Kali Linux Rolling Ses Çıkmıyor/Dosyalarım silindi.

Başlatan jrrah, 24 Ocak 2016 - 23:53:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jrrah

İlgilenen herkese şimdiden teşekkürler, umarım konuyu doğru yerde açmışımdır. Düşük seviyede ingilizcem olduğundan kendi forum sitesinde konu açamadım ya da buraya danışmak istedim diyebilirim.

Kali Linux 2.0 sana, sürümünü kullanıyordum daha sonra rolling diye sürüm çıkardıklarını gördüm ve hemen işe koyulup güncelleme yaptım. Güncelleme bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlattım, müzik dinlemek istedim ancak sesin gelmediğini farkettim. Daha öncede bu tür problemlerle haşırneşir olduğumdan birkaç deneme yaptım, olmayınca sitelerde yazanları uyguladım. Alsa sürücülerini kaldırıp tekrar yükledim ancak sonuç yine ses yok. En büyük problemse, cahilliğim ya da dalgınlığımdan olsa gerek internette gördüğüm bir komutla kendi kişisel doyalarımı silmiş olmam. Altı üstü bir ses sorunu yüzünden tüm dosyalarımdan oldum. Trajikomik olansa ses sorunu halen düzelmedi.
rm -r
Aslında silme komutunu daha önce kullandığım olmuştu. İşlevi konusunda klasör ve doğal olarak onun içerisinde olan her şeyi sildiğini biliyordum. Ancak verilen komutun kullanıcı dosyalarını değil de sesle ilgili gizli bir dosyayı sildiğini düşündüm ne yazık ki. Komut şöyle: rm -r ~/ .pulse
Bir süre bekledikten sonra bi gariplik olduğunu anlasam da artık çok geçti ve masaüstü arkaplanı siyah pencereler beyaz oldu.
Hddyi şifreleme (lvm) ile kullandığım için dosyaları geri getiremiyorum ya da rm komutu shred kadar güçlü siliyor. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. Belki üzerine bi kova su içerim ancak en azından ben dahil birçok kişi bilgilenebilir.
Ses konusuna tekrar dönecek olursak ben Kali'nin yeni sürümünü indirip öyle denemeye karar verdim. Güncelleme hatalı olmuş olabilir diye düşünüyorum.
Sürüm bilgisi:#uname -a
Linux "kullanıcı" 4.3.0-kali1-686-pae #1 SMP Debian 4.3.3-7kali1 (2016-01-21) i686 GNU/Linux

Donanım bilgisi: #lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82G33/G31/P35/P31 Express DRAM Controller (rev 10)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82G33/G31/P35/P31 Express PCI Express Root Port (rev 10)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 01)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 1 (rev 01)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 2 (rev 01)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 01)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 01)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 01)
00:1d.3 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 01)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB2 EHCI Controller (rev 01)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev e1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GB/GR (ICH7 Family) LPC Interface Bridge (rev 01)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 01)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SATA Controller [IDE mode] (rev 01)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SMBus Controller (rev 01)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV710 [Radeon HD 4350/4550]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV710/730 HDMI Audio [Radeon HD 4000 series]
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)

Hayat bir oyundur, hayat sanattır. M.Duchamp

heartsmagic

Yanlış komut:
rm -r ~/ .pulse
Komutun doğrusu
rm -r ~/.pulse

Arada boşluk yok.
~ = başlangıç, yani ev dizini demektir. Boşluk bırakınca haliyle ev dizini silinmiş. 

Bu kadar temel meseleleri öğrenmeden Kali kullanılması şaşırtıyor beni. Eleştiri olarak alabilirsin ancak lütfen yapıcı eleştiri olarak al bunu. Öteki türlü Kali kullanmak isteyen arkadaşlarla tartışmak zorunda kalıyoruz.
rm shred gibi silmez, fakat LVM meselesi işleri karıştırıyor olabilir.

Testdisk (photorec) ile şansını deneyebilirsin fakat ne olur bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jrrah

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ocak 2016 - 13:39:17

Bu kadar temel meseleleri öğrenmeden Kali kullanılması şaşırtıyor beni. Eleştiri olarak alabilirsin ancak lütfen yapıcı eleştiri olarak al bunu. Öteki türlü Kali kullanmak isteyen arkadaşlarla tartışmak zorunda kalıyoruz.

Testdisk (photorec) ile şansını deneyebilirsin fakat ne olur bilemiyorum.

