[K,X,L] Ubuntu, Türevleri Ve Diğer Dağıtımlara Ait Masaüstü Ekran Görüntüleriniz

Başlatan Ubuntu, 22 Şubat 2008 - 23:36:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 71 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalkan1973

Debian 6.0 ilk deneyimler.
Evde İşte her yerde Linux

decent

özgürubuntu

@Mustafa Kalkan, nasıl Debian'dan memnun musun? Farkı nedir Ubuntu'dan? Özgür yazılım konusunda daha hassas sanırım Debian, öyle mi? Bir arkadaşım sırf bu nedenle Debian kullandığını söylüyorda :)

cumali

@decent,çok hoş ve sade bir masaüstü olmuş güle güle kullanın.Arka planı paylaşabilirmiyiz acaba? Birde paket yöneticisi dikkatimi çekti.Entropy paket yönetim sisteminden memnun kalmamışa benziyorsunuz.

decent

Alıntı yapılan: cumali - 20 Nisan 2011 - 11:16:43
@decent,çok hoş ve sade bir masaüstü olmuş güle güle kullanın.Arka planı paylaşabilirmiyiz acaba? Birde paket yöneticisi dikkatimi çekti.Entropy paket yönetim sisteminden memnun kalmamışa benziyorsunuz.
Buyrun:
http://www.hizliupload.com/img/10949239589879126730.jpg

Haklısın, Entropy eski hızında değil..
Sabayon şimdilik rafta, onun yerine az önce Squeeze yükledim.

özgürubuntu

Planet Earth
elementaryOS Jupiter

İmzamda bulunan Global Disaster bloğunun twitter adresi hizmete geçmiştir arkadaşlar :)

cumali

Teşekkür ederim @decent,isabetli bir karar vermişsiniz.Şu entropy kendini düzeltinceye kadar mola vermeli.Sık ve uzun boyutlu güncellemeler neysede ağır işleyişi sıkıcı.

GAREZ

decent

@GAREZ,
Resmi göremedim, bağlantıdan takip edebildim sadece.
Farklı bir siteye de yükleyebilirsin.

decent

sema

:)

Ya iki tane resim ekledim yanlışlıkla :P Neyse..

[eklenti yönetici tarafından silindi]
susema

GAREZ

picasaweb dışında yükleyebileceğim yer yok... belki buradaki ek seçenekler olabilir...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

kalkan1973

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 20 Nisan 2011 - 08:56:32
@Mustafa Kalkan, nasıl Debian'dan memnun musun? Farkı nedir Ubuntu'dan? Özgür yazılım konusunda daha hassas sanırım Debian, öyle mi? Bir arkadaşım sırf bu nedenle Debian kullandığını söylüyorda :)

Evet çok memnunum. Ben zor olanı başarmayı seviyorum. Sanki UBUNTU dan daha stabil ve kararlı geldi bana. UBUNTU da olan bazı extra efekt ve özellikler olmayabilir ama şahsen ben DEBİAN'ı daha profesyonel buluyorum. Bazı yükleme ve ayarlamalar çok emek isteyebilir. Ama insan deneye deneye öğreniyor. Mesela çoğu işlemi root olup konsoldan yapıyorum. Böylece LİNUX işletim sisteminin mantığını daha hızlı anlama ve öğrenme imkanı buluyorum. Öyle SYNAPTİC ve YAZILIM MERKEZİ'nden aratıp hop üstüne tıklayarak kurmaktan sa konsoldan komut verip aşam aşama yapılan işlemleri görüp temelini kavramak daha zevkli...

Ben UBUNTU dan UNİTY masaüstüne geçtiği ve bana kullanması çok ters geldiği için vazgeçtim. 

heartsmagic

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 21 Nisan 2011 - 15:13:02
Evet çok memnunum. Ben zor olanı başarmayı seviyorum. Sanki UBUNTU dan daha stabil ve kararlı geldi bana. UBUNTU da olan bazı extra efekt ve özellikler olmayabilir ama şahsen ben DEBİAN'ı daha profesyonel buluyorum. Bazı yükleme ve ayarlamalar çok emek isteyebilir. Ama insan deneye deneye öğreniyor. Mesela çoğu işlemi root olup konsoldan yapıyorum. Böylece LİNUX işletim sisteminin mantığını daha hızlı anlama ve öğrenme imkanı buluyorum. Öyle SYNAPTİC ve YAZILIM MERKEZİ'nden aratıp hop üstüne tıklayarak kurmaktan sa konsoldan komut verip aşam aşama yapılan işlemleri görüp temelini kavramak daha zevkli...

Ben UBUNTU dan UNİTY masaüstüne geçtiği ve bana kullanması çok ters geldiği için vazgeçtim.

