Ubuntu Tweak sonrasında kabul edilmeyen kullanıcı adı

Başlatan nasilolcekbuisler, 27 Ocak 2012 - 17:08:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nasilolcekbuisler

merhaba

temizlik için ubuntu tweak kurup çalıştırdım. eski çekirdek sürümleri hariç temizlik yaptım. yeniden başlattığımda KDE giriş ekranında şifremi giriyorum. açılıyor gibi oluyor açılmıyor :) sabit disk ikonunu gösteriyor diğerlerine geçeceği sırada yeniden şifre giriş ekranına atıyor. kurtarma kipinden password kullanıcı-adı şeklinde şifre değiştirmeyi denedim.böyle bir komut yok uyarısı verdi.aynı zamanda gnome da yüklüydü.gnome'u açtım. şifrem ile girdim. şifremi değiştirdim, olmadı. yeni bir kullanıcı açtım, olmadı. .kde klasörünü sildim yeniden başlattım yine olmadı. bu sorunu nasıl çözebilirim? acaba KDE'nin sistem dosyalarında mı hasar oldu? yenilesem düzelir mi? KDE'yi tamir için kullanabileceğim bir komut var mı? başka bir bilgisayarım daha var, o da KDE'li onun .kde dosyasını alsam bozuk olana aktarsam çalışır mı?  ;D

heartsmagic

Neleri temizlediğini hatırlıyor musun? Hatırlamıyorsan işin içinden çıkmak da zor. Başka yerden alacağın şeylerle olmaz o iş, olsaydı sıfırlama ile olurdu. Tekrar kurdurabileceğin paketler: kubuntu-desktop, ubuntu-desktop gibi. Ayrıca parola sıfırlama işlemi neden olmadı? Böyle bir komut yok diyorsa yanlış uygulamışsındır. password değil passwd olacak doğrusu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ocak 2012 - 23:37:05
Neleri temizlediğini hatırlıyor musun? Hatırlamıyorsan işin içinden çıkmak da zor. Başka yerden alacağın şeylerle olmaz o iş, olsaydı sıfırlama ile olurdu. Tekrar kurdurabileceğin paketler: kubuntu-desktop, ubuntu-desktop gibi. Ayrıca parola sıfırlama işlemi neden olmadı? Böyle bir komut yok diyorsa yanlış uygulamışsındır. password değil passwd olacak doğrusu.

daha kısa bir komuttu sanki ,aklıma gelmişti :). şimdi denedim.şifre değişti, ama yine giremiyorum.sildiklerim;gereksiz paketler,paket yapılandırmaları,apt-cache.paket yapılandırmalarında gösterilen şeylerin simgeleri iç içe 2 dişli şeklindeydi.diğerleri de normal deb  paketi simgeleri ile ifade edilmişlerdi.

ironic

@heartsmagic in önerdiği üzere kubuntu-desktop ile kde eksik paketlerini kurabilirsin. Olmazsa bölümün sabit konusunda kde kaldırma komutları  var. Temiz bir kde kurulumu da deneyebilirsin.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: ironic - 28 Ocak 2012 - 14:23:33
@heartsmagic in önerdiği üzere kubuntu-desktop ile kde eksik paketlerini kurabilirsin. Olmazsa bölümün sabit konusunda kde kaldırma komutları  var. Temiz bir kde kurulumu da deneyebilirsin.

çözüm çıkmaz ise sanırım tek yol onu yapacağım.
sudo apt-get install kubuntu-desktop
komutu ile yeniden kurayım dedim.zaten en son sürümünde iletisi veriliyor.zorla yeniden indirip desktop dosyalarını yenileyebileceğim bir komut yok mu acaba?

ironic

Önce tümden kaldıralım bence. Yapılandırma dosyaları da aradan çıksın.

Aşağıdaki konuda Ubuntu sürümüne göre Kde kaldırma komutları mevcut.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21324.0

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: ironic - 28 Ocak 2012 - 14:34:56
Önce tümden kaldıralım bence. Yapılandırma dosyaları da aradan çıksın.

Aşağıdaki konuda Ubuntu sürümüne göre Kde kaldırma komutları mevcut.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21324.0
tümden kaldırmayıp dediğim gibi yapma şansımız olur mu peki?

burk

@nasilolcekbuisler senin aldığın hata zaten kde'nin kurulu olduğunu söylüyor, bizse yanlışlıkla silinen paketlerin hangisi olduğunu bilmediğimiz için tümden yükleme yapmak durumundayız, yoksa tekrar yükleme yapmak istediğinde zaten kurulu hatasını alırız. O  @ironic'in bağlantısından işe başlamak gerekiyor. :)

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: burk - 28 Ocak 2012 - 15:44:55
@nasilolcekbuisler senin aldığın hata zaten kde'nin kurulu olduğunu söylüyor, bizse yanlışlıkla silinen paketlerin hangisi olduğunu bilmediğimiz için tümden yükleme yapmak durumundayız, yoksa tekrar yükleme yapmak istediğinde zaten kurulu hatasını alırız. O  @ironic'in bağlantısından işe başlamak gerekiyor. :)

hııı tamam. ne bileyim, hani Windows'ta aynı dosyayı tekrar kopyalarsın ya da programı kurarsın değiştireyim mi diye sorar, he değiştir dersin dandun kurar-yazar ya onun gibi bir şey oluyor mu acaba diye düşündüm. olmuyorsa tabi ki yapılacak başka bir şey yok.

heartsmagic

Eğer bir şeyler kuracağım demiyorsa zaten eksik paket yoktur. Silinen şeyler eğer tamamen gereksiz şeylerse bu sorun başka bir nedenden ötürü oluşmuştur. Eğer tesadüfün böylesi yaşanmamışsa, silinen şeylere dikkat etmek gerekiyordur.

Deneyebileceğin bir diğer şey yeni bir kullanıcı oluşturup onunla giriş yapmaktır.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ocak 2012 - 01:26:39
Eğer bir şeyler kuracağım demiyorsa zaten eksik paket yoktur. Silinen şeyler eğer tamamen gereksiz şeylerse bu sorun başka bir nedenden ötürü oluşmuştur. Eğer tesadüfün böylesi yaşanmamışsa, silinen şeylere dikkat etmek gerekiyordur.

Deneyebileceğin bir diğer şey yeni bir kullanıcı oluşturup onunla giriş yapmaktır.

onu da denedim bir sonuç alamadım.girişteki kullanıcı ekranından kullanıcı oluşturmak ile kurtarma ekranında komut ile oluşturmak arasında bir fark yoktur sanırım.kde silinmesine neden olacak başka hiçbir uygulama çalıştırmadım, paket eklemedim ya da çıkarmadım.normal çalışıyordu.sonra forumda gezerken onu gördüm bir kurup deneyeyim dedim.sonra da bir yeniden başlatayım bakayım dedim :)sonra da böyle oldu.

heartsmagic

sudo chown -R $USER:$USER ~ Bir de bunu deneyelim, umudum pek yok ama denemekten zarar gelmez.

zindanbekcisi

arkadaşlar aynı sorun bende şimdi oldu çözüm bulunduysa lütfen yardım

heartsmagic

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: zindanbekcisi - 18 Eylül 2012 - 01:18:30
arkadaşlar aynı sorun bende şimdi oldu çözüm bulunduysa lütfen yardım

üzerinden çok uzun zaman geçti.hatırlamıyorum ama buraya geri bildirim bırakmadığıma göre yapamamışım.