Biraz klişe olacak ama en büyük(belki) cahilliklerimizden biri bildiğimizi sanmak değil midir? Elbette söylediğinizi yapıcı eleştiri olarak alıyorum.
Dikkatsiz anlar olur ve siz onu kaçınılmazmış gibi yapıverirsiniz. Benimki de biraz öyle oldu. Verilen kodun arasında boşluk olduğunu farketmemişim bile. Siz söylediğinizde gördüm ne tuhaf. Eminim farketsem... Kodu paylaşan kişi aynı hataya düşmüş ve ben de kopyala yapıştırın kurbanı oldum. (-i) parametresi ile paylaşsaydı diyecem, olan oldu neyse.

Malesef kurtarma işlemleri başarısız oluyor. Öyle de olması gerekiyor tahminim, verilerin güvenliği açısından. Ancak söz konusu notlar/analizler olunca pek de iyi hissettirmiyor. Küçük bir not olarak önemli verilerinizi daha dikkatli saklayınız diyebilirim. Araştırmaya devam ediyorum bir şeyler yakalarsam burada paylaşırım.

Ses sorunu hakkında fikriniz var mı? Henüz yeni Kali sürümünü indirmedim.
Ben Ubuntu Studio'yu da kullanıyorum orada ses sorunu olmadı, sadece arada bir çalışırken donmalar oluyor. (seste değil)

seron

Ben ses sorununa yanıt veremem ama, siinen notlarınız için bence fotorec'i deneyin derim. Eğer ki çok çok önemli ve yeniden oluşturulması imkansıza yakın belgeleriniz varsa, fotorec ile taratın, size milyonlarca dosya kurtaracaktır. Asıl sorun fotorecin dosyalarınızı kurtaramaması değil; kurtarılan milyon tane dosya arasından onları bulmaya çalışmaktır.

NOT:
Bilgisayarınızı kullanmaya devam ettikçe fotorec şansızı yitiriyorsunuz. her ne yapacaksanız iyi karar verin, taratacaksanız hemen taratın.

jrrah

Alıntı yapılan: seron - 25 Ocak 2016 - 20:01:19
Ben ses sorununa yanıt veremem ama, siinen notlarınız için bence fotorec'i deneyin derim. Eğer ki çok çok önemli ve yeniden oluşturulması imkansıza yakın belgeleriniz varsa, fotorec ile taratın, size milyonlarca dosya kurtaracaktır. Asıl sorun fotorecin dosyalarınızı kurtaramaması değil; kurtarılan milyon tane dosya arasından onları bulmaya çalışmaktır.

NOT:
Bilgisayarınızı kullanmaya devam ettikçe fotorec şansızı yitiriyorsunuz. her ne yapacaksanız iyi karar verin, taratacaksanız hemen taratın.
Sanırım PhotoRec ten bahsediyoruz. Önce güçlü bir kurtarma yazılımı olduğuna inandığım foremostu kullandım bir süre bekledim bir şey bulamadı. Şuan testdisk ve photorec ile ilgileniyorum ama halen sonuç sıfır. Dediğim gibi hdd'yi şifreli olarak(lvm) kullanıyorum. (Anti forensic olarak biliniyor.) Asıl kurtarmak istediğim yazılı belgeler ve KeepNote ile aldığım notlar. Pek tabi dünyanın sonu değil tecrübe kazandım hiç yoktan. Yeniden düşünüp aklıma gelenleri defterime not alırım herhalde. :)

jrrah

Arkadaşlar ses problemini yeni sürümü bizzat edinmekle ortadan kaldırdım. Sanıyorum ki güncellemeyi yaparken net bağlantımın kopması sorun yaşamama neden oldu. Bu yüzden bağlantının düzenli olduğu zamanların tercih edilmesinde fayda var.
Silinen dosyalarımı ne yazık ki geri getiremedim. İlgilenenlere teşekkür ederim.

heartsmagic

Geçmiş olsun @jrrah. Ben bölümlerin şifreli olduğunu kaçırmışım, öyleyse uğraşmaya bile gerek yok tabi. Dosyalara erişilse dahi çözülemeyecek kıvamda olacaklardır. Dosyalar derken zaten aynıları gelmez, şifrelenmiş şekilde anlamsız veriler geçer muhtemelen eline. 