@Mustafa Kalkan, yanlış anlama ancak klasik "Zor (zor sanılan) dağıtımı kullanıyorum, bu yüzden işi öğreniyorum, hatta onu çok seviyorum, profesyonel buluyorum" hastalığına yakalanan arkadaşlar arasına katılmışsın sen de.

1. Debian "daha stabil ve kararlı geldi bana" demişsin, fakat önceki iletilerinde KDE kurmaya çalışırken tüm Gnome paketlerinin kaldırıldığını söylemişsin.
Buradan yorum yaparsak.
a. Ya Debian feci anlamda kararsız.
b. Sen bir hata yapmışsın.

Genelde tüm dağıtımlar için sorun kişide biter. Bu sorunlar yüzündense dağıtımlar kararsız olur. Kısacası sen ne kadar biliyorsan, dağıtımın o kadar kararlı olacaktır.

2. Ubuntu'da kimse bizleri Synaptic'e zorlamıyor ki? Hoplamaya da gerek yok yani. Ben Synaptic'i açtığımı hatırlamıyorum örneğin. Uçbirim aynı uçbirim değil mi Ubuntu'da? Neden bu kadar sınırlarsınız kendinizi...

Kişisel olarak algılama lütfen yazdıklarımı. Ara ara böyle düzeltmeler yapmak zorunda kalıyoruz forumda. Sonra bu işi hiç bilmeyen, olayların içinde olmayan biri Debian'ı başka, Ubuntu'yu başka şekilde anlayacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kalkan1973

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Nisan 2011 - 15:28:08
Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 21 Nisan 2011 - 15:13:02

@Mustafa Kalkan, yanlış anlama ancak klasik "Zor (zor sanılan) dağıtımı kullanıyorum, bu yüzden işi öğreniyorum, hatta onu çok seviyorum, profesyonel buluyorum" hastalığına yakalanan arkadaşlar arasına katılmışsın sen de.

1. Debian "daha stabil ve kararlı geldi bana" demişsin, fakat önceki iletilerinde KDE kurmaya çalışırken tüm Gnome paketlerinin kaldırıldığını söylemişsin.
Buradan yorum yaparsak.
a. Ya Debian feci anlamda kararsız.
b. Sen bir hata yapmışsın.

Genelde tüm dağıtımlar için sorun kişide biter. Bu sorunlar yüzündense dağıtımlar kararsız olur. Kısacası sen ne kadar biliyorsan, dağıtımın o kadar kararlı olacaktır.

2. Ubuntu'da kimse bizleri Synaptic'e zorlamıyor ki? Hoplamaya da gerek yok yani. Ben Synaptic'i açtığımı hatırlamıyorum örneğin. Uçbirim aynı uçbirim değil mi Ubuntu'da? Neden bu kadar sınırlarsınız kendinizi...

Kişisel olarak algılama lütfen yazdıklarımı. Ara ara böyle düzeltmeler yapmak zorunda kalıyoruz forumda. Sonra bu işi hiç bilmeyen, olayların içinde olmayan biri Debian'ı başka, Ubuntu'yu başka şekilde anlayacaktır.

Teşekkür ederim güzel bir düzeltme olmuş... Aynen dediğiniz gibi kararlılık kişide bitiyor. Yukarıda özgürubuntu'nun  sorusuna cevap olarak kişisel kanaatlerimi yazdım. Evet yaptığım hatalar yüzünden 5 kez sistemi çökerttim. Ben 1993 den beri aktif bilgisayar kullanıcısıyım. 18 yıldır neredeyse iç organlarına varana kadar ezberledim. :) UBUNTU bana kullanım ve ayarlaması çok kolay gelen bir sistem. DEBİAN da biraz zorlandım ilk başta. Ama şimdi baya ilerleme kaydettim.

Yukarıda yazdığım tamamen kişisel kanaatim.Ve özgürubuntu kardeşimize sorusuna karşılık verdiğim cevaptır.

Ayrıca şunu da itiraf etmeden geçmeyecem. UBUNTU Türkiye kadar birbirine destek olan ekip arkadaşlığı yapan yardım edip çözümler üreten topluluk da yok... 

Bir de synaptic ve yazılım merkezi hakkındaki düşüncelerim GENEL yani UBUNTU ile ilgili değil. Ben sadece UBUNTU 11.04 de UNİTY masaüstünü ön tanımlı olarak görünce ve kullanımı kendime göre ters gelince ve bir de başka sistemleri de denemek ve öğrenmek açısından DEBİAN'ı tercih ettim. Bu da UBUNTU yu kötülemek değil. Tercih meselesi...

