/home alanında kullanıcı dosyalarını ve ayar dosyalarını ayırmak

Başlatan hasanaa, 30 Mart 2011 - 01:03:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanaa

ubuntu tweak'de idi sanırım belgelerim resimlerim videolarım gibi klasörleri ayrı yerlere atayabiliyoruz.

benim istediğim sıfırdan kurulum sırasında "/", "home"(sadece ayar dosyaları için), "belgerim için bir alan" ve bir de "swap" alanı oluşturmak.

home'u böyle bölerek remastersys ile tüm sistemin yedeğini alabilirim. aksi halde belgelerimde bir sürü video müzik olduğundan boyut çok yüksek değerlere ulaşıyor.

ama burda merak ettiğim şey home içindeki belgeleri başka bir alana atadığımda sistem başladığında o alan otomatik olarak bağlanmış olacak mı. (çünkü önceden windows kullandığım alanı ext4 olarak formatlamıştım. bilgisayarı açıtığımda unmount halde geliyordu)

bilmem anlatabildim mi:)
Dropbox referansım

sema

Anlatabildin ama ufak bir şeyi anlamadım. ext4 olarak bölümlendirdiğin bölümü bağlayamıyor muydun geri ya da geri bağladığında sorun mu oluyordu?
susema

hasanaa

sorunsuz bağlanıyor. problem yok. sadece otomatik bağlanmış olmuyo kendin tıklayarak bağlıyorsun.
Dropbox referansım

heartsmagic

Alıntı yapılan: hasanaa - 30 Mart 2011 - 01:03:35
ama burda merak ettiğim şey home içindeki belgeleri başka bir alana atadığımda sistem başladığında o alan otomatik olarak bağlanmış olacak mı. (çünkü önceden windows kullandığım alanı ext4 olarak formatlamıştım. bilgisayarı açıtığımda unmount halde geliyordu)

bilmem anlatabildim mi:)

Belgelerim derken ayrı bir dizinden mi bahsediyoruz burada? Başka bir alan derken de ayrı bir disk bölümü mü? Eğer doğru anlıyorsam buna gerek yok. Ayrı bir disk bölümü oluşturup sisteme bağlarsın. İlla o bölümün belgeleri içermesi gerekmiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasanaa

ayrı disk alanı oluşturmak istiyorum.
ubuntu tweak'ten de resinlerim müziğim gibi şahsi klasörleri bu alana atamak istiyorum. böylece /home alanı sadece ayarlar için olmuş olacak.
bunun için yani sadece ayarlar için kaç gb alan ayırrmam lazım /home'a.
bir de şahsi klasörlerimi atadığım alan sistem başlarken otomatik bağlanır mı?
Dropbox referansım

heartsmagic

/home bölümüne atayacağın alan da biraz sana bağlı. Örneğin Firerfox gibi uygulamaların ön bellek olarak sakladıkları dizinler şişebiliyor bir süre sonra. Ben çok saklamam silerim her daim diyorsan 2-3 Gb yer yeter de artar bile sanırım.

Ayrı bir bölüm açarsın, buradaki istediğin bir dizini istediğin şekilde istediğin yere kısayol olarak atarsın. Çok kolay bir mesele bu yani.

Ayırdığın bölümü kendiliğinden bağlatman da işten bile değil, bir iki ayara ya da bir uygulamaya bakıyor kendisi.

hasanaa

tamam öyleyse
disk tablomu şu şekilde oluşturuyorum:
--15gb birincil (windows veya başka bir linux dağıtımı için ileride lazım olursa diye)
--15gb ext4 mantıksal ("/" için)
--10gb ext4 mantıksal ("home" için)
--116gb ext4 mantıksal (kişisel dosya ve klasörler için)
--4gb da swap

yardımlarınız için teşekkürler...
Dropbox referansım

heartsmagic

Hepsini biricil yapamayacaksın bildiğin üzere, yazmamışsın ancak aradaki uzatılmış bölümü unutmazsın umarım. Malum en fazla dört adet birincil bölüm oluyor diskler üzerinde.

hasanaa

evet onu biliyorum sadece en baştaki 15 gb olanı birincil diğerlerini uzatılmış yapıcam genede bilgilendirdiğin için teşekkürler
Dropbox referansım