[Çözüldü] Kişiselleştirilmiş İmaj Oluşturma

Başlatan nuktedan00, 03 Ağustos 2019 - 14:16:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nuktedan00

Esenlikler. Uzun zamandır openSUSE Tumbleweed tabanlı bir dağıtım ortaya koyma hayalim var. Bunun için duvar kağıtları, temalar ve ikon paketleri hazırladım. Kendisini gayet başarılı bulduğum için daha çok görünüş açısından Tumbleweed'i özelleştirmek istiyorum. Cthulhu karakterini konu alan, yeşil rengin hakim olduğu bir Tumbleweed yapmak istiyorum. Bu nedenle eğer ortaya koyabilirsem de ismi openSUSE Tumbleweed - Cthulhu Edition olacak. Amma velakin dediğim gibi dağıtıma teknik olarak çok fazla dokunmayacağımdan kaynak koddan değilde Tumbleweed iso'su üzerinden inşa etmek istiyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Ayrıca ben özelleştirmeleri Gnome için yaptığımdan dolayı kurulum yardımcısının sadece Gnome'u kurmasını istiyorum. Fakat Tumbleweed kurulum esnasında KDE, XFCE vs. seçeneklerini de gösteriyor. Detaylı bir şekilde yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Örnek duvar kağıdına şu linkten erişebilirsiniz: https://resmim.net/f/jpsW7s.jpg
Meine ehre heisst treue!

mhmtkrktr

Dağıtım yapma konusu biraz ağır ve uğraş verici bir konu. Fakat yeni bir şeyler öğrenmek adına, az da olsa uğraşılması gereken konulardan birisi.
Amacım hevesini kırmak değil ancak dağıtım yayınlamanın temel gereksinimlerini yeterince araştırmış olman gerekir. Mesela dağıtımın paketlerini ana sunucudan alıp, özel bir sunucudan vermelisin ki, o yaptığın düzenlemeler kalıcı olsun. Yoksa kullanıcı sistem kurulduğunda başka bir arayüz görecek, güncellediğinde ayrı bir arayüz. Bu söylediğimi yapmanın da, hem azda olsa ekonomik bir maliyeti var, hemde meşakati.
Alıntı YapFakat Tumbleweed kurulum esnasında KDE, XFCE vs. seçeneklerini de gösteriyor
Bu imaj hangi kurulum yöneticisini kullanıyor (veya kullanacaksa) onun kaynak kodların da bu seçenekleri kaldırman gerekebilir. (bu bilgiyi yapılandırma dosyasından alanlar da vardı yanlış hatırlamıyorsam)

Dağıtım konusunda şurayı da ziyaret etmeni öneririm. http://archman.org/forum/index.php
Burada zaten bunun için açılmış hali hazırda bir konu vardı. Yada bunu yapmak isteyenlere yardımcı olmaya çalışanlar vardı, şimdi hatırlamıyorum.
Öğrenirken dağıtımın hangi tabanda olduğu önemli değil, genel mantığı aynı. Sadece imajı o dağıtımın tabanında çalışan bir sistem üzerinde inşa etme gibi durumlar var.

Yuvarlanan bir sistemi özelleştirerek kurmanın ve bu özelleştirmeleri her zaman ayakta tutmanın benim bulabildiğim en kolay, maliyetsiz ve takip gerektirmeyen çözümü şu oldu.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=57381.msg630862#msg630862
Tabii bu Arch için ve burada bulunan betiklerin dışında (herkesin kendisine özel ihtiyacı olacağı için) orada yayınlanmamış özelleştirme ilaveleri de var.

nuktedan00

Dostum dağıtım yapma hakkında çok makale okudum, yeterince bilgiye sahip olduğumu da düşünüyorum o konuda. Ama sorduğum sorunun bununla bir alakası yok  :) Ben Tumbleweed'i iso'sunu kullanarak bir nevi forklamak istiyorum, bunun nasıl yapılabileceğini sordum. Ama sağolasın zahmet edip yazmışsın yine de. Konuyu kapatıyorum çünkü başka kaynaklardan sorumun cevabını buldum.
Meine ehre heisst treue!

lnxdev

illedelinux adlı forumdaki kullanıcı bu tarz konular hakkında bir çok yazısı var bakmanı tavsiye ederim. Yazı bağlantısı

illedelinux

Alıntı YapDostum dağıtım yapma hakkında çok makale okudum, yeterince bilgiye sahip olduğumu da düşünüyorum 

Hayır, yeterince bilgiye değil daha işin başında bile değilsin.
Bakın, yeterince bilgiye sahip olan burada başlık açmaz, önce ne yapacağını bilir.
Önce bir dağıtım topluluğunda bulunmanız lazım.
@mhmtkrktr ustamızın dediği gibi bu iş zor değil, zordan da öte bu işin içinde pişmeniz gerekir.
Bu işin kendine ait alt yapı kuralları vardır, onları öğrenmek ve karşılamak gerekir, yoksa bir dağıtım yapıp piyasaya sürsen dahi bu işler olmuyor.
Adı üstünde dağıtım diyorsun, onu sürekli desteklemek ve sürekli geliştirmek zorundasın.
Yani dağıtımın tabanına güvenerek bu iş olmaz, dağıtım taban dışında kendine ait olmalı, kendine özel olmalı.
Geri bildirimleri karşılayacak kapasitede olmalısın, aksi halde her şey yüzüne-gözüne bulaşır.
Amatör olarak kendi yaptığım dağıtımda geçenlerde bir geri bildirim geldi, sırf onu düzelmek için günlerdir çok yorucu bir şekilde uğraşıyorum.
Dağıtım yapan geliştiricilere baktığımızda bu işin içinde en az on yıl piştikten sonra ancak dağıtım yapabiliyorlar ki, o da hepsi başaramıyor.
Yani böyle forumlarda başlık açarak bu iş olmaz, bir topluluğa katılın, orada işin temel felsefesini öğrenin.
Hani bu yazdıklarım belki size kırıcı gelebilir ama ilerde bana hak vereceksiniz.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

nuktedan00

[mention=648264]@illedelinux[/mention] Hocam çok sağolun yanıtınız için. Ubuntu için yaptığınız Openbox'ı deneyip çok beğenmiştim bunu da söyleyeyim önce. Ama beni gerçekten yanlış anlıyorsunuz. Ben bir dağıtım piyasaya sürmek istemiyorum. Kendi özelleştirmelerimle, kendi kullandığım paketlerle kurulum sonrasında beni karşılayacak bir iso yapmak istiyorum. Bu başlıkta Tumbleweed'i iso'sunu kullanarak nasıl çatallayabileceğimi sordum ki bunun cevabını da başka forumlarda buldum. Dağıtım yapma konusunda bilgi sahibiyim dedim ve hala da arkasındayım amma velakin benim böyle bir hayalim yok. Gereksiz bir çıkış olmuş bu..
Meine ehre heisst treue!