[Çözüldü] Grub2 ekranı açılışta çıkmıyor

Başlatan agurbuz, 22 Ocak 2016 - 03:48:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agurbuz

Grub konusunda bir çok arkadaşta sorun olduğunu gördüm ancak baktıklarımın hepsinde farklı sorunlar var.Benim grub2 ekranında windows ve ubuntu mevcut.Boot-repair programınında önerilen ayarlarını yaptım ve zaten kendiside grub2 yi reinstall yapıyor.Ancak yinede durum aynı kalıyor açılışta grub2 ekranı çıkmayıp direk win 8.1 e geciyor.Grub2 ekranına ulaşıp ubuntuya geçiş yapabilmem için windows a girip "gelişmiş kurtarma seçenekleri"nden "aygıt kullan" bölümüne girdiğimde orda Ubuntu yu gösteriyor ve onu seçtiğimde de bilgisayar restart yapıp grub2 ekranını açıyor peki neden her açılışta otomatik çıkmıyor?Bilgisayar her açmam da mecburen windowsa girmek zorunda kalıyorum..Yardımcı olabilecek arkadaslar varsa..

heartsmagic

Makinede UEFI var mı ve Windows böyle mi kurulu?
Ubuntu da UEFI ile mi kuruldu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agurbuz

Evet öyle kurdum efi olarak zaten sistemlerin açılmasında bir problemde olmuyor.Tek sorun grub2 nin bilgisayar açılırken çıkmaması direk windowsu açması.Ubuntuya  manuel olarak gecebiliyorum win acıldıktan sonra baslıkta da yazdığım gibi

heartsmagic

Normal olanı bu değil tabi. Eğer düzgün bir şekilde UEFI ile kurulmuşsa sistem, Boot Repair ile de Grub düzeltilmişse makine başlangıcında Grub'un seni karşılaması ve iki sistem arasında seçim yapabilmen lazım. Boot Repair temiz bir şekilde kurulum yaptığını söylüyor mu?

agurbuz

Boot repair in önerilen ayarlarını uyguladım sonrasında başarılı iletisini verdi.Düzgün yüklenmemiş olmasından mıdır ki otomatik çıkmaması yoksa acaba yapmadığım bir ayar falan gibi bişey mi vardır çünkü grub2 ekranınada windowstan ubuntuyu secip restart yaptıgımda ulaşabiliyorum.Çok sinir bir duruma geldi artık bu sorun benim için :)

heartsmagic

BIOS tarafındaki ayarlar geliyor aklıma açıkçası. Hızlı Başlat vs. gibi şeyler açık mı?

agurbuz

Yok ya forumda da kurulumla ilgili bir çok konuya baktım hepsinide uygulamıştım.Secure boot,quick boot 2 sinde kapatıp denedim açık denedim arada ne gibi değişimler olduğunada bakıp bir çözüm yolu düşünmek için ama olmadı bunlar açıkken zaten ubuntuya gecmeme hiç izin vermiyor.
Bu arada bugün bölümde bi arkadastada aynı sorun varmış onda da 15.10 sürümü var aynı şekilde grub2 ekranı açılışta çıkmıyor.Çözüm arıyorum ama şimdilik yok çözüm bulabilirsem burada da paylaşırım.

agurbuz

grub.cfg den herhangi bir ayar yada düzeltme yapamazmıyım bu konu çözümü hakkında ?

heartsmagic

Mesele Grub'daki bir ayar değil, kendisinin hiç görünmemesi. Haliyle Grub üzerinde yapacağımız bir şey yine işe yaramaz. Dediğim gibi sorun ya UEFI + BIOS tarafındaki ayarlar ya da Boot Repair'in işini düzgün yapamamasında. Fakat hem sonuç için başarılı dedin hem de başkalarında işe yarayan şey sende neden yaramasın? Makine farkı ve UEFI ayarları geliyor sadece aklıma.