Eleştiri konusundaki söylemleri de olgun bir şekilde karşıladığın için teşekkür ederim. Şu yazdıklarından zaten bilgi seviyesi düşük bir kullanıcı olmadığın anlaşılıyor. Dikkatsizliğin kurbanı olmuşsun sadece. 

seron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ocak 2016 - 23:54:07
Dosyalar derken zaten aynıları gelmez, şifrelenmiş şekilde anlamsız veriler geçer muhtemelen eline.
Özür dilerim, düzeltme yapmak istiyorum:

Şifrelenmiş dosyalar için birşey diyemem. Fakat anlamsız veriler elimize geçmez. Burada şu hususlara dikkat etmemiz gerekiyor:

Yanlışlıkla silme hatası ile veri kaybı lmuş bir bilgisayar derhal kapatılmalı, kullanılmamalıdır. Üzerine veri yazdırmadıktan sonra, o verileri olduğu gibi kurtarma şansı çok çok yüksektir. Örneğini ben hem windows tarafında, hem de Linux tarafında yaşamışımdır. Hatta içinde verilerim bulunan bir disteki verileri başka bir yere almayı unutarak, format bile attım, sonra basit ve ücretsiz bir yazılımla verilerimi tamamiyle kurtardım (yaklaşık 2,2GB)

PhotoRec yazılımını kullanmayı iyi biliniz ve doğru disk bölümünü taratınız. Yakın zamanda yaptığım bir hata nedeniyle linux masasütümdeki verilerimi kaybettim. Photorec, yaptığı tarama ile bana 500kusur klasör verdi ve "al, dosyalarını bunların içinden bul" dedi. vaktim olmadığından hepsini kurtaramadım ama kaybettiğim dosyaların yüzde 10 kadarını ayıkladım. Bunların içinde .doc dosyaları, .png dosyaları da var.

Önemli olan, milyonlarca dosyayı taramaya üşenecek misiniz, üşenmeycek misiniz?... ben her gün 5-10 dakikamı ayırarak 1-2 dosya kurtarıyorum. Bana sorarsanız eziyet, ama veri önemli ise mecbur...

Dosyalar neden anlamsız karmaşık veriler halinde kurtarılıyor:

-aradığınız (bulduğunuzu sandığınız) dosya muhtemelen o değil,
ya da
-bilgisayarı derhal kapatıp o diski başka bir bilgisayarda taratmayıp, kullanmaya devam ettiğiniz için, dosyaların üzerine kısmen ya da tamamen veri yazdırılmış da ondan. Bakınız: güvenli silme.

Bir bilgi daha vereyim. Bozuk, kafa vurması yapan bir diskten bile veri kurtarmışlığım vardır. Üşenmezseniz bakınız:
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5935.0.html

jrrah

Özür dileyerek ben de bir düzeltme yapiyim.
İlk önce elimdeki live cd lerle şifreli hdd ye erişmeye çalıştım. Şifreyi girmeme rağmen erişim sağlayamıyordum, dolayısıyla veri kurtarılamıyordu. Bu yüzden sistemi normal bir biçimde açıp öyle denemek istedim. Ancak yine sonuç aynıydı. Nasıl oldu ne olduysa edindiğim rolling sürümüyle format atmadan önce son bir şansımı denemek istedim. Bu sefer erişimi sağlayabildim. 3 parttan oluşan dm-0, dm-1,dm2 bölümleri artık erişime açılmış oldu.
Şifreyi bildiğim halde neden veri kurtaramadığım aklıma hep takılıyordu. Bunun dışında yanlış anlamama sebep olarak böyle bir diskten(şifreli/lvm) veriler bir kere silindi mi yok olabileceğini düşündüm. Aksine durum sadece şifre gerekliliğiymiş. Tıpkı telefonunuzun hafıza kartını şifreli olarak kullanmak gibi.
Dediğiniz gibi asıl verinin üzerine başka bir veri yazıldı mı asıl veriyi kurtarmak olanaksızlaşabiliyor. Teorik bazı şeyler okumuştum ve bazı yöntemler vardır belki kurtarabilecek ancak bunu tam olarak ben bilemiyorum. Genel kanaat kurtarılamayacağı şeklinde. Efsaneler, mitler, teoriler vs. biz bildiğimize bakacak olursak veriyi bu haliyle kurtarabileceğimizi anlamış olduk. Ve eğer format atsaydım ben o dosyaları kurtaramazdım.
PhotoRec'te sadece kurtarmak istediğiniz dosya uzantılarını seçmenize olanak veriyor. Ben onun yerine foremostu kullanıyorum. İstediğim dosyaları kurtarabildim mi zaten gerisinin önemi yok.
Gerekli parametreyi şu şekilde verebiliyoruz.foremost /dev/dm-0 veya diğerleri -t jpg,pdf,... -o kurtarılan verilerin kaydedileceği yer Burada çeşitli diğer parametreler kullanılabilir. Asıl önemli olan çok küçük verilerin boş yere kurtarılmaması. Eğer png yi de eklemiş olsaydık bir sürü çok küçük boyutlu logolar ya da tam boyutu olmayan ön izleme görselleri, tarayıcının sakladığı çeşitli ıvır zıvır. Bu yüzden en düşük size'sini de ayarlamak gerekiyor.
Verdiğiniz bağlantıyı okudum. Bu bilgi ve kabiliyetle ilgili. Ve siz bunu yapmışsınız.
Bu konu forensic anlamında iyi bir kaynak olabilir.  Aynı zamanda kodu paylaşan ve kullanmak isteyen kişilerin bu hataya düşmemeleri açısından olumlu karşılanabilir.
Artık çözüldü diye ekleyebilirsiniz sanırım.
@seron, @heartsmagic çok teşekkürler.

