İnternet cafe ağ bağlantıları.

Başlatan aft, 11 Haziran 2009 - 10:55:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aft

İyi günler.
Ben internet cafe yönetiyorum ve sorunum şu, clientler Windows XP ama ben ana masaya ve depo (mp3+film vs.) bilgisayarıma Ubuntu kurmak istiyorum. Ubuntu kurduktan sonra ağda paylaşım yapabilir miyim ? Filmlerde, paylaşımda, yazıcı çıktılarında sorun çıkar mı ?
Pardus kurduk problemler var. Ubuntu bu işi görür dediler ve şu anda Ubuntu DVD'yi indiriyorum ve öneriniz Ubuntu masaüstü mü yoksa server mi ?
Ubuntu Türkçe mi ?

Anlatabilmişimdir umarırım derdimi.

askinj

Normal de paylaşımda sorun çıkmaz. Öncelikle paylaşım yapacağın klasörleri paylaşıma açman lağzım. Ubuntu yeni kullanıcılar için en sorunsuz linux  paylaşımıdır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Prş 11 Haz 2009 09:11:48

konu hakkında forumda aratma yaparsan birçok çözümleri olduğunu görürsün. Eğer takıldığın yer olursa yardımcı olmaya çalışırız. Ayrıca aramıza hoşgeldin.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7430.0.html

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Prş 11 Haz 2009 09:18:05

Forma yazı yazmadan önce formun ilk kuralı olan dilimize sahip çıkalım konusuna olabildiğince öncelik verirsen memnun oluruz. Ubuntuyu öncelikle live olarak denemeni tavsiye ederim. Böylece sürücülerini tanıyıp tanımadığını öğrenmiş olursun. Birde hangi sürümü indirdiğini yazarsan daha iyi olur. Aşağıdaki link de size bir fikir verebilir.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8619.0.html

erginemr

Ben de Ubuntu'dan memnun kalırsanız, oyun makinalarına değil ama, İnternet ve ofis (MS Office yerine OpenOffice) makinalarından birine Ubuntu kurup gelen müşterilerin tepkisini gözlemlemenizi öneririm. Teşvik amacıyla, bu makinenin saatlik ücreti diğerlerinden daha düşük yapılabilir.

oenderrr

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Samba

sanırım bu bağlantı size yardımcı olur. samba paketi windows ile linux bilgisayarlar arasında ağ paylaşımı için kullanılıyor. bu arada kesin yapmışsınızdır ama bi daha hatırlatayım: depodaki dosyaların yedeğini aldınız değil mi? sonra dosyalar gidip de ubuntuya küfretmeyin de :)

aft

çok saolun  şuan indiriyorum iner inmez kuracağım ve deneyeceğim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Alıntı yapılan: oenderrr - 11 Haziran 2009 - 11:57:43
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Samba

sanırım bu bağlantı size yardımcı olur. samba paketi windows ile linux bilgisayarlar arasında ağ paylaşımı için kullanılıyor. bu arada kesin yapmışsınızdır ama bi daha hatırlatayım: depodaki dosyaların yedeğini aldınız değil mi? sonra dosyalar gidip de ubuntuya küfretmeyin de :)

aynen abi haklısın zaten  2 hdd var ubuntu başka yere kuracağım  dosyalar başka yerde yaklaşık 1000gb veri var

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Alıntı yapılan: askinj - 11 Haziran 2009 - 11:05:29
Normal de paylaşımda sorun çıkmaz. Öncelikle paylaşım yapacağın klasörleri paylaşıma açman lağzım. Ubuntu yeni kullanıcılar için en sorunsuz linux  paylaşımıdır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Prş 11 Haz 2009 09:11:48

konu hakkında forumda aratma yaparsan birçok çözümleri olduğunu görürsün. Eğer takıldığın yer olursa yardımcı olmaya çalışırız. Ayrıca aramıza hoşgeldin.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7430.0.html

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Prş 11 Haz 2009 09:18:05

Forma yazı yazmadan önce formun ilk kuralı olan dilimize sahip çıkalım konusuna olabildiğince öncelik verirsen memnun oluruz. Ubuntuyu öncelikle live olarak denemeni tavsiye ederim. Böylece sürücülerini tanıyıp tanımadığını öğrenmiş olursun. Birde hangi sürümü indirdiğini yazarsan daha iyi olur. Aşağıdaki link de size bir fikir verebilir.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8619.0.html

öncelikle hoşbuldum  aslında ben araştırırdım ama  olurmu acabaya takıldı aklım  direksordum soruyu keşbi aratsaydım :)  çok saolun bukadar kısa bi sürede cvp verdiğiniz için  şimdi içim rahat  inmesini bekliyorum umarırım altından kalkarım

askinj

Bu formda Olmaz diye bir kelime yok. Takıldığın bir yer olduğu zaman el birliğiyle yardımcı olmaya çalışırız.

heartsmagic

Ayrıca sunucu(server) sürümü değil de umarım normal sürümü çekiyorsundur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bloodless

İnternet kafe yönetiyorsanız bilirsiniz. Yada fark etmişsinizdir. Mesela bir bilgisayara 12 bilgisayar birden bağlanırsa sorunlar ortaya çıkar. daha sonra bağlanmaya çalışanlar sorunla karşılaşır vs. Windows Server ise bunu istediğin kişi sayısı kadar değiştirebiliyorsun. Şimdi soruma geleyim ubuntu üzerinde bu durum nasıl olur. Bir video için mesela kaç bilgisayar bağlanabilir?
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

heartsmagic

Bu kullanacağın servis veya uygulamaya göre değişir sanırım. Örneğin video stream için kullandığın bir uygulama varsa muhtemelen onun yapılandırma bölümünde aramalısın bunu.

Windows'ta doğrudan bağlanacak kişi sayısı ayarlanabiliyor mu?

Bloodless

Hayır windows server sadece bunu yapabilir. Windowsta sabit 12 kişi diye hatırlıyorum. Kafede çok sorun yaşamıştım bu yüzden

heartsmagic

Windows derken sunucusunu kastediyorum zaten. Doğrudan bağlantı sınırı koyulabiliyor yani?

Bloodless

heartsmagic

Şimdi, anlamak için soruyorum, bağlantı derken hangi şekilde bir bağlantıya sınır koymakta? Kısacası kullanıcılar nereye bağlanmaya çalıştıklarında kabul ediliyor veya edilmiyorlar. Bağlantı derken paylaşım olan bilgisayara bu paylaşımları görmek için yapılan bağlantıyı mı kastediyoruz?

Bloodless

Bende yanlış anlamadıysam aynen öyle.

Şöyle örnek nereyim. Mesela 12 kişi video izlerken 13. kişi paylaşım klasörlerine giremiyordu. Bağlanamıyordu. Daha sonra Windows Server ile Paylaşımlara ulaşabilecek kişi sayısını belirtebiliyordun ve sorunsuzca paylaşıma izin verebiliyordun.

heartsmagic

Tamam, eğer böyle isteniyorsa Samba bağlantı sayısı sınırlanabiliyor rahatlıkla.

Bloodless

Peki nedir samba ayarlarını görebilmek için gerekli komut? Yada nereden ulaşabilrim bir arayüz var mı bu işler için?

askinj

heartsmagic

Görebileceğin bir komut var mı bilemiyorum ancak smb.conf içinde maximum connections gibi bir bölüm olabilir. Sanırım ilk durumda bu sınırsızdır, senin değiştirip bir sınır belirlemen gerekiyor olabilir.

aft

Alıntı yapılan: Bloodless - 12 Haziran 2009 - 09:32:36
Hayır windows server sadece bunu yapabilir. Windowsta sabit 12 kişi diye hatırlıyorum. Kafede çok sorun yaşamıştım bu yüzden

xp de aynı makinaya aynı anda en fazla 10 makina bağlana biliyo   ama  bir eklenti yapmışlar  onu kurunca  bir makinaya aynı anda   sınırsız bağlantı  yapıla biliyor

AbkHaZiaN

Alıntı yapılan: aft - 12 Haziran 2009 - 15:47:14
xp de aynı makinaya aynı anda en fazla 10 makina bağlana biliyo   ama  bir eklenti yapmışlar  onu kurunca  bir makinaya aynı anda   sınırsız bağlantı  yapıla biliyor
Bağlanır ama xpnin alt yapısı buna yetermi orası meçhul :)

aft

Alıntı yapılan: AbkHaZiaN - 12 Haziran 2009 - 16:28:51
Alıntı yapılan: aft - 12 Haziran 2009 - 15:47:14
Bağlanır ama xpnin alt yapısı buna yetermi orası meçhul :)

beende  30 makina tıkır tıkır çalışıyor;  100 makinayı duydum çalışan :)

AbkHaZiaN

xp belli bir süre sonra sistem hataları vermeye sistemler kontrol edemez kendisini sistem yanlış algılamalarda bulunur ve dayanamaz... Okulda denemiştik :)

aft

Alıntı yapılan: AbkHaZiaN - 13 Haziran 2009 - 20:35:52
XP belli bir süre sonra sistem hataları vermeye sistemler kontrol edemez kendisini sistem yanlış algılamalarda bulunur ve dayanamaz... Okulda denemiştik :)

2 yıldır  sorun yok paylaşımda ama sorun nerede derseniz vürüslerde   vürüsler geliyor ve  makina güm  kısaca paylaşım yapılamıyor  ağ görmüyor internet hızı   yavaşlıyor ve bunun yanında  deepfireze olmayan  anamakinada gidiyor.