Ayrıca SABAYON ve FEDORAYI da gözüme kestiriyorum. Maksat temelini mantığını öğrenmek.  İnşaallah akıcı bir şekilde anlaşılır yazmışımdır.

heartsmagic

@Mustafa Kalkan, dağıtım değiştirmek gayet doğal bir tercih, Ubuntu'da beğenmediğin bir şey olmuştur, ki burada Unity olmuş, bir başka dağıtıma geçmek istemişsin. Benim söylemek istediğim "Neden dağıtım değiştiriyorsun ki Ubuntu varken" değil zaten. Bunu yaparken nedenlerin arasına "Şu anki dağıtımım çok uzman ve çok kararlı" diye ekleme yapılması. Uzman olan kişidir, dağıtım değil söylemek istediğim bu. Bir dağıtımın kolay olması ise çok sorun olmamalı bence. Bir taraftan "Linux dağıtımları daha kullanıcı dostu olmalı" derken diğer taraftan kolay olduğu için terk edilmesi bana komik geliyor :)

Saavedro

kalkan1973

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Nisan 2011 - 23:22:21
@Mustafa Kalkan, dağıtım değiştirmek gayet doğal bir tercih, Ubuntu'da beğenmediğin bir şey olmuştur, ki burada Unity olmuş, bir başka dağıtıma geçmek istemişsin. Benim söylemek istediğim "Neden dağıtım değiştiriyorsun ki Ubuntu varken" değil zaten. Bunu yaparken nedenlerin arasına "Şu anki dağıtımım çok uzman ve çok kararlı" diye ekleme yapılması. Uzman olan kişidir, dağıtım değil söylemek istediğim bu. Bir dağıtımın kolay olması ise çok sorun olmamalı bence. Bir taraftan "Linux dağıtımları daha kullanıcı dostu olmalı" derken diğer taraftan kolay olduğu için terk edilmesi bana komik geliyor :)

İşte bazen fikirlerimizi belirtirken tam anlaşılır ya da gerektiği şekilde yazmakta inan yetersiz kaldığım oluyor. Kusura bakma bu bir. İkincisi ben çabuk sıkılan ve sürekli değişim peşinde koşan macerayı seven zoru başarmayı arzulayan hani bazen derler ya ayran gönüllü bir insanım :) Ubuntu Linux da çok yolmama sebep olan bir dağıtım. 3 yıldır da severek kullandığım işyerime de taşıdığım bir dağıtım. Ki hala var. Bazen işyerimdeki arkadaşlar bakarlar ' bu ne yaaa' derler. Hatta bi arkadaşımın evdeki bilgisayarına kurdum. Kullanamamışlar bilgisayarcı çağırmışlar adam da şaşırmış 'BUNU KİM KURDU? demiş. Burada önemli olan Linux'u değişik seçenekleriyle çevremize tantmak. Ben DEBİAN kullanıyorum ama benim bilgisayarın başına oturan apışıp kalıyo :) Zor geliyo millete. Bu sebeple hep etrafımdaki insanlara UBUNTU öneriyorum.Hakikaten kullanıcı dostu olduğu ve geniş depoları nedeniyle...Ama ben ara ara değişim peşinde koşuyorum.İşte benim amacım hazır önümüze Linux gibi bir sofra kurulmuşken her tabaktan yemek :)

heartsmagic

@Mustafa Kalkan, evet meselelerin dile getirilişi çok önemli. Benim de çıkış noktam buydu zaten itirazımda.

özgürubuntu

Elementary OS ikinci sürümünde GTK temasında pencere düğmelerinde bir değişikliğe gidiyor. Bunu bzr üzerinden test edebilirsiniz ;
bzr get lp:egtk
öncesinde kurulu değilse bzr kurmanız gerekecek ;
sudo apt-get install bzr
Daniel P.Fore'den alınan bilgiye göre küçült (minimize) butonu kaldırılacak ve yeni büyüt (maximize) butonu sağa taşınacak. Küçült butonu yoksa nasıl pencereyi küçülteceğiz diyorsanız, docky'de işlem yaptığınız pencerenin ikonuna tıkladığınızda, pencere dock'a küçülecek.
Yeni GTK teması henüz hazır değil dediğim gibi bzr'dan indirip test edebilirsiniz. Şimdilik şöyle görünüyor ;

karizmaxi

küçültten ziyade bence ekranıkapla butonu çok gereksiz pencereye çift tıklayınca tam ekran oluyor zaten şimdilerde oda yerini aero snap dediğimiz işleve bırakıyor yavaş yavaş
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

Geany

@Saavedro, arkaplan resmini paylaşabilirmisin? 1280*800 çözünürlüğünde var ise harika olur :)

Yoksa da farketmez, hoş bir görünümü var. :) Şimdiden teşekkürler..

platon

Packard Bell
EasyNote - TJ65
Ubuntu 10.10 Maveric - 64bit
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T9600 @ 2.80GHz - 4 GB
nVIDIA - GeForce GT 240M 1024MB - 128-bit