[Çözüldü] Kaldırılan paketleri tekrar yükleme ya da eski terminal kayıtlarını görme

Başlatan mayt, 12 Kasım 2012 - 13:53:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mayt

Merhaba Arkadaşlar,

Linux'u güncellerken bir sorunla karşılaşmıştım, onu çözmeye çalışırkende yaklaşık 50 tane paketi yanlışlıkla kaldırdım. Bu kaldırdığım paketlerin ne oldugunu nasıl anlayabilirim geçmiş terminal kayıtlatı herhangi bir yerde tutuluyor mu ? Çünkü hepsi ekrana çıktı kaldırılacak diye , geri yükleyebilirim belki bilirsem eğer neler oldugunu :)

Ya da başlıktanda anlaşılacagı gibi bu paketleri bilemezsem eğer yani nelerin kaldırıldıgını ya da terminalin eski TÜM kayıtlarını (sadece eski uyguladıgım komut kayıtları değil) göremezsem bu paketleri tekrar yükleme şansım var mı ?

Bunları neden soruyorum kaldırılan paketler içerisinde gnome vs gibi paketlerde kaldırıldı sanırım. Şimdi işletim sistemini açtığımda karşımda siyah bir ekran oluyor, masaüstü açılmıyor ve karşımda "init id x respawning too fast disabled for 5 minutes" böyle bir uyarı oluyor.

Ama terminali kullanabiliyorum istediğim gibi. Şimdiden yapacağınız yardımlar için teşekkür ederim.

ebubekirs

/var/log/dpkg.log
Bu dosyanın içeriği size geçmiş işlemleri listeler. Bunu tail ile görüntülemekte fayda var. Örneğin son 20 satır için;

tail /var/log/dpkg.log -n 20
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

krwlng

@mayt, uçbirime düşüp;

yum install xorg gdm gnome komutunu çalıştırın, sonrasında sisteminizi tekrar başlatın.

Komutları fedora için düzenledim. Bu sorunla karşılaşanlar deneyebilir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

mayt

Teşekkürler arkadaşlar sorun çözüldü ama eski haline tam olarak döndürüp döndüremediğim konusunda emin değilim :)

Birde ben oracle linux kullanıyorum. Yum ile install işlemlerinin bazılarında missing dependency hatası alıyorum ve o hataları görmezden gel diyorum. Ama eksik bir şeyler olduğu aşikar. Görmezden geldiği içinde o paketleri kurmuyor tabiki. Güncelleme yaparken özellikle bu sorun oluyor.

Bu konuda bilginiz varsa bu hatanın nasıl düzeltileceği konusunda bilgi verir misiniz ? (Araştırdım net bir sonuca ulaşamadım.) Teşekkürler.

ebubekirs

Missing dependency olarak hangi paket eksik diyorsa o anki kurulumdan vazgeçip önce o paketi kurabilirsiniz. Ek olarak yum üzerinde geçmiş kayıtlarla ilgili kullanışlı bir yöntem mevcut;

yum history list

size geçmiş yükleme, güncelleme, silme vb. işlemleri listeler. Başındaki numaraya göre bu işlemi geri alabilir ya da tekrar ettirebilirsiniz. Örneğin;

yum history undo 23

23 numarada yapılan tüm işlemleri geri alır.

mayt

Bu komutlar çalışmıyor. yum history list  yazdıgımda yum'un yardım sayfası açılıyor, komut yok diye. Ama dediğiniz gibi olsaydı harika olacaktı.

Şuanda işletim sistemini açtım fakat bu seferde file browser gibi ya da masaüstündeki ögeleri falan göremiyorum. Yani silinenleri bir şekilde geri almam gerek. Missing dependency hatasında kendim o paketleri internetten mi bulmam gerekiyor ?

if

@mayt, internetten bulmanıza gerek yok, çıktıda ismi geçmiyor mu?

ebubekirs

Alıntı yapılan: mayt - 12 Kasım 2012 - 16:48:44
Bu komutlar çalışmıyor. yum history list  yazdıgımda yum'un yardım sayfası açılıyor, komut yok diye. Ama dediğiniz gibi olsaydı harika olacaktı.

Oracle-linux'ta farklı mıdır bilmiyorum ama bende

[root@Toshiba ~]# yum history list
Loaded plugins: fastestmirror, langpacks, presto, refresh-packagekit, tidy-cache
ID     | Login user               | Date and time    | Action(s)      | Altered
-------------------------------------------------------------------------------
    37 | ebubekir <ebubekir>      | 2012-11-12 20:27 | Update         |    4   
    36 | ebubekir <ebubekir>      | 2012-11-10 21:19 | Install        |    2   
    35 | ebubekir <ebubekir>      | 2012-11-10 20:43 | Erase          |    4   
    34 | ebubekir <ebubekir>      | 2012-11-10 20:39 | Erase          |    1   

veriyor. Daha detaylı olarak;

[root@Toshiba ~]# yum history info 36
Loaded plugins: fastestmirror, langpacks, presto, refresh-packagekit, tidy-cache
Transaction ID : 36
Begin time     : Sat Nov 10 21:19:14 2012
Begin rpmdb    : 1313:6c6b63e471757268ae8cbed2d4c5a3dabbda9f9a
End time       :            21:19:25 2012 (11 seconds)
End rpmdb      : 1315:5a8d939cccc6a02a7da3cb78548542c22d34f266
User           : ebubekir <ebubekir>
Return-Code    : Success
Command Line   : install liferea
Transaction performed with:
    Installed     rpm-4.9.1.3-7.fc17.i686                       @updates
    Installed     yum-3.4.3-29.fc17.noarch                      @updates
    Installed     yum-metadata-parser-1.1.4-6.fc17.i686         @anaconda-0
    Installed     yum-plugin-fastestmirror-1.1.31-4.fc17.noarch @fedora
Packages Altered:
    Install     liferea-1:1.8.8-2.fc17.i686 @updates
    Dep-Install unique-1.1.6-7.fc17.i686    @fedora
history info

mayt

@ebubekirs Oracle Linux'ta sanırım farklı kullanımı var, bulamadım dogrusu.

@if Internetten bakmam gerektiğini düşündüğüm şey şu;

.
.
.
.
perl-Gtk-HandyCList-0.031-1.2.el5.rf.x86_64 from rpmforge has depsolving problems
  --> Missing Dependency: perl(Gnome) is needed by package perl-Gtk-HandyCList-0.031-1.2.el5.rf.x86_64 (rpmforge)
gnome-crontab-0.0.5-0.2.el5.rf.x86_64 from /gnome-crontab-0.0.5-0.2.el5.rf.x86_64 has depsolving problems
  --> Missing Dependency: perl(Gnome) is needed by package gnome-crontab-0.0.5-0.2.el5.rf.x86_64 (/gnome-crontab-0.0.5-0.2.el5.rf.x86_64)
Error: Missing Dependency: perl(Gnome) is needed by package gnome-crontab-0.0.5-0.2.el5.rf.x86_64 (/gnome-crontab-0.0.5-0.2.el5.rf.x86_64)
Error: Missing Dependency: perl(Gnome) is needed by package perl-Gtk-HandyCList-0.031-1.2.el5.rf.x86_64 (rpmforge)
You could try using --skip-broken to work around the problem
You could try running: package-cleanup --problems
                        package-cleanup --dupes
                        rpm -Va --nofiles --nodigest
....

Yani bunlar yok diyor, ve ben bunları yok sayarak yüklesin istemiyorum. Bunlarıda kurmam gerek. O yüzden bu eksik olanları internetten mi aramam gerek ?
Netten baktım fakat bu perl(gnome) nedir onun rpm 'ini bulamadım dünden beri. Gtk-Perl..... gibi rpmler var, onları indirip kuruyorum ama sonuç değişmiyor. perl(Gnome) manası nedir bilmiyorum.

@ krwlng çok sağol ilgilendiğin için, fakat bu komutu yazdığımda yukarıdaki gibi bir sonuç alıyorum malesef.

krwlng

@mayt, anladığım kadarı ile sisteminizde bozuk paketler var bu bozuk paketleri yok sayıp yüklemeye devam etmek için "--skip-broken" bayrağını kullanmalısınız, ama öncelikle o bozuk paketleri düzeltmeyi deneyin bu konuda fedora kullanan arkadaşlardan yardım gelecektir.

mayt

@krwlng --skip-broken kullanmayı istemiyorum, yani anlatmak istediğim bozuk olanlarıda düzeltmek istiyorum. Çünkü yanlışlıkla kaldırdığım paketlerden sonra şuanda masaüstünü görsel olarak göremiyorum. Terminalden erişebiliyorum. File Browser gibi özellikler gitmiş. Yaptığım şeyleri -eğer ki daha farkında olmadığım silinen şeyler varsa- hepsini geri almak istiyorum.

krwlng

Masaüstü için sudo yum install gnome-desktop komutunu çalıştırın, bu şekilde bağımlılıklar ile birlikte kurulması lazım, yine aynı hata çıkarsa başka yola bakarız.

ebubekirs

mayt

@ebubekirs, böyle bir sonuç döndü

[root@localhost ~]# yum list perl
Loaded plugins: priorities, security
Repository playonlinux is listed more than once in the configuration
Excluding Packages in global exclude list
Finished
1376 packages excluded due to repository priority protections
Installed Packages
perl.x86_64                      4:5.8.8-38.el5_8                      installed

Birde şuradaki ;
perl(Gnome) is needed by gnome-crontab-0.0.5-0.2.el5.rf.x86_64

perl(Gnome) nedir bir türlü anlayamadım, internettede bunun paketi şudur diye belirgin bir şey göremedim?  ???

ebubekirs

Alıntı yapılan: krwlng - 13 Kasım 2012 - 12:05:43
Masaüstü için sudo yum install gnome-desktop komutunu çalıştırın, bu şekilde bağımlılıklar ile birlikte kurulması lazım, yine aynı hata çıkarsa başka yola bakarız.

@krwlng'nin önerisini denediniz mi ?

mayt

@ebubekirs, onu dün deneyip halletmiştim. Ama tam anlamıyla olmadı, masaüstü şuanda bembeyaz ve hiçbir nesneyi göremiyorum. Fare masaüstünde işlevsiz hala eksik bir şeyler var  ???
yum install gnome-desktop
Loaded plugins: priorities, security
Repository playonlinux is listed more than once in the configuration
Excluding Packages in global exclude list
Finished
1376 packages excluded due to repository priority protections
Setting up Install Process
Package gnome-desktop-2.16.0-1.fc6.0.1.x86_64 already installed and latest version
Package gnome-desktop-2.16.0-1.fc6.0.1.i386 already installed and latest version
Nothing to do

ebubekirs

mayt

@ebubekirs , Evet aynen bulamıyor orada, bir yerde rh5 te kaldırıldı mı silindi mi gibi bir şey okudum. Garip bir durum ya gerçekten. Böyle çıkmaz sokakları da hep ben bulurum zaten. Biraz daha uğraşacağım.

krwlng

@mayt, o kadar karamsar olma bence, benim yıllardır düştüğüm durumları bir görseniz, sistemi temiz kurulumla kurtarmak bile çok basit kalıyor yanında. Elbet bir çözümü bulunur, denemeye devam.

mayt

@krwlng, Çok sağol, şuanda uğraşıyorum ama zaman alıyor haliyle. :) İnşallah halledeceğim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Kasım 2012 - 16:11:47

Arkadaşlar sorunu çözdüm çok şükür masaüstü simgelerini görebiliyorum, file browser'da geldi. Artık silinen başka şeyler varsada kullanacagımda anlarım zaten.

Nautilus'u dün yükleyememiştim. Bugün o kadar şeyi yükle kaldır yaparken dependency sorunlarının bazıları halloldu demek ki. Biraz önce yüklendi oda. Emek verenlere teşekkür ederim.

if

@mayt, nasıl çözdüğünüzü anlatır mısınız?

Bir de, İngilizce kelimeler kullanmayın lütfen, Türkçe karşılıkları varken.

mayt

@if , File Browser sistemi ingilizce kullananlar için anlaşılır olsun diye yazmıştım.

Nasıl çözdüğümüde aslında söyledim, Nautilus'u kuramamıştım bu dependency sorunları yüzünden. Aslında eksik olan şeylerin olup olmadığını şuan için bilmiyorum. Karşılaştıkça anlayabileceğim.

Sorunu şöyle tanımlayayım ;

İlk önce Sistemi açamıyordum sadece terminali görebiliyordum , masaüstüne düşmüyordu işletim sistemi.

sudo yum install gnome-desktop
Gnome ve sildiğim bazı paketleri yükledikten sonra masaüstü açıldı fakat bu seferde simgeleri göremiyordum. Yani bembeyaz bir ekran vardı sadece.

Sonra dependency sorunlarından bazılarını internetten bulduğum paketleri kendim kurarak bir kısmını hallettim.

Zaten maksadım nautilus kurmaktı, bugün denediğimde ihtiyaç duyduğu paketleri yüklemiş olmalıyım ki sorun vermeden hallettim.

yum install nautilus* kodunu uyguladım sadece.

Şuanda masaüstü sorunsuz çalışıyor, tabi dosya tarayıcısıda. (File Browser). Umarım faydalı olur, ilgilenen arkadaşlara  teşekkür ederim.