşesine tıklandığında gelen menü) açılır.
Bu compizin bir özelliği galiba

herace

Paylaşım için teşekkür ederim; yeni şeyler öğrendim.

setare

Alıntı yapılan: setare - 20 Ekim 2010 - 01:26:11
Alıntı YapPencerenin herhangi bir yerinde Alt tuşu ile beraber farenin sağ tuşuna basıldığında Pencere Menüsü (pencerenin sol üst köşesine tıklandığında gelen menü) açılır.
Bu compizin bir özelliği galiba
Compiz açık veya kapalı olsun bu özellik çalışıyor ve Gnome'a aitmiş :)