ubuntu 13.04 kurdum ve bios problemleri yaşıyorum

Başlatan samiryu, 11 Ekim 2013 - 10:53:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

samiryu

Merhaba
Free-dos samsung marka laptop aldim ve ubuntu13.04  kurdum. Kurulum bittikten sonra biosa girmemeye başladı.  F2 tuşuna basıyorum lutfen bekleyiniz yazisi cikiyor ama hizli bir sekilde ekran degisip ubuntu aciliyordu. Biosa giremiyordum ayrica dvd ve usbden de boot etmiyordu.ubuntu da kok dizine cikip sudo rm *  yaptim isletim sistemi olmazsa belki hizli boot etmez biosa girer diye dusundum. Bu sefer hdd dvd ve usb den boot emiyor. Teknik servis biosu sifirladi. Hic bir sey degismedi. Ne yapmam gerekir bir fikriniz var mı?

local1907

Ubuntu yada linux 'tan kaynaklandığını sanmam. Hiç böyle bir olay başıma gelmedi. F10 ile girmeyi denermisin? Girersen bios ayarlarından secure boot'u kapatıp Bios modunu UEFI yapıp kayıt edip yeniden başlat. Samsung laptop lar için öyle bir uyarı var.

samiryu

Ubuntudan kaynaklandığı açıkçası ben de düşünmüyorum ama f10la da giremiyorum donanimla ilgili bir problem var sanırım bir oneriniz var mi

local1907

Valla eski yöntem şuydu. Bios pilini çıkart 10 saniye bekle yerine tak. Bios resetlenmiş olur.

samiryu

Samsung yetkili servisine biraktim bayramdan sonra sonucu yazarım.

janparey

Hocam kurduğunuz versiyon 12.04 ve üzeri birde 64bit ise muhtemel olarak uefi kurulum yaptınız.Eğer durum buysa çözüm olarak açma tuşuna bastığınızdan itibaren shift tuşununa basılı tutun yada yine açılıştan itibaren biosa giriş yada açılış medyalarını listeleyen tuşalara sık sık basın. Bu şekilde belki biosa girebilir veya listeden başka bir medya seçip kurulum yapabilirsiniz. usb veya cd/dvd den açabilmek için ya yükleyeceğiniz şey uefi destekli olmalı yada biosunuza erişip uefi yerine legacy moda geçiş yapmalısınız.

Paqe

Yakında dizüstü bilgisayarımı yenilemeyi düşünüyorum. 10 senelik yaklaşık. Bu Uefi'den falan hiç anlamıyorum. Muhtemelen Freedos olacak alacağım dizüstü. Ya da istediğim modeli bulamazsam Windows 8 yüklü de olabilir. Yeri gelmişken ben de sorsam nasıl tercih etmeliyim? Win8 yüklü olursa ubuntu ya da türevlerinin kurulumunda sorun çıkar mı? Biliyorum bu konu hakkında çok konu var ama eski dizüstü bilgisarımda olduğu gibi kolayca kurup, grup ekrana gelip, istediğim işletim sistemini seçebilirmiyim. Yoksa mesela F2 tuşu ile bios'a girip oradan bir ayarı kapatıp (secure bişeydi sanırım) sonra mı işletim sistemi seçilebilir. Freedos istediğim işleti sistemini kurmak için daha mı uygun? Sonradan yine win8 ve ubuntu yanyana freedos'da da kurulabilir mi sorunsuz?

kagangurhan

Birebir aynı sorun bende yaşıyorum şuanda biosla ilgili olarak, aslında iki işletim sistemindende vazgeçemiyorum.windowsun sebebi malum tekel piyasası :) sanırım yeni bir ultrabook alıp onu ubuntu ile kullanıp bu notebook uda windows a çeviricem. Ama arkadaşların dediği yötemleri deniyim olmadı bios pilini çıkarıp tekrar takarım eğer çözüme ulaşabilirsem sonucları burda paylaşırım :)