[Çözüldü] Arch Linux Grub

Başlatan Linuxman., 04 Şubat 2011 - 21:13:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linuxman.

Arch linux kurulum belgelerini takip ederek sistemime Arch kurmayi basardim :) Ancak sonunda basit bir hata yaptim ve bu da sistemimi acamama sebep oldu.Kurulum belgelerinde soyle diyor ; "Grub onyukleyicisini mbr uzerine yukleyiniz yani hda.Oysa ben hda1'e yukledim.Elimde backtrack 3 calisan cd var,bunu duzeltmemin bir yolu var mi? (ubuntuda bunu yapmistim) Yoksa kurulumu bastan mi yapmam gerekiyor :)
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

if

Aslında grub2 kurulumdan farkı yok. https://wiki.archlinux.org/index.php/Reinstalling_GRUB_%28T%C3%BCrk%C3%A7e%29 bağlantısından ileri düzey başlığını taşıyan adımları uygulayınız. Yalnız, dikkat edin /dev/sda3 ve /dev/sda1 yerine /(root( ve boot bölümlerini yazmalısınız. Eğer boot için ayrı bir bölüm oluşturmadıysanız /(root) ile aynı bölümdür.

Linuxman.

Diger komutlar sorunsuz bir sekilde uygulandi ancak grub kurulumu basarisiz oldu.
install-grub /dev/hda
Installing the GRUB bootloader...
Probing devices to guess BIOS drives. This may take a long time.

GNU GRUB  version 0.97  (640K lower / 3072K upper memory)

[ Minimal BASH-like line editing is supported.  For the first word, TAB
   lists possible command completions.  Anywhere else TAB lists the possible
   completions of a device/filename. ]
grub> root  DEVICE NOT FOUND

Error 11: Unrecognized device string
grub> setup (hd0)

Error 12: Invalid device requested
grub> quit
Error installing GRUB. (see /tmp/grub.log for output)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Şubat 2011 - 00:31:36

Yeniden Grub2 kurulumu basliginada baktim.Sirayla uyguladim ancak ordada hata verdi.

[root@bt /]# grub-install /dev/hda
/dev/hda does not have any corresponding BIOS drive.
Forever Linux....

if

@Linuxman, komut parametresini yanlış giriyorsunuz. Sizin belleğiniz /dev/hda değil /dev/sda dır. Komutu
install-grub /dev/sda
olarak değiştirip uygulayınız.

Linuxman.

fdisk -l ciktisinda hda yazdigi icin,oyle yazmistim bende.Sda yazdim ama sonuc degismedi.
[root@bt /]# install-grub /dev/sda
Installing the GRUB bootloader...
Probing devices to guess BIOS drives. This may take a long time.

[ Minimal BASH-like line editing is supported.  For the first word, TAB
   lists possible command completions.  Anywhere else TAB lists the possible
   completions of a device/filename. ]
grub> root  DEVICE NOT FOUND

Error 11: Unrecognized device string
grub> setup (hd1)

Error 12: Invalid device requested
grub> quit
Error installing GRUB. (see /tmp/grub.log for output)

Core iso imajiyla boot edip,bir de oyle denesem mi?
Forever Linux....

if

Kusura bakma @Linuxman. hdalar kalktı biliyordum ben:) Canlı cd ile yapmıyor muydunuz? Canlı cdden yapacaksınız elbette.

bytan

Yöntem aynı. Root ve setup parametrelerini doğru girmelisin:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=192.0
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Linuxman.

@if ;

Arch linux ile boot edip komutlari oyle verdim.Installating grub loader dedi.Ve o kisimda kaldi.1-2 saat bekledim,ama sonuc yok.

@bytan;

Benim anlamadigim bir nokta var.Arch linux 2010.5 icin grub2 komutlari gecerli degil mi? Sizin verdiginiz komutlar bundan onceki surumler icin gecerli olmasin? grub komutunu yazinca bi tepki vermemisti.Ama @if'in dediklerini yaptiktan sonra yeni bir terminal penceresi actim.grub < (komut gir) ekrani geldi.Bende dediklerini uygulamaya calistim. find /boot/grub/stage1 komutu bana (hd0,0) dondurdu.Ancak root (hd0,0) diyince disk formati ext2fs diye garip bir uyari verdi.Herneyse ben yinede setup (hda)
yazmistim,acilistaki arayuz degisti.Ama sistem acilmiyor.Kurulumu dogru yaptim mi diye kontrol etmek istiyorum.Yani sorun sadece grubsa,cozene kadar ugrasacagim ama baska sorunlar olmasin diye dusunuyorum.Backtrack ile kok dizinine (/) ve /home dizinine ulasabiliyorum.
fdisk -l ciktim da soyle :

Disk /dev/hda: 82.3 GB, 82348277760 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 10011 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hda1   *           1        1216     9767488+  83  Linux
/dev/hda2            4463       10010    44564279+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/hda3            2517        2760     1952768   82  Linux swap
/dev/hda4            1217        2517    10447264   83  Linux
/dev/hda5            4463       10010    44564278+   7  HPFS/NTFS

Partition table entries are not in disk order

Disk /dev/sda: 2003 MB, 2003828736 bytes
64 heads, 32 sectors/track, 1911 cylinders
Units = cylinders of 2048 * 512 = 1048576 bytes

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1         324      331776   17  Hidden HPFS/NTFS

Disk /dev/sda1: 339 MB, 339738624 bytes
64 heads, 32 sectors/track, 324 cylinders
Units = cylinders of 2048 * 512 = 1048576 bytes
Forever Linux....

bytan

Arch grub olarak ne kullanıyor bilmiyorum. Ancak bize verdiğin çıktılarda gördüğüm satır:

Alıntı Yap

Yeniden grub kurulumu başlığında olduğu gibi setup (hda) yerine setup (hd0) yazdığında ne oldu? Yazdığın komutları ve çıktıları aktarabiliyorsan buraya aktar ki varsa o hataları bizler de görelim. Aldığın ext2fs çıktısını anlattığın kadarıyla bakındığımda parametreler doğru girildiğinde işlemler sorunsuz devam edebiliyor:

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=134265#p134265

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Linuxman.

Yazdigim komutlari aktaramiyorum cunku Backtrack 3 (slax tabanli) oldugu icin komutlari nasil verecegimi bilmiyorum.Bu yuzden grub'u kurtarmaya calisirken surekli sistemi yeniden baslatiyorum.Ve usb'ye yukledigim arch'in komut satirinda komutlari giriyorum.
hd0 yazdigimda tekrar kurulumu yapti.Yine ext2fs ile karsilastim ondan once.Her sey normal gibi gozuktu,boot ekraninda sunlar var:
1)Arch Linux  2) Arch Linux Fallback
Herikisine girince su hatayi veriyor : Booting 'Arch Linux'     
root  DEVICE NOT FOUND
ERROR 11: Unrecognized device string.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Şubat 2011 - 17:12:00

Menu.lst dosyasinda bi ayarla oynamistim.Simdi hatirladim.Buyuk ihtimalle sorun ondan kaynaklaniyor.2. bir isletim sistemimi olmamasina ragmen menu.lst dosyasina Windows Xp'yi de eklemisti.Sanirim ntfs disklerimin birinde boot dosyasi var.Bende Xp'ye ait bu satirlari sildim.Tam hatirlamiyorum ama buyuk ihtimalle xp'ye ait satirlari silerken ;
savedefault
makeactive
chainloader   +1
kisimlarinida sildim.Simdi menu.lst dosyasinin icerigine bakmak istiyorum.Masaustu fluxbox oldugu icin dosyayi duzenleyemedim.Simdi kde'ye gecip birde orda deniyicem.
fluxboxta komutu soyle verdim : kwrite /dev/hda1/boot/menu.lst ancak bos bi sayfa acildi.Belkide 'root' olamadigim icin tam olarak bilmiyorum.
Forever Linux....

bytan

Eğer daha önce karşına gelmeyen grub menün şu an görünüyorsa yeniden grub kurulumun gerçekleşmiş. Bundan sonra yaşadığın sorun menu.lst dosyanın içeriğinden kaynaklanıyor.

Verdiğin komut elbette boş sayfa açar. Zira /dev/hda1 gibi bir bağlantı noktası yok. Öncelikli olarak kök dizininin bulunduğu disk bölümünü uygun şekilde sisteme bağlamalısın. Ancak sonrasında buradaki dosyalara ulaşabilirsin.

PF @ ST

Linuxman.

Evet menu.lst dosyasinda yaptigim bir kac duzenleme sayesinde artik sistemimi calistirabiliyorum.(terminalden bi farki olmasa bile)
Herkese yardimci oldugu icin tesekkurler.Artik x ortamini kurabilirim :)
Forever Linux....

bytan

Çözüme ulaştığın zaman başlıklarını etiketleyebilirsin.

PF @ ST