seron

Hocam verilerinizi kurtarmanıza sevindim. Yalnız konu kapanmadan sizden rica etsem o yazılımın nasıl kullanıldığını, kurulumu vs., vaktiniz oluğunda başlık açarak anlatabilir misiniz? Zira o png olayı beni yedi bitirdi. Bilgisayarda .png uzantılı ne kadar simge dosyası varsa hepsi önüme serildi. Ayıklamak aylar alabilir.

Bence çok faydalı bir konuya "barnak :) " basmışsınız farkında olmadan.
Bu arada ben ubuntu wiki'ye tekrar bakayım, bakalım bahsettiğiniz yöntemden bahsedilmiş mi?...

heartsmagic

@seron, benim anlamsız dediğim veriler, şifrelenmiş bir diskte silindikten sonra dışarıdan kurtarma yöntemiyle edinilen veriler. Burada önem arz eden mesele diskin şifrelenmiş olması. En iyi ihtimalle şifrelenmiş veriler geri getirmek mümkün olur. Fakat veri kurtarma yöntemleri şifreli disklerde nasıl iş görüyor bilemiyorum. Zira, haliyle doğru şifreyle veri bütünlüğü sağlanıyor. Silindikten sonra nasıl geri geleceklerini tam kestiremiyorum.

@jrrah, sevindim verilerini kurtarabilmene.

seron

İşte orası muamma, zaten ben de belirtmiştim. Ger getirir mi, getirir herhalde. "trash" alanına atıldıysa daha kolay olur; olduğu gibi şifreli şifreli kurtarılır. Ama şifreli bir disk, kullanıcının o alanda veri kurtarma yapmasına müsade edecek mi bakalım? Bilmiyoruz. Aslında sırf denemek için uğraşmak lazım. Tam anlamadım, yukarıda arkadaşımız verilerini kurtardğını belirtmiş ama, nasıl yapmış, "format atmadan önce son bir şansımı denemek istedim. Bu sefer erişimi sağlayabildim." orasını anlamadım işte.

Veri kurtarma yazılımı mı, şifreli kısıma erişebildi?
Diskin şifresini girip, açıp, sonra mı kurtarma yazılımı çalıştırıldı?
...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Disk bölümünü açmaya çalıştığında parola istenmiştir muhtemelen, onunla açabilmiştir. Öteki türlü pek mümkün değil zaten verilere erişmek.

seron

Ben bu konuyla ilgili biraz araştırma yapıp bildiğim kadarıyla bir anlatım yapacağım. Arkadaşımızın yanıt vermesini bekleyelim, daha sonra kapatın bence.

jrrah

Alıntı yapılan: seron - 28 Ocak 2016 - 12:54:55
Hocam verilerinizi kurtarmanıza sevindim. Yalnız konu kapanmadan sizden rica etsem o yazılımın nasıl kullanıldığını, kurulumu vs., vaktiniz oluğunda başlık açarak anlatabilir misiniz?
Olabilir tabi tecrübelerim dahilinde bir konu açabilirim.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Ocak 2016 - 13:58:26
@seron, benim anlamsız dediğim veriler, şifrelenmiş bir diskte silindikten sonra dışarıdan kurtarma yöntemiyle edinilen veriler. Burada önem arz eden mesele diskin şifrelenmiş olması. En iyi ihtimalle şifrelenmiş veriler geri getirmek mümkün olur. Fakat veri kurtarma yöntemleri şifreli disklerde nasıl iş görüyor bilemiyorum. Zira, haliyle doğru şifreyle veri bütünlüğü sağlanıyor. Silindikten sonra nasıl geri geleceklerini tam kestiremiyorum.
O kısmını tam olarak ben de anlayamadım ama anladığım şekliyle şöyle. Disk tıpkı sd kartı/hafıza kartını şifrelemek gibi mantıkla düşünürsek bu hafıza kartını farklı bir bilgisayarda doğru şifreyle erişime açabiliyorsun. Ancak burada sorun lvm encrypt'in kullandığı yöntemle farklılaşıyor elbette. Gördüğüm lvm ile şifrelenmiş bir diskin şifresini kaba kuvvet ya da diğer bazı tekniklere izin vermediği ve bu yüzden şifrenin unutulmaması, not alınması gerektiği. Aynı mantıkla dosyaları da kendi sistemiyle saklıyordur.
Alıntı yapılan: seron - 28 Ocak 2016 - 14:08:35
İşte orası muamma, zaten ben de belirtmiştim. Ger getirir mi, getirir herhalde. "trash" alanına atıldıysa daha kolay olur; olduğu gibi şifreli şifreli kurtarılır. Ama şifreli bir disk, kullanıcının o alanda veri kurtarma yapmasına müsade edecek mi bakalım? Bilmiyoruz. Aslında sırf denemek için uğraşmak lazım. Tam anlamadım, yukarıda arkadaşımız verilerini kurtardğını belirtmiş ama, nasıl yapmış, "format atmadan önce son bir şansımı denemek istedim. Bu sefer erişimi sağlayabildim." orasını anlamadım işte.

Veri kurtarma yazılımı mı, şifreli kısıma erişebildi?
Diskin şifresini girip, açıp, sonra mı kurtarma yazılımı çalıştırıldı?
...
Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Ocak 2016 - 15:06:14
Disk bölümünü açmaya çalıştığında parola istenmiştir muhtemelen, onunla açabilmiştir. Öteki türlü pek mümkün değil zaten verilere erişmek.
Veriler rm -r komutuyla silindiği için çöp kutusuna taşınmadan direkt silinmişti. Paketler şifreli olarak da kurtarılamıyor yanılmıyorsam. Ya da kurtarılabiliyordur belki, youtube de bir video izledimiştim ve tam anlayamadığım için emin olamıyorum. Kurtarılıyorsa da şifreyi doğru girmeden o verilerin okunabilmesinin mümkün olamayacağını düşünüyorum.
Önce pc yi Kali 2.0  live cd ile forensic modda açtım. Diski mount ettiğimde benden haliyle şifre istiyordu. Ben de şifreyi girdim. Ancak uyarı hatası alıyordum şuan tam aklımda değil ne dediği ama verilere erişemiyordum bu yüzden. Yani diski okunabilir yapmam gerekiyor ancak yapamıyodum. Bu haliyle kurtarma programları bir şey yapamıyordu doğal olarak. Yani veri kurtarma programları şifreli bir diske kendi başına erişip dosya kurtaramaz. İşte dediğim gibi belki şifreli bölümleri(dm-0, dm-1 ... ) parçalarını/bölümlerini paket olarak diskten alabilir/alıyordur. (Bunu anlayabilmek için lvm encryp't in işleyişini iyi bilmek gerekiyor.) O da farklı tekniklerle yapılır.
Kali rolling sürümü nü forensic modda açtım ve diski mount etmek istediğimde şifreyi girdim ve hiç uyarı vermeden erişime açtım. İşte bundan sonra verileri kurtarabiliyorsunuz. Yani tamamen bug olayı yanılmıyorsam. (Belki Kali değil de diğer live cd lerle açmaya çalışsam erişemeyebilirdim. Denemek lazım.)
Veri kurtarma yazılımı mı, şifreli kısıma erişebildi? Hayır.
Diskin şifresini girip, açıp, sonra mı kurtarma yazılımı çalıştırıldı? Evet.

seron

Bu yazılanlar birçok kişinin dikkatini çekmese de esasen çok çok önemlidir. Geridönüşünüz için teşekkür ederim. Benim soracak bir şeyim kalmadı. Artık gerisini yönetime devredebiliriz.

heartsmagic

Konu tam anlamıyla sorun/çözüm şeklinde olmadığından etiketlemeden kapatalım. Geri bildirim için teşekkürler.