[Çözüldü] KXStudio ve çekirdek sorunu

Başlatan monthy_python, 20 Ocak 2013 - 05:52:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

monthy_python

Ubuntu 12.10'u şurada anlatıldığı gibi kxstudio'ya yükselttim. açılışta kxstudio'yu seçtiğimde şu hatayı alıyorum:
önce bilgisayar düşük grafik modunda çalışabilir sadece diyor, "ok" seçeneğini seçtiğimde:

bu noktada klavye/imleçsürer çalışmıyor, birşeyi seçemiyorum dolayısıyla. usbden harici taktım, onlar da çalışmadı. düğmeden kapatmak gerekiyor bilgisayarı.

açılışta grub var, buradan ikinci seçenekten (advanced) eski çekirdeği seçince, ubuntu da kde'li kxstudio da açılıyor.
Bu çekirdeği kullanmak istemememin sebebi, kayıt yapmaya kalkınca ses gecikmeli geliyor burada. "realtime ve low latency kernel" kayıt için optimize edilmiş, bu ikisinden birini kullanmak istiyorum bu yüzden.

Yukarıda bağlantısını verdiğim sayfadan "kxstudio-kernel-lowlatency" çekirdeğini kurdum, çalışmayan bu. aynı yerdeki "kxstudio-kernel-realtime" çekirdeğini kurmak istediğimde ise hata alıyorum:
py@py:~$ sudo apt-get install kxstudio-kernel-realtime
[sudo] password for py:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
E: Unable to locate package kxstudio-kernel-realtime

Ben çekirdek sorunu dedim ama ekran kartı sürücüsü de doğru dürüst yüklenmedi galiba (compiz'in göçmesinden başka bir sorun çıkarmadığından önemsememiştim) belki de sorun odur bilmiyorum.
Bir de grub menüsünde kxstudio ayrı bir seçenek olarak çıkmadı. varsayılan ilk seçeneği (ubuntu) seçince kxstudio seçilmiş oluyor. önceden yüklediğimde böyle değildi. ama bu 12.10'un mu olayıdır bilmiyorum. değişmiş çünkü grub.

Bu çekirdeği kullanmamın bir yolu var mıdır?

edit: resime bi haller olmuş, çektiğimde böyle değildi.

decent

Bahsedilen çekirdek sürümünün Quantal desteğini göremedim.

Ayrıca bkz. https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudioPreparation#KXStudio

monthy_python

Doğru, yokmuş galiba.
Peki kullanmadığım çekirdekleri nasıl silebilirim? aynı yüklediğim şekilde:
sudo apt-get uninstall kxstudio-kernel-lowlatency
demem yeterli mi? başka bir ayar dosyası falan silecek miyim?

decent

Ubuntu Tweak kapıcısı eski çekirdekleri kaldırabilirsin.
Çekirdek olarak, güncellemeleri alabilmek ve sistem kararlılığı adına varsayılan çekirdek önerilir.

monthy_python

Ubuntu tweak 'eski'leri siliyor ya, benim varsayılan (orjinal 12.10'unki) eskiler arasında görünüyor şu anda  :)

decent

İstersen aşağıdaki çekirdek kaynağını da kullanabilirsin..

sudo add-apt-repository ppa:canonical-kernel-team/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

monthy_python

"Realtime/low latency" olmadığından pek gerekli değil.
ubuntu tweak silmek istediğim çekirdeği görmedi bu arada. diğer eskileri görüyor. en son yüklediğim, varsayılan yapılmış bir yerdeki bir ayar dosyasında sanırım:

linux image 3-5-0-22-low latency => sileceğim çekirdek.
linux image 3-5-0-22 => şu anda çalışan.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ocak 2013 - 15:51:29

neyse 12.04 destekliyorsa ona kastıracağım demektir. boş yere meşgul etmeyeyim sizi.
teşekkür ederim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ocak 2013 - 19:16:00

istenen çekirdek, şuradan varsayılan yapılabiliyormuş (en üste alarak):
/boot/grub/grub.cfg

heartsmagic

Ne oldu bu konunun akıbeti? :)
apt-get için uninstall değil de remove, purge gibi parametreleri kullanabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

monthy_python

Kısacası "realtime ve low latency" çekirdeklerinin 12.10 desteği yokmuş, bunu gözden kaçırmışım kurarken.
çözüm KXStudio'yu 12.04 üzerine kurmak ya da normal çekirdekle kullanmakmış.
etiketliyorum çözüldü diye. çözüm bu çünkü, başka türlü bir çözümü yok :)