[Çözüldü] Apt-Get Kayıtcısı veya Alternatif Apt-Get | fikir

Başlatan yakusha, 26 Temmuz 2011 - 01:37:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

Benim gibi linux'u öğrenirken bol bol yıkanların en çok yaptığı işlem heralde sistemde ne kadar lüzumsuz program varsa bunları kurmak oluyor... sonra da geri kaldırmak, veya bilip bilmeden bir çok programı kaldırmak, sonra en son neyi kaldırmıştım da ben sistem böyle bozuldu diye aranıp duruyor...

apt-get (ve dpkg -i) ile kurulan/kaldırılan/güncellen programları takip edecek bir yazılım olsa çok güzel olur...

apt-get ve (dpkg) ile yapılan işlemleri (remove, install vs) tarih ve paket bazlı, paket kurulurken kurulan bağıl paketler de dahil kayıt altına alacak...

şöyle güzel tablı bir gui de olabilir...

Eklenen Yazılımlar | Kaldırılan Yazılımlar | Güncellenen Yazılımlar

mesela eklenen yazılımlara tıkladık, şöyle bir liste açılacak.

yazılım | bağıl paketler |  tarih | işlem menüsü
firefox | firefox, uxl... vs | 2011-07-21 19:00 | kaldır butonu

kaldır butonuna basılınca eklenmiş olan o yazılım ve bağıl paketler sistemden kaldırılacak...

Artık bu forumu kullanmıyor.

empax

Ubuntu yazilim merkezinde sol panelde bulunan Gecmis'e tiklayinca ust bolumde "Tum degisiklikler, Kurulumlar, Guncellestirmeler, Kaldirmalar" olarak goruntulenebiliyor. Sanirim istediginizi karsiliyor(?)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

yakusha

keşke karşılasa, aslında burda bir kayıt oluşturuluyor, bu belli... lakin bu datanın verimli bir şekilde kullanıldığı şüpheli...

şöyle ki, ben çıktım sudo apt-get install xfce4 diye bir komut verdim...

terminalden bana dönen sonuç şu olduyor

Aşağıdaki ek paketler de yüklenecek:
  aumix aumix-common desktop-base exo-utils fortune-mod fortunes-min
  gtk2-engines-xfce hal hal-info libexo-0.3-0 libexo-common libhal-storage1
  libhal1 libjpeg-progs librecode0 libthunar-vfs-1-2 libxfce4menu-0.1-0
  libxfce4util-bin libxfce4util-common libxfce4util4 libxfcegui4-4
  libxfconf-0-2 orage oss-compat smartdimmer tango-icon-theme thunar
  thunar-data thunar-volman xfce-keyboard-shortcuts xfce4-appfinder
  xfce4-mixer xfce4-panel xfce4-session xfce4-settings xfce4-utils xfconf
  xfdesktop4 xfdesktop4-data xfwm4 xfwm4-themes xscreensaver
Önerilen paketler:
  fortunes gnome-device-manager sox kdelibs-data thunar-archive-plugin
  thunar-media-tags-plugin xfprint4 xfce4-goodies xli xloadimage xfishtank
  xdaliclock fortune qcam streamer
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  aumix aumix-common desktop-base exo-utils fortune-mod fortunes-min
  gtk2-engines-xfce hal hal-info libexo-0.3-0 libexo-common libhal-storage1
  libhal1 libjpeg-progs librecode0 libthunar-vfs-1-2 libxfce4menu-0.1-0
  libxfce4util-bin libxfce4util-common libxfce4util4 libxfcegui4-4
  libxfconf-0-2 orage oss-compat smartdimmer tango-icon-theme thunar
  thunar-data thunar-volman xfce-keyboard-shortcuts xfce4 xfce4-appfinder
  xfce4-mixer xfce4-panel xfce4-session xfce4-settings xfce4-utils xfconf
  xfdesktop4 xfdesktop4-data xfwm4 xfwm4-themes xscreensaver
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 43, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 2.

sistemin bir kere bunu bütün paketleriyle kaydetmesi gerekiyor... ki ben bunu kurup 1 saat sonra, xfce4 is ugly betty dediğimde yanındaki tek bir butona tıklayıp kurduğum tatlılıkta geri kaldırabileyim...

benim ulaşmaya çalıştığım bu verimlilik...

heartsmagic

İstek güzel ancak dallanıp budaklanmış. Eğer istenen şey son söylenenlerse olay bir yazılım yükleyiciye denk geliyor neredeyse. Bu nedenle isteklerin Ubuntu tarafına yapılması daha makul (software-center paketi yani). Fakat daha önce yapılan istekler olduğuna eminim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagriemer

ben yanlis biliyorum sanirim. "apt-get autoremove" zaten artik ihtiyac duyulmayan paketleri temizleyen komut degil mi?

eribol

İhtiyaç duyulmayan değilde bağımlı olan tüm paketlerden bahsediliyor. Kde4 kurdunuz ve beğenmediniz dersek kde4 ile kurduğunuz tüm paketleri kaldırmaya çalışmak sanırım aranan istek. Aslında böyle bir komut olabilir apt-get man sayfasına bakılabilir.

cagriemer

apt-get autoremove kde4 bu isi yapar demek istemistim.

heartsmagic

apt-get autoremove yapıyor elbette. Fakat istenen şey arayüzü olan bir şeyse, apt-get olmayacaksa işler değişiyor işte. @yakusha'nın aradığı biraz daha rahatlık sanırım.

yakusha

elbette, linux altında son 7 ayda hiçbir sıkıntı çekmedim, bir tek yüklenip kaldırılan yazılımları takip edecek elle tutulur bir program indir-kaldır arşivcisi yok... aslında bana apt-get ile verilen komutların yeslenmiş hallerini arşivleyecek bir yazılım bile çok işime yarar...

bu arada autoremove komutunu şöyle denedim: önce xfce4 kurdum 43 paket kuruldu

sabri@yakusha:~$ sudo apt-get install xfce4
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Aşağıdaki ek paketler de yüklenecek:
  aumix aumix-common desktop-base exo-utils fortune-mod fortunes-min gtk2-engines-xfce hal hal-info libexo-0.3-0 libexo-common libhal-storage1 libhal1 libjpeg-progs librecode0 libthunar-vfs-1-2
  libxfce4menu-0.1-0 libxfce4util-bin libxfce4util-common libxfce4util4 libxfcegui4-4 libxfconf-0-2 orage oss-compat smartdimmer tango-icon-theme thunar thunar-data thunar-volman xfce-keyboard-shortcuts
  xfce4-appfinder xfce4-mixer xfce4-panel xfce4-session xfce4-settings xfce4-utils xfconf xfdesktop4 xfdesktop4-data xfwm4 xfwm4-themes xscreensaver
Önerilen paketler:
  fortunes gnome-device-manager sox kdelibs-data thunar-archive-plugin thunar-media-tags-plugin xfprint4 xfce4-goodies xli xloadimage xfishtank xdaliclock fortune qcam streamer
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  aumix aumix-common desktop-base exo-utils fortune-mod fortunes-min gtk2-engines-xfce hal hal-info libexo-0.3-0 libexo-common libhal-storage1 libhal1 libjpeg-progs librecode0 libthunar-vfs-1-2
  libxfce4menu-0.1-0 libxfce4util-bin libxfce4util-common libxfce4util4 libxfcegui4-4 libxfconf-0-2 orage oss-compat smartdimmer tango-icon-theme thunar thunar-data thunar-volman xfce-keyboard-shortcuts xfce4
  xfce4-appfinder xfce4-mixer xfce4-panel xfce4-session xfce4-settings xfce4-utils xfconf xfdesktop4 xfdesktop4-data xfwm4 xfwm4-themes xscreensaver
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 43, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 3.

sonra autoremove komutuyla hemen ardından kaldırmayı denedim, sadece 6 paket kaldırıldı!!!!

sabri@yakusha:~$ sudo apt-get autoremove xfce4
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  desktop-base gtk2-engines-xfce orage xfce4 xfce4-appfinder xfce4-mixer
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 6 ve Yükseltilmeyecek: 3.

bariz şekilde arada kurulan 37 paket arada kaldı....

fikri tartıştıktan sonra ubuntu'dan da istekde bulunabiliriz, utanacak değiliz... ubuntu bizim malımızdır :) anamın ak sütü kadar helaldir, babamın mirası kadar benimdir...

benim çözümüm de komutun çıktısında görülen 43 adet yeni paket kurulacaktır satırındaki paketleri tek satır halinde sıraladım ve şu komutu oluşturdum

sudo apt-get remove aumix aumix-common desktop-base exo-utils fortune-mod fortunes-min gtk2-engines-xfce hal hal-info libexo-0.3-0 libexo-common libhal-storage1 libhal1 libjpeg-progs librecode0 libthunar-vfs-1-2 libxfce4menu-0.1-0 libxfce4util-bin libxfce4util-common libxfce4util4 libxfcegui4-4 libxfconf-0-2 orage oss-compat smartdimmer tango-icon-theme thunar thunar-data thunar-volman xfce-keyboard-shortcuts xfce4 xfce4-appfinder xfce4-mixer xfce4-panel xfce4-session xfce4-settings xfce4-utils xfconf xfdesktop4 xfdesktop4-data xfwm4 xfwm4-themes xscreensaver

hayspat

Hem linux öğrenmek istiyorsun hem de tüm bağımlılık paketlerin kaldırılmasını. Bir çözüm söyleyemiyorum ancak bir öneri sunabilirim: Arch'ı deneyebilirsin :)

ekopc

Evet sizlere katılıyorum şöyleki  sudo apt-get install xubuntu-desktop diyorum gerekli bagımlı paketleri kuruyor  kaç paket kurduguna bakamadım  150 mb indirileçek  diyor evet/hayır * tabi ki evet diyorum kuruluyor begenmedim veyahut bir deneyim dedim kaldırmak istedim * tabi ki sudo apt-get autoremove xubuntu-desktop diyorum kaldırılaçak dosya boyutu 5 mb diger 145 mb nerede kaldıra bilirsen kaldır

heartsmagic

Eğer autoremove falanca_paket ile kaldırdığınızda geride bağımlılık bırakıyorsa muhtemelen apt-get size bir sonraki uygulama kurulumunda veya kaldırılmasında şunu söyleyecektir:

"Falanca felan paketler artık gerekli değiller. Kaldırmak için şunu kullanın:
sudo apt-get autoremove"

Kısacası uygulama ismi olmadan sadece auto-remove kullanmak muhtemelen sistemde kullanılmayan tüm bağımlılıkları kaldıracaktır. Zamanında aptitude'u tercih etme sebeplerimden biriydi bu eksiklik, ancak apt-get uzunca bir süredir bu sorunu gidermiş durumda. Gerçi hâlâ kullanımı bana kafa karıştırıcı geliyor.

@yakusha, elle tutulur bir uygulama yok derken bence Synaptic, Ubuntu Yazılım Merkezi gibi uygulamaları es geçiyor ve haksızlık ediyorsun. Aradığın şeylerin hemen hepsi Synaptic'te var aslında. Fakat Ubuntu kendi yazılım merkezi üzerinden götürüyor şu an bu işi. Eksikleri vardır belki ancak yeni uygulama yerine o uygulamaya istekte bulunulabilir.

yakusha

"arşivcisi" için yok demiştim, yoksa synaptic ve ubuntu yazılım merkezi, özellikle ubuntu yazılım merkezi paket-yazılım ikileminde kişiyi yazılımlar üstüne çekiyor.... (paketleri arada dll gibi algılıyorum nedense)

solved diyorum, konuyu kapatıyorum...