jQuery clone() api'si ile oluşturulan formu nasıl xml'e kaydedebilirim?

Başlatan Timur, 06 Haziran 2012 - 16:44:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Timur

jQuery'nin clone() api'sini kullanarak oluşturduğum formu xml'e kaydedip sunucuya yüklemek istiyorum. Daha önce hiç xml'e kayıt yapmadım ve sunucuya dosya yükleyen bir uygulama oluşturmadım. jQuery ve jsp kullanıyorum projemde. Nereden başlamam gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Haziran 2012 - 13:58:49

Birçok sayfaya baktım belki iyi bir anlatım vardır diye kafam daha da karıştı arkadaşlar. Bu tür bir işi ilk yapıyorum zaten. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim  :-\

ersinkandemir

jQuery ile dosya yönetemiyoruz. jQuery'de AJAX'ı kullanarak, PHP'ye formu gönderirsiniz ve PHP üzerinden halledersiniz.
Where there's a shell, there's a way.

Timur

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 08 Haziran 2012 - 13:40:42
jQuery ile dosya yönetemiyoruz. jQuery'de AJAX'ı kullanarak, PHP'ye formu gönderirsiniz ve PHP üzerinden halledersiniz.

hocam jsp kullanıyorum projede. jsp'de olmaz mı? :S

ersinkandemir

He pardon, unuttum JSP kısmını. Olur galiba, AJAX'ta GET veya POST ile verileri yollar, JSP'de bu verileri karşılarsınız.
Where there's a shell, there's a way.

Timur

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 08 Haziran 2012 - 13:46:35
He pardon, unuttum JSP kısmını. Olur galiba, AJAX'ta GET veya POST ile verileri yollar, JSP'de bu verileri karşılarsınız.

tamamdır, sağolasın. AJAX ile get post kısmını netteki benzer sorulardan da görmüştüm. Sorun şu ki java çalışmışlığım var ama JSP'yi de pek kullanmadım. artık halledicez bir şekilde anlaşılan :/

Timur

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 08 Haziran 2012 - 13:46:35

hocam birşey daha soracağım. peki ben bunu get veya post ettiğim zaman sadece yazı mı gidiyor yoksa klonlanan checkbox vs'de gidiyor mu diğer sayfaya? hala uğraşıyorum ama yapamadım bir türlü :S

alquirel

JSP kısmını bilmiyorum, JS ve PHP kısmına biraz yazayım.

Bir HTML formunun içinde ne varsa hepsi $_GET veya $_POST değişkenine kaydolur.
Tabii bunun için bir iki şart var. Öncelikle klonlanmış olması farketmez, onlar da dahil olur.
Ancak "disabled" gibi bir özelliğin eklenmemiş olması ve HTML elemanın "name" özelliğine değer atanmış olması şart.

Neyin ne şekilde geldiğini en iyi gözlemleme yolu bence şudur. Bir PHP dosyası oluşturun, içine sadece

print_r($_POST);

satırını ekleyin (veya $_GET, veya da ayrım yapmayla uğraşmak istemiyorsanız $_REQUEST yazaibilirsiniz.) Ve formunuzu bu PHP sayfasına yönlendirin. "Neyi nasıl yaptığımda PHP sayfama nasıl geliyor" sorusunun en garanti ve en kalıcı öğrenme yolu bu deneme yanılma yoludur bence ;)

Gelelim sunucuya yükleme işine. Sizin durumunuzda sunucuya dosya yükleme işi hiç zor bir iş değil. Çünkü yapacağınız iş "yükleme" değil, sunucuda bir dosya oluşturup içine metin eklemedir. (Eğer HTML formunuzda "file" elemanı yoksa tabii)

Bunun için en basit yoldan file_put_contents fonksiyonunu kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan sadece dosya içeriğini hazırlamak. Bu fonksiyon, belirlediğiniz dosya isminde bir dosya yoksa oluşturur, varsa sıfırlar.

XML işini de bence gözünüzde büyütmeyin, ama biraz okumanız lazım. XML formatı nasıldır? PHP ile XML oluşturma yolları nelerdir? Bunun için PHP'de kullanılan kütüphaneler mevcut, ama ben XML formatında bir içerik oluşturacağım zaman bunu kendim yazarak yapıyorum. Yani herhangi bir string tanımlıyormuş gibi. Dediğim gibi, XML formatını biraz araştırın, HTML bilen biri için inanın hiç zor değil :)