[Çözüldü] Konsoldan Bilgisayar temizlik komutlari

Başlatan ahmet_matematikci, 05 Mayıs 2016 - 07:51:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

Manjaro uzerine openbox kurdum.
Ubuntu da tweakda kapici ile bilgisayar belleginde, tarayici belleginde, sistemde kurulu kullanilmayan dep paketlerini,  eski cekirdekleri temizliyordu. Openbox a tweak kuramadim.
Sorum su bu islemleri konsoldan yapmami saglayacak komutlar nelerdir.
Forumda daginik sekilde cekirdek temizleme falan hepsi vardir ama hepsini tek baslikta toplatabilmek icin ve hangilerinin manjaro openbox ta kullanilabilcegini bilmedigim icin baslik acmayi uygun gordum.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

mhmtkrktr

# pacman -Scc
# pacman -Rs $(pacman -Qtdq)

yada daha fazlası https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Pacman_%C4%B0pu%C3%A7lar%C4%B1

Ubuntu tweak uygulamasının muadili Manjaro'da yok bildiğim kadarıyla. Tarayıcı vs temizliği için bleachbit gibi uygulamalardan faydalanabilirsin. Kernel için Manjaro-Ayar-Yöneticisi üzerinden değişiklik yaparsan kendisi değişiklik sonunda eski kerneli temizliyor diye biliyorum. 

ahmet_matematikci

Eyvallah hocam.
Manjaro forumunda aramistim cevaplari aslinda wiki de aklima gelmemisti. Tesekkurler.
İlginctir google de ilk sayfada cikmadi.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

betseg

Pacman'in yeni surumuyle -Qtdq tam çalışmıyor. Şu ikisini art arda çalıştırın:
pacman -Rns $(pacman -Qtdq)
pacman -Rns $(pacman -Qttdq)

Doğru yere taşıyalım konuyu, etiket de olduğuna göre kilitleyelim.