[Çözüldü] KDE 4.4.5 Dolphin sorunu

Başlatan Cavit VURAL, 10 Nisan 2012 - 17:24:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cavit VURAL

Debian Squeeze KDE kuruluydu. Sorunsuz da çalışıyordu.
Backports havuzuna geçip yükseltmeleri alınca Dolphin sabit diskin diğer bölümlerine ulaşamaz oldu.

USB belleklerle veya CD / DVD ile sorun yok. Çözmeye çalışırken policykit , hal ve dbus arasında neredeyse kayboldum.

Anladığım kadarıyla hata 2 yıl öncenin hatası:

http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=609171
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/hal/+bug/528907
http://forums.opensuse.org/english/get-technical-help-here/applications/443105-unable-mount-internal-partitions-dolphin.html

Öncelikle hal paketinden kaynaklandığını düşünerek 0.5.14-3 ' ye yamayı uyguladım , çözülmedi.
Sonra svn' den 0.5.14-8 ' in kaynak kodlarını indirip derledim , kurdum. Olmadığı gibi test etmeye çalırken Xorg ' ' ta bozuldu Smiley

Sonra polkit' te olmalı diye düşünüp bir sürü tanımlama / deneme yaptım olmadı. Yok olmuyor olmuyor Sad

Tahminim , policykit ' teki tam yerini / tanımını tam bulamadım.

Dolphin ' i konsoldan çalıştırdım. Ama standart çıktıları dışında * bir şey yok.

/var/log/**** dosyalarında hiç bir şey yok

PolicyKit sorunu olduğuna şöyle kanaat getirdim. Konsoldan " kdesudo dolphin " diye çalıştırınca hiç sorun yok. Tüm partitionlara bağlanıyor.

Daha önce bu hatayla uğraşmak zorunda kalan oldu mu ?

Bir fikri / önerisi olan var mı ?

Felâsife

Root ile işlem oluyorsa sorun dolphinden filan değilde, gruplarla alakalıdır, konsolda id yazın bakın.
Şu an unuttum ama (önce bi araştırın) strorage grubuydu galiba dahil olursanız sorun çözülmesi lazım.

Gerçi önce bağlanıp sonra bağlanmamasıda bir garip tabii.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Cavit VURAL

Ahhh , bu kısmı anlatmayı unuttum.

Benim de ilk düşündüğüm şey o olmuştu. Nerdeyse her gruba ekledim kullanıcıyı , hiç fayda etmedi.

Aslında "disk" grubuna bağlamak bile yetmeliydi.

Felâsife

Yani yetmesi lazımdı, sistem tepsisinde aygıt bildirici ayarlarında Otomatik bağlama diye bir kısım var, orya girip diskinizi girişte otomatik bağla diye tık'ladığınızda ne oluyor, tabii restartta atmalısınız.

Cavit VURAL

Basgliyor , sorun yok.  Tabii baglantiyi kesmek icin de ayni yolu izlemek gerekiyor :)

Zaten Dolphin partitionlari sol tarafta gosteriyor. NTFS bolum dahil,
Yani diski tanimama sorunu degil.

Ortada sorunlu kim onu anlayamadim.

Dolphin desek  , konsoldan "kdesudo dolphin" ile sorunsuz baglaniyor.

hal ile PolicyKit arasinda mi sorun var , Yoksa Dolphin +  polkid-kde-1 ; PolicyKit veya hal ile yanlis mi haberlesiyor.

Problem butun dagitimlarda yasanmis 2 yil once. PolicyKit ' te basit ayarlarla cozmus cogu.

Ubuntu hatanin hal_0.5.14-3 ' te hardcode oldugunu tespit etmis , duzeltmis , debian ' a da bildirmis : https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/hal/+bug/528907

Debian da uygundur diye git ' ye eklemis : http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=609171

DEBUG etmenin , hatanin kimde oldugunu anlamanin bir yolunu bilen var mi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Nisan 2012 - 20:11:26

Soruyu biraz degistirelim.

Debian Squeeze ve backports havuzu aktif kimse var mi ?

Felâsife

Debug etmenin yolunu bilmiyorum.

Aslında benzeri bir sorun FreeBSD de var, eğer dolphin açıkken bir USB bellek filan takarsam dolphinden bağlanmıyor ama dolphin kapalıyken USB belleği takıp, aygıt bildiricinin menüsü ile açarsam bağlanıyor, kapatırkende dolphin'nin hiç açık olmaması gerekiyor.
Fakat sabit diskler böyle değil, onlarda bir sorun yok..
Çözüümünede çok bakmadım, sonuçta çalışıyor suyuna gidiyorum.

Sizin soruna gelince, masaüstü ayarlarından masaüstü seçeneğini değiştirip deneyin, klasör görünümü filan gibi.
Masaüstü ve dolphin panel kilitlerini de açın bunlar da etki edebilir.
Son olarak ls -l /dev/sd*  izinleri de bi kontrol edin, gerçi bunlar değişmemiştir ama belli mi olur? o kadar güncelleme, hal, pol* ayarı derken karışmış olabilir :)

Cavit VURAL

FreeBSD ' deki sorun muhtemelen basit PolicyKit tanımı ile çözülür.

Sebebini anlamadığm şey Debian ve  Ubuntu PolicyKit tanımlamaları esnasında hem ".ini" hem de xml formatlarını kullanmışlar. Tanımlama yerlerini arrtırmışlar , tanımlama şeklini zorlaştırmışlar

Sonuç mu ? Olumsuz :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Nisan 2012 - 20:32:24

Bu arada bu hatanın dışında da hiç sorun yok. Yani tam bir "Sinek küçüktür ama mide bulandırır"  hikayesi.

Felâsife

Alıntı yapılan: Cavit VURAL - 10 Nisan 2012 - 20:29:36
Bu arada bu hatanın dışında da hiç sorun yok. Yani tam bir "Sinek küçüktür ama mide bulandırır"  hikayesi.

Hehe, madem başka bir sorun yok, size ben gibi suyuna gidin, kafanız rahat eder.  :)

Cavit VURAL

:) kesinlikle katılıyorum. Zaten /etc/fstab ' a UUID leri ile bile tanıtmak 1 dakikamı alır

Ama kurmam gereken yerler var !.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Nisan 2012 - 15:17:55

Cozuldu.

hal-0.5.14.3 ' yapilmis 10_automunt..... yamasini komple geri alinca sorun kalmadi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Nisan 2012 - 15:20:11

hal/probe/probe-vid4linux.c den libv4l destegini de kaldirmak gerekiyor