Ses Problemi

Başlatan hakangunes, 11 Mart 2013 - 23:03:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

cd /usr/src/alsa
sudo -i
rm -r alsa-utils-1.0.25
tar xvf alsa-utils-1.0.25.tar.bz2
olarak deneyin.

hakangunes

Bu sefer hata vermedi.Bilgisayarı yeniden başlattım ve sesi denedim ama sonuç yine hüsran :)

if

@hakangunes, öncelike sabrınız maşallah diyeyim.:)

Nvidia'nın kendisini sunduğu sürücüyü kurmak kaldı. Hatırladığım kadarıyla Nvidia'nın sağladığı sürücüyü kurunca masaüstüne düşememe gibi bir sorununuz vardı. Yine de deneyelim.

Önce sudo nvidia-settings --uninstall
sudo apt-get remove --purge nvidia*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-nouveau xserver-xorg-video-nv
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo apt-get install linux-headers-`uname -r`
sudo apt-get install nvidia-common
sudo apt-get install xserver-xorg-video-nouveau
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
  komutları ile açık kaynak sürücüye dönün. Bilgisayarı yeniden başlatın. Ardından sudo apt-get install build-essential komutunu uygukayıp burda[1] anlatıldığı üzere sürücüyü kurun.

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21050.0

hakangunes

İlk komut hata verdi

if

hakangunes

nvidia-settings: unrecognized option: "--uninstall"

ERROR: Invalid commandline, please run `nvidia-settings --help` for usage
       information.

dedi

if

Önemli değil, devam edin.

hakangunes

sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-nouveau xserver-xorg-video-nv
au xserver-xorg-video-nv
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
E: xserver-xorg-video-nv paketi konumlandırılamıyor

if

Öyle bir paket yokmuş yüklü. sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-nouveau olarak verin.

hakangunes

Bu komut işe yaradı ama sudo rm /etc/X11/xorg.conf komutu
rm: `/etc/X11/xorg.conf' silinemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok

if

Devam edin diğer komuttan.

hakangunes

Nvidia'nın sunduğu sürücüyü linkteki adımları uygulayarak kurdum ve herhangi bir sorun yaşamadım

if

Ve hâlâ ses yok değil mi?alsamixer görüntüsüne baksam.

hakangunes

if

Anlaşıldı. Hata kaydı açalım. Launchpad hesabınız yoksa bir tane açın hemen. Son kez ses tercihlerinden çıktı aygıtını değişirip ses almayı deneyin.

1- cd
wget http://www.alsa-project.org/alsa-info.sh -O alsa-info.sh && bash alsa-info.sh
komutunu yürütün. Komut işlevini bitirince sonucu yerele kaydetmek isteiyp istemediğinizi soracak. Evet deyin. /tmp dizinine kaydetmiş olması gerek. O dosyayı ev dizinine taşıyın. Adının ne olduğunu bilmiyorum ama adını alsa-info-with-alsa.1.0.15.txt olarak değiştirin.

2- sudo lspci -vvnn > lspci.txt komutu ile ev dizininde lspci.txt adlı bir dosya oluşturun.
3- ubuntu-bug -s audio komutu raporlamaya başlıyor olacağız. Bu komut gerekli bilgileri toplayacak. Sonra sizi Launchpad'e yönlendirecek. "Summary" kısmına "No sound - Realtek ALC271X - acer aspire 5745G"

Açıklama kısmına "There is no sound at all under the conditions given below
1- Fresh Ubuntu 12.10
2- Fresh Ubuntu 12.10 + Ubuntu kernel 3.7
3- Fresh Ubuntu 12.10 + alsa drivers from ppa:ubuntu-audio-dev/ppa
4- Fresh Ubuntu 12.10 + OSS
5- Fresh Ubuntu 12.10 + alsa-driver compiled with "./configure --with-cards=hda-intel " and "options snd-hda-intel model=alc271-dmic" options."

Sonra ev dizininde bulunan iki dosyayı ekleyin.

monthy_python

Bende 12.10'da düzgün çalışmayan fan, 13.04 kurduğumda hiç bir şey yapmadan sorunsuz çalıştı.
madem taze kurulum yapmışsınız , bir de 13.04 yükleyip denemenizi öneriyorum naçizane. Gelecek o yönde nasıl olsa :)

hakangunes

sürüm 13.04 e yükselttim.Ama ses konusunda bi değişiklik olmadı yinede.Elle kurulumunu yaptığım ekran kartı driverı da gitmiş.Bende ek seçeneklerde yeni seçenek 313'ü seçtim.Launchpad hesabı ubuntu one ile aynı hesap mı?

if

@hakangunes, sürüm yükseltirken çekirdek de güncellenmiştir. Çekirdek güncellendiği için derleyerek kurudğumuz ne varsa tekrar kurulmalı çalışması için, buna Nvidia sürücüsü de dahil. Ek sürücülerden kurduysanız tekrar kurmamıza gerek yok.

13.04 kuruduğunuza göre 3.9 çekirdeğini deneyelim. 3.9 sürümünde İntel Hda'da önemli değişiklikler var. Çekirdek henüz kararlı sürüme ulaşmadı ama denemekten bir zarar çıkmaz. Bu[1] adresten işletim sistemi mimarisine uygun olan    linux-headers-3.9.0-030900rc8-generic ve linux-image-3.9.0-030900rc8-generic paketlerini indirin, ev dizinine taşıyın, uçbirimi açın, dpkg -i *.deb komutuyla kurun. Yeniden başlatıp grub ekranında gelişmiş (advanced) seçeneğini seçin ve Ubuntu yazısının karşısındaki 3.9 çekirdeğini seçin.

hakangunes

Link olmamış da tekrar ekleyebilir misiniz? Ekran kartı driverını ek sürücülerden kurdum.Alsayı tekrar mı denemem gerekiyor?

if

hakangunes

linux-headers-3.9.0-030900rc8-generic
linux-image-3.9.0-030900rc8-generic
bir de linux-headers-3.9.0-030900rc8_3.9.0-030900rc8.201304211835_all.deb paketlerini indirip yükledim.Grub ekranından 3.9 çekirdeğini seçtim ama ses yine gelmedi

if

@hakangunes, inanın benim elimden daha fazlası gelmez. Önerimi tekrarlıyorum, Launchpad'de bir hata kaydı açalım.

hakangunes

Yaptığınız her şey için teşkkür ederim.Hata kaydını açmanın bi faydası olur mu?

if

@hakangunes, olur elbette.