[Çözüldü] Kali linux ile yapılabilenler Ubuntu ile de yapilabilir mi?

Başlatan dbedel, 17 Şubat 2016 - 22:12:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dbedel

Merhaba arkadaşlar, başlıkta da dediğim gibi kali linux ile yapılabilenler Ubuntu ile de yapilabilir mi?  Kısa bir süredir ubuntu kullanıyorum ve bir yazıda kali linux diye bir dağıtımın sistem açıklarını bulmak ve onları kapatmak için kullanıldığını duydum, biz bunu ubuntu ile de yapabilir miyiz?  Mesela internet sitemizin açıklarını ubuntu ile keşfedip bu açıkları kapatabilir miyiz?

jrrah

Daha doğru bir soru ben bunu yapabilecek bilgiye sahip miyim diye kendinize yöneltilerek eksiklikleri araştırmaya koyulabilirsiniz.
Kali Linux açıklarınızı otomatik kapatmaz size açıklarınızın neler olduğu bilgisini verir. Burada da neyin ne olduğunu anlamamız gerektiği bilgisine ihtiyaç duyuyoruz. Aynı zamanda programları doğru parametrelerle kullanabilmeyi. Örneğin nmap ile port açıklarımızı tarattık burada bu portrlar ve işlevleri ardından tam detaylı bilgiye ulaşabilme adına nmap scriptleri kullanabilmeyi vs. vs.
Kali Linux'te olan toolları diğer linux dağıtımlarında kullanabilmek mümkün ancak kararlılık açısından bazı programlarda sorun yaşayabilmeniz de olası. Yine de örneğin nmap sorunsuz şekilde birçok linux dağıtımında kullanılabilmektedir. Kali debian tabanlı olduğundan içerisinde bulunan toollar ubuntu da da çalışacaktır. En azından birçoğu.
Kişisel düşüncem live cd/dvd ya da usb üzerinden kullanılmasıdır. Böylelikle yazılım kurma ile uğraşmadan gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Kenarıda fazladan bir dvdnizin olmasında sakınca olduğunu sanmam. Yazılım güncellemeleri ile ilgili bir sıkıntı çekebilirsiniz ki bunu da president moduyla halledilebileğini düşünüyorum. (İhtiyaç duymadığım için kesin bilgi veremem.)
Sorunuza yanıt evet kullanabilirsiniz.
Kaynak listenize kali depolarını ekleyerek ya da ihtiyaç duyduğunuz programı derleyerek bunu yapabilirsiniz.

Hayat bir oyundur, hayat sanattır. M.Duchamp

dbedel

Anladım, o zaman ubuntu öğrenmeye devam. Yanıt için teşekkür ederim, zaten yeni yeni java dan sonra php yazabiliyorum sadece meraktan sordu . İyi forumlar

freeman

Kali deki programlar gpl lisanslı ise kaynak kodları da vardır mutlaka.
İndirip istediğiniz dağıtımda hatta windowsta mac de bile derleyebilirsiniz.

Eğer derleyemiyorsanız da neden kali kullanıyorsunuz derim...
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.