agurbuz

Burda bir sıkıntı var gibi acaba öyle mi? Ekteki ekran görüntüsünde ubuntu "başka bir işletim sistemi kullan" da değil de "aygıt kullan" da görünüyor.Burdan Ubuntu ya girdiğimde pc restart yapıp grub ekranı geliyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ocak 2016 - 23:18:44

UEFI ayarlarında da boot kısmında 4 secenek var usb/hdd falan gibi işletim sistemleri orda yok zaten

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

@agurbuz, Ubuntu'nun hangi sürümünü kurdunuz? Kurulum yaparken "Windows'un yanına kur" seçeneğini mi seçtiniz? Bilgisayarın marka ve modeli nedir? Windows tarafında Ubuntu EFI dosyasının yerini bulup

bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi

Sanırım bcdedit /enum ile öğreniliyor EFI dosyasının yeri.

agurbuz

15.10 sürümünü en altta ki secenekle yaptım disk bölümlerini elle sectim "baska bişey ile" gibi bi secenek.Toshiba satelite L855
EFI nin yeri sda2 ydi

heartsmagic

Windows ekran görüntüsü mü o?
Grub geliyor ama çalışmıyor mu sonrasında?

agurbuz

Evt windoww un gelişmiş yeniden başlatma secenekleri ekran görüntüsü bu.Herşey çalışıyor windows a girip burdaki aygıt kullanda ubuntu var onu actıgımda pc restart yapıp normal grub ekranı geliyor ama her açılışta gelmesini istediğim grub ekranını sadece böyle cıkarabiliyorum.

heartsmagic

Dönüp dolaşıp aynı yere geliyor benim düşüncelerim :)

BIOS tarafında ayarlar tamam mı? Biliyorum, sorunun cevabı verildi ama bariz bir şekilde Grub ön plana çıkamıyor ki o da BIOS tarafındaki ayarları getiriyor akla. Hani Grub görünse ve sistemleri açamasa belki Boot-Repair tarafından şüphelenmek gerekiyor ama öyle olmuyor senin durumunda.

Not düşeyim, UEFI konusunda pek tecrübeli değilim, daha önce çokca söylemişimdir eski yöntemi tercih ediyorum. Varsa aklına başka bir şeyler gelen birileri, yorum yapabilir başlığa.

agurbuz

Anladım sagol yinede dediğin gibi bir sorun vardır yüksek ihtimal benim yaptıgım bir hata mı yoksa yapılması gereken bir nokta mı var bilmiyorum şimdilik böyle kullanmayı tercih edecem aynı zamanda da çözüm için araştırma yapacam :)

if

@agurbuz, bir önceki iletimdeki Windows komutunu denediniz mi?

agurbuz

Denedim ama calıstıramadım bu kodu tam olarakta anlamadım ne iş yapıyor bu kod ve efi dosyanın yerinide bulamadım disk olarak sda2 ydi.. Kbakmayın biraz yeniyim komut sistemi işlerinde

if

@agurbuz, bu komut önyükleyici olarak Ubuntu'nun kullandığı Grub2'yi seçmeyi sağlıyor. Şöyle yapalım, Windows'taki komut satırını açıp bcedit /enum komutunu yürütün ve çıktısını buraya geçin. Değerleri inceleyeyim ben de.

agurbuz

'bcedit' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

bu çıktıyı veriyor.

kartal

Ubuntu üzerinden os-prober kurup deneyebilirmisiniz

agurbuz

os-prober tam olarak nedir nasıl yüklenir baktım ama anlayamadım.

ata1

grub açılmıyorsa  ne anlamı olacak diğer işletim tanıtmaya çalışmanın
Alıntı yapılan: kartal - 04 Şubat 2016 - 23:24:19
Ubuntu üzerinden os-prober kurup deneyebilirmisiniz

kartal

http://www.archlinuxuser.com/2013/01/how-to-add-another-os-ubuntu-windows.html
komutlarrı bire bir uygulamayın Arch linux için yazılmış

Ubuntu yazılım merkezinden arama kutucuğuna os-prober yazmanız yeterli

agurbuz

yazılım merkezine de bakmıştım orda kurulu gösteriyor